صفحه 1 : اندیشه صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۷
تیر
۱۴۰۳

شماره
۵۶۶۲

امروز: ۲۷ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Wednesday 2024 (Jul) 17

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه فرهنگی: کتاب «حسینی باش» تلاش دارد با نگاهی به سیره امام حسین‌(ع) در مقاطع مختلف زندگی، سبک زندگی حضرت سیدالشهدا(ع) را به مخاطب آموزش دهد.
به گزارش هگمتانه، کتاب «حسینی باش»، اثر سید علی ابوسعیده موسوی و ترجمه محسن دلیر و محمدرضا شریفی توسط مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شده است.
آنچه در این کتاب به اختصار مطرح شده، برخی از گوهرها و سخنان مربوط به امام حسین(ع) است که نمونه سخنان همه اهل بیت(ع) است و پاسخِ پرسش ما را می‌دهد و حسینی بودن را می‌آموزد. نویسنده درباره اهداف این کتاب تأکید می‌کند: ما در این نوشته، برخی از سخنان را کوتاه و خلاصه کردیم و از شرح آنها خودداری ورزیدیم تا مؤمنان بتوانند آنها را در تابلوها و تراکت‌ها بنویسند و در مجالس و محافل جلوی چشمان حاضران قرار دهد.
این اثر، اعمال و سیره‌هایی از سبک زندگی امام حسین(ع) را یادآور می‌شود که از جمله این اعمال می‌توان به اقامه نماز در وقت آن، سبقت در سلام کردن، گریستن از ترس خدای سبحان، هدیه را پذیرفتن، مرگ با عزت، پرهیز از بی‌آبرو کردن آنها، ترک غیبت، رفتار نرم و مدارا، بخشش مال خویش برای حفظ آبرو، دوست داشتن امام حسین(ع) به خاطر خدای متعال، ترک ناله و شکایت، ترک اسراف و تبذیر و با احترام گذاشتن به نعمت‌ها، تواضع و سخاوت اشاره کرد.
برخی دیگر از این سیره‌ها عبارتند از: حفظ کرامت خویش، سخن گفتن از نعمت دینی که خدا برایت فرستاده، شتاب در برآوردن نیازهای مردم، داشتن جود و بخشش و بخیل نبودن، خسته نشدن از پاسخگویی به نیازهای مردم، عمل به معروف و انجام کار نیک، رعایت تقوای الهی و ترک دوستی دنیا، پرهیز از سوگند زیاد، زیارت، گریستن و خود را گریان نشان دادن برای مصیبت امام حسین(ع).
در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:
با اقامه نماز در وقت آن، حسینی باش
سرور آزادگان جهان، امام حسین(ع) هنگام اذان ظهر روز دهم ماه محرم به ابوثمامه صائدی فرمود: «نماز را یادآوری کردی، خدا تو را از نمازگزاران و ذاکران قرار دهد. آری! اکنون اول وقت نماز است، از ایشان بخواهید از ما دست بردارند تا نماز اقامه کنیم».
در این جا اهمیت دادن امام(ع) به نماز اول وقت آشکار می‌شود که آن را در سخت‌ترین زمان‌های زندگی ترک نمی‌کند؛ چون نماز ستون دین است و برای زندگی کردن آن، قیام کرده است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: