صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : شهروند کوچولو صفحه 8 : فرهنگی

۲
خرداد
۱۴۰۱

شماره
۵۰۷۴

امروز: ۲ (خرداد) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Monday 2022 (May) 23

عناوین صفحه



هگمتانه، گروه خبر همدان: نزدیک به 17 سال از آغاز پروژه مهم و حیاتی آب‌رسانی از سد تالوار به همدان می‌گذرد، اکنون پس از گذشت سال‌ها از عمر این پروژه، اخبار نویدبخش از مسؤولان برای اتمام و بهره‌برداری از آن در آینده نزدیک به گوش می‌رسد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، حدود 17 سال قبل یعنی در سال 1383 در سفر مقام معظم رهبری به همدان یکی از پروژه‌های مهم آبی همدان یعنی آب‌رسانی از سد تالوار به همدان به تصویب رسید و قرار شد این پروژه در سال 1389 به بهره‌برداری برسد، اما این طرح که یک طرح حیاتی برای تأمین آب همدان به شمار می‌رفت در طی سال‌ها معطل ماند که با توجه به روند کاهش بارندگی در همدان و تغییرات اقلیمی وضعیت آبی همدان روز به روز وخیم‌تر شد و به این ترتیب اهمیت اجرای این طرح بیشتر شد.
کاهش شدید بارش‌ها و کاهش بی‌سابقه ذخیره سد اکباتان و به صدا درآمدن زنگ هشدار وضعیت آب در همدان و کاهش ذخایر آب‌های زیرزمینی و افت آب در آبخوان‌ها و مخازن، دولت سیزدهم عزم خود را برای اتمام این پروژه مهم و حیاتی به کار گرفت و اکنون پس از سال‌ها خبرهای نویدبخشی از نزدیک بودن بهره‌برداری از پروژه آب‌رسانی سد تالوار به همدان به گوش می‌رسد، پروژه‌ای که به گفته متولیان امر قرار است در مرحله نخست آبی با ورودی 1600 لیتر بر ثانیه را نصیب همدان بکند.

  قاسمی فرزاد: مطالبه دیرینه مردم همدان برآورده می‌شود
استاندار همدان در این زمینه اظهار کرد: پروژه آب‌رسانی از تالوار به همدان باید در طول 17 سال گذشته تمام می‌شد که اکنون با همت دولت سیزدهم مطالبه دیرینه مردم همدان برآورده می‌شود.
علیرضا قاسمی‌فرزاد با اشاره به اینکه سد تالوار وضعیت آبی خوبی دارد، عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام شده 500 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه اختصاص یافت و 500 میلیارد تومان دیگر نیز به تازگی واریز شده است.
وی این اقدام را یکی از طرح‌ها و پروژه‌های بی‌نظیری که پس از انقلاب انجام شده است دانست و گفت: پروژه انتقال آب از سد تالوار مشکل کمبود اعتبار ندارد و از قرارگاه خاتم‌الانبیا انتظار داریم که با افزایش توان فنی و تیم‌های کاری خطوط انتقال را با شتاب بیشتری اجرا کند و طبق زمان‌بندی این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.
وی در ادامه اظهار کرد: از 10 کیلومتر خط انتقال، 3 و نیم کیلومتر در منطقه سخت‌گذر و سنگلاخی واقع شده که انجام شده است و باقی عملیات در مسیر هموار بوده که عملیات لوله‌گذاری با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
استاندار همدان با اشاره به اینکه مشکل کمبود لوله و خرید ورق از کارخانه فولاد مبارکه از موانع این پروژه بود، افزود: با پیگیری‌های انجام شده و دستور وزیر این مشکل نیز برطرف شده و در روزهای آینده اولین بخش محموله مورد نیاز به پروژه تزریق می‌شود.
قاسمی‌فرزاد با اشاره به اینکه عملیات انتقال، فرآیند پیچیده و فنی است، عنوان کرد: ایستگاه پمپاژ شماره سه نیز به اتمام رسیده و ایستگاه‌های شماره یک و دو نیز در حال احداث است.
وی در ادامه بیان کرد: در خصوص تأمین پمپ‌های مورد نیاز قرارداد چهار ماهه منعقد شده بود که با پیگیری صورت گرفته و دستور وزیر عملیات خرید و نصب شتاب گرفت و قرارداد خرید و نصب سوله‌های مورد نیاز هم تنظیم شده است.
قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه در قسمت‌های مختلف سد و پایین دست آن مانند تصفیه‌خانه، ایستگاه‌های پمپاژ و حفاری و انتقال، اکیپ‌ها مشغول کار هستند، تأکید کرد: قرارگاه خاتم‌الانبیا باید توان و امکانات خود را افزایش دهد.
وی به اهمیت تقویت ماشین‌‌آلات و اکیپ‌های مستقر در این پروژه و نیز برق‌رسانی و تجهیزات مورد نیاز هم تأکید کرد و گفت: امیدواریم به زودی پروژه انتقال آب از سد تالوار به همدان به بهره‌برداری برسد.

  محمدی: علاوه بر سد تالوار یک منبع تأمین آب دیگر هم در نظر گرفته‌ایم
فرماندار همدان نیز در گفتگو با خبرنگار هگمتانه در مورد پروژه آب‌رسانی از سد تالوار به همدان گفت: در حال حاضر دو فقره اعتبار 500 میلیارد تومانی به این پروژه تخصیص یافته است که قول یک اعتبار 400 میلیارد تومانی نیز داده شده و به محض هزینه‌کرد آن اعتبارات تزریق می‌شود.
محمدعلی‌ محمدی با تأکید بر اینکه در اجرای پروژه کار پیش می‌رود و مسائل فنی نیز در حال انجام است، گفت: اقدامات در خصوص حوضچه‌ها در حال انجام بوده و خط انتقال نیز پیگیری می‌شود و نیاز به پست برق دارد که انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه قرارداد خرید لوله‌آلات نیز بسته شده است، عنوان کرد: این پروژه یک سری پمپ نیاز دارد که تمام اینها انجام می‌شود.
فرماندار همدان بیان کرد: نمی‌خواهیم بگوییم تا آخر خردادماه اما این پروژه به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با تأکید بر اینکه اکنون مهم‌ترین بحث مدیریت مصرف منابع آبی است، تصریح کرد: این مدیریت بسیار مهم است تا با قطعی آب روبه‌رو نشویم.
محمدی در ادامه سخنانش ابراز کرد: اوج مصرف آب در شهرستان همدان 1800 لیتر بر ثانیه است که با آب‌رسانی از سد تالوار به همدان در مرحله نخست 1600 لیتر بر ثانیه آب تأمین می‌شود که در کنار آن یک منبع تأمین آب دیگر هم در نظر گرفته‌ایم که چون فعلاً پخته نیست به آن اشاره نمی‌کنم.
وی اضافه کرد: با آب‌رسانی از سد تالوار به همدان و اجرای این پروژه تا سالیان سال نه‌تنها شهر همدان بلکه روستاهای مسیر هم منتفع می‌شوند.
فرماندار همدان با تأکید بر اینکه آب جزء انفال است و مربوط به جای خاصی نیست، عنوان کرد: یک حوزه آبریز ممکن است مربوط به چند استان باشد و همه باید از آن بهره ببرند.
محمدی با تأکید بر اینکه طرح آب‌رسانی از تالوار یک پروژه بااهمیت بوده است، گفت: با اتمام این طرح علاوه بر همدان روستاهای مسیر در کبودرآهنگ و بهار نیز آب‌رسانی می‌شوند.

  ضروری: مشکل اعتبار نداریم
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز در گفتگو با خبرنگار هگمتانه اظهار کرد: عملیات اجرایی این طرح در سال 1386 آغاز شد اما به دلیل مشکلات و مسائل مالی، تاکنون به نتیجه نرسیده است و البته به سرعت در حال پیگیری است.
محمد ضروری عنوان کرد: وزیر نیرو طی بازدید از این طرح در مهرماه سال گذشته دستور داد که با توجه به وضعیت خشک سالی همدان، این طرح پیگیری و برای تابستان، مردم شهر همدان بتوانند از آب سد تالوار برای آشامیدن استفاده کنند.
وی تصریح کرد: اعتبار هزینه شده برای این پروژه تا پایان سال 1399، به میزان 302 میلیارد تومان بود که در سال گذشته نیز 500 میلیارد تومان تخصیص یافت.
ضروری با اشاره به اینکه ما مشکل اعتبار نداریم، گفت: به محض هزینه‌کرد قول 600 میلیارد تومان دیگر نیز داده شده است.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان اضافه کرد: در سال جاری هم هر آنچه اعتبار نیاز باشد تأمین می‌شود و وزارت نیرو حتی تا 3 هزار میلیارد تومان را هم قول مساعدت داده است.
ضروری عنوان کرد: خط انتقال لوله 130 کیلومتر تا تصفیه‌خانه همدان است و 3 ایستگاه هم برای انتقال و پمپاژ آب در نظر گرفته شده است، 120 کیلومتر از خط انتقال انجام شده و 10 کیلومتر باقی مانده هم در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه تصفیه‌خانه 3 هزار و 800 لیتر بر ثانیه در افق نهایی و یک هزار و 800 لیتر در ثانیه در افق اضطراری در دستور ساخت است، افزود: تلاش می‌کنیم که قبل از شروع تنش آبی انتقال آب به همدان انجام شود.



ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: