صفحه 1 : اندیشه صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۳۰
اردیبهشت
۱۴۰۳

شماره
۵۶۱۸

امروز: ۳۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Monday 2024 (May) 20

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه ایران و جهان: شرکت فایزر موافقت کرده است که بیش از ۱۰۰۰۰ پرونده را به اتهام پنهان کردن خطرات سرطان‌زایی داروی سوزش معده زانتاک، حل و فصل کند. شرکت فایزر (Pfizer) موافقت کرده است که بیش از 10 هزار پرونده را به اتهام پنهان کردن خطرات سرطان‌زایی داروی سوزش معده "زانتاک" حل و فصل کند.
طبق گزارش بلومبرگ، این شکایت‌ها شامل پرونده‌هایی است که در دادگاه‌های ایالتی مختلف در سراسر ایالات متحده ثبت شده است؛ یکی از تولیدکنندگان زانتاک (سانوفی) با پرداخت بیش از 100 میلیون دلار برای حل و فصل حدود 4000 پرونده موافقت کرده است.
داروی زانتاک که با نام رانیتیدین نیز شهرت دارد، دارویی برای کاهش سطح اسید معده است. این دارو ابتدا توسط شرکت GSK به بازار عرضه شد اما بعداً حقوق آن به شرکت‌های بوهرینگر اینگلهایم، فایزر و سانوفی واگذار شد. هر چهار شرکت با شکایات زانتاک روبرو شده‌اند و سرطان‌زایی این دارو را رد کرده‌ بودند.
در سال 2020، سازمان غذا و داروی ایالات متحده از داروسازان خواست تا زانتاک و نسخه‌های ژنریک آن را پس از یافتن ماده سرطان زا به نام NDMA در نمونه‌های این دارو، از بازار خارج کنند و بنابراین هزاران شکایت در دادگاه‌های فدرال و ایالتی علیه فایزر و GSK شروع شد.
به نقل از تسنیم، در سال 1399 نیز سازمان غذا و داروی ایران با ابلاغ نامه‌‌ای به شرکت‌‌های دارویی، خواستار توقف تولید و توزیع اشکال دارویی رانیتیدین در کشور شد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: