صفحه 1 : شهرستان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۱۲
اسفند
۱۳۹۹

شماره
۴۷۴۸

امروز: ۱۲ (اسفند) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Tuesday 2021 (Mar) 02

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه شهرستان: معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امسال صادرات 140 هزار تن کشمش مازاد بر نیاز داخلی پیش‌بینی شده که براساس آمار هفت ماهه امسال، صادرات کشمش برای کشور 93 میلیون دلار ارزآوری داشته است.

به گزارش هگمتانه، «مرتضی معتمد» روز دوشنبه در نشست خبری درخصوص وضعیت خرید و صادرات کشمش، افزود: دولت با تخصیص 16 میلیارد تومان تسهیلات ترجیحی، از تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشمش داخلی حمایت می‌کند.

به گفته این مقام مسوول، کارمزد دریافت این تسهیلات 10 درصد تعیین شده است که در واقع دولت به کشاورزان کشمش کار یارانه می‌دهد.

وی با بیان اینکه در کشور 10 رقم کشمش تولید می‌شود، اظهار کرد: خرید حمایتی انواع کشمش مازاد کشاورزان بر حسب کیفیت و نوع محصول با نرخ‌هایی بین 14 هزار تا 20 هزار تومان توسط کارخانجات به منظور فرآوری و صادرات انجام می‌شود.

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بیان ‌داشت: صادرکنندگان کشمش با حمایت این سازمان و عاملیت بانک کشاورزی تسهیلات مذکور را دریافت می‌کنند و تاکنون پنج کارخانه فرآوری در ملایر به بانک عامل معرفی شده و استان قزوین نیز در حال معرفی کارخانجات خود است.

وی اضافه‌کرد: برای جلوگیری از هرگونه تخلف و انحراف، دستورالعملی تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده و با استقرار کمیسیون خرید درکارخانجات کل فرآیند خرید کشمش از کشاورزان تا تسویه حساب نظارت می‌شود.

این مقام مسوول، سال 99 را سال پُرباری باغ‌های انگور کشمشی کشور دانست و گفت: طبق آمار معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، امسال 285 هزار تن کشمش فرآوری و پاک شده در کشور تولید شده است.

معتمد، علت افت قیمت کشمش در بازار و ورود دولت برای خرید را 76 هزار و 500 تن کشمش باقی مانده سال گذشته عنوان کرد و افزود: عرضه این حجم از کشمش مازاد در بازار باعث افت قیمت این محصول شده است.

وی با بیان اینکه اکنون کشمش مازاد بر مصرف ایران به کشورهای روسیه، اوراسیا و اروپا صادر می‌شود گفت: طبق آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 97 نزدیک به 113 هزار و 500 تن کشمش به ارزش 152 میلیون و 937 هزار دلار و در سال 98 حدود 120 هزار تن کشمش به ارزش 164 میلیون و 271 هزار دلار صادر شده است.

وی اظهار کرد: بر اساس توافق انجام شده، کارخانه‌های ذی‌صلاح کشمش کشاورزان را به قیمت توافق شده در هر استان خرید، فراوری و صادر می‌کنند.

 

ترکیه، رقیب اصلی کشمش ایرانی

معتمد، ترکیه را رقیب اصلی کشمش ایران دانست و تصریح‌کرد: اکنون ترکیه با تولید کشمش ازمیری و حجم بالای صادرات خود به اروپا به تعیین‌کننده قیمت کشمش تبدیل شده و حتی محصولات ایران برای صادرات به اروپا اگر قرار باشد از مرز ترکیه عبور کند، دچار مشکل می‌شود زیرا محصول را در مرز نگه می‌دارند که با افزایش زمان صادرات و افزایش قیمت‌ها محصول ایرانی قابل رقابت با ترکیه نباشد.

وی با بیان اینکه اکنون قیمت هر تن کشمش ترکیه در اروپا یک هزار و 560 تن است، اضافه کرد: اکنون ترکیه با نفوذ خود در منطقه، بازار عراق را نیز در دست گرفته است.

معاون بازرگانی سازمان تعاون روستایی ضمن انتقاد از بی‌برنامگی صادرات محصولات کشاورزی ایران، گفت: صادرات محصولات کشاورزی ما بی برنامه و بی قاعده انجام می‌شود و برخی صادرکنندگان داخلی نیز برای تسخیر بازارهای صادراتی اقدام به رقابت منفی و تخریب یکدیگر می‌کنند که همین امر باعث کاهش قیمت محصول ایرانی در بازارهای خارجی می‌شود.

وی، به رقابت منفی بین تجار ایرانی اشاره کرد و افزود: اکنون یکی از مشکلات کشور در صادرات محصولات کشاورزی رقابت‌های منفی بین تجار است که در نهایت باعث سوء استفاده تجار کشورهای مقصد در کاهش قیمت محصول تولیدی می‌شود.

به نقل از ایرنا، امسال در مجموع تولید 24 میلیون و 750 هزار تن انواع محصولات باغی پیش‌بینی شده که از این میزان حدود 12 میلیون تن یعنی معادل 50 درصد تولید محصولات سردسیری و خشک است.

در این طرح هر کیلوگرم کشمش درجه یک تیزآبی 20 هزار تومان، کشمش درجه دو 18 هزار تومان، کشمش آفتابی هر کیلوگرم درجه یک 16 هزار تومان و هر کیلوگرم درجه دو 14 هزار تومان از کشاورزان خریداری خواهد شد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: