صفحه 1 : گردشگری صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : گردشگری صفحه 8 : فرهنگی

۲۸
تیر
۱۴۰۳

شماره
۵۶۶۳

امروز: ۲۸ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Thursday 2024 (Jul) 18

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه کتاب: انتشارات نیستان دو کتاب از آثار سید‌مجتبی حسینی را به صورت صوتی روانه بازار نشر کرد.
به گزارش هگمتانه،‌ «حضرت سکینه‌(س)، اسطوره ادب و عرفان» عنوان کتابی است از سیدمجتبی حسینی که با خوانش محمد آقاسی به مدت یک ساعت و شش دقیقه با حجم دانلود پنجاه و هشت مگابایت توسط نشر نیستان تولید و از طریق درگاه‌های کتابراه، طاقچه و نوار قابل دریافت است.
«با حسین تا مهدی» عنوان کتاب محرمی دیگری از سیدمجتبی حسینی است که آن هم به روایت محمدآقاسی با مدت زمان یک ساعت و سی و هفت دقیقه و با حجم دانلود هفتاد و یک مگابایت از درگاه‌های کتابراه، طاقچه و فیدیبو قابل دریافت است. در زیر به معرفی این دو کتاب پرداخته‌ایم:
حضرت سکینه(س) اسطوره ادب و عرفان
سخن گفتن در مورد حضرت سکینه، دختر سیدالشهدا علیه‌السلام دشوار و در عین حال جالب است. از آن جهت دشوار است که متون تاریخی در مورد ایشان، هم اندک است و هم مشوش. از آن جهت جالب است که با شخصیت و موقعیت دختری از خاندان نبوت بیشتر آشنا می‌شویم. به نقل از متون تاریخی، امام حسین علیه‌السلام آن‌چنان انس و علاقه ویژه‌ای به این دختر خویش داشتند که باعث شگفتی دیگران می‌شد.
کتاب حاضر از سه بخش تشکیل شده است. بخش نخست ترجمه منتخبی از کتاب «بیوگرافی خانم‌های خاندان نبوت» است که توسط بنت‌النشاطی (استاد دانشگاه مغرب) به رشته تحریر درآمده است. بخش دوم اشاره‌ای است کوتاه به برخی لحظه‌ها و برش‌های زندگی و شخصیت حضرت سکینه براساس متون موجود که به طور ضمنی حاوی برخی صحنه‌هایی است که ایشان دیده و حضور داشته است.
بخش سوم حاوی برداشت نویسنده از مطالعه متون مختلف در مورد این بزرگوار است که تحت عنوان «تحلیلی کوتاه از موقعیت حضرت سکینه» در متن آمده و پس از آن، در پیوست، ذکری از فرزندان حضرت امام حسین علیه‌السلام شده که براساس متون شیعی گردآوری شده است. مطالعه این اثر کم‌حجم و پرمحتوا را که چاپ چهارم آن در دسترس علاقه‌مندان است به پژوهشگران و دوست‌داران حضرت سیدالشهدا(ع) و خانواده ایشان توصیه می‌شود.

 با حسین تا مهدی(ع)
تحلیل حرکت ائمه معصومین و به ویژه حرکت امام حسین علیه السلام از پیچیدگی‌ها و رموزی برخوردار است که برای هر کس به سادگی قابل دسترسی نیست. در این زمینه، تحلیل‌های گوناگونی ارائه شده که بین هر یک از این تحلیل‌ها با کلیه اتفاقات و اظهارات حضرتش هم‌پوشانی کامل وجود ندارد و هر یک از تحلیل‌ها حاوی نقض‌ها و نقص‌های غیر قابل اغماضی هستند.
نویسنده تلاش کرده با ارائه دیدگاهی متفاوت، حرکت حضرت حسین علیه‌السلام را در ارتباط با حرکت سایر پیامبران و امامان ببیند و با بهره‌‌گیری از یک نگرش کل‌گرا و عمق‌نگر، روایات معصومین و سیره آن بزرگواران را بررسی کند.
در این رویکرد امام حسین علیه‌السلام تنها به عنوان یک رهبر غیرتمند و پایبند به اصول و یا … دیده نشده، بلکه امام معصومی است که اراده‌ای جز مشیت خدا ندارد؛ خدایی که همه پیامبران و ائمه را مأمور حرکتی فرجام‌مند نموده است.
به نقل از تسنیم، در کتاب می‌خوانید: اساساً پیام و صدای امام زمان، همان پیام امام حسین است. اهدافی را هم که حضرت حسین برای حرکت خود بیان می‌فرماید، باید در یک دید درازمدت تاریخی نگریست و آن موقع می‌توان به رابطه بیشتری میان حرکت حسین و قیام قائم پی برد… در روایات مختلف از گذر آدم، نوح، ابراهیم، اسماعیل و… به کربلا سخن آمده و حتی گفته شده پرده‌ای از روز عاشورا برای پیامبرانی چون زکریا، ابراهیم و… به نمایش درآمده است… از سوی دیگر، بنا بر روایات، کربلا مهد پرورش منتظران ظهور و یاران حضرت صاحب می‌باشد. حضرتش با زره پیامبر، لباس علی و صدای حسین (علیهم‌السلام) ظهور خواهد کرد. از فجر بعثت تا صبح غدیر تا ظهر عاشورا و تا عصر ظهور.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: