صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۲۶
خرداد
۱۴۰۳

شماره
۵۶۳۸

امروز: ۲۷ (خرداد) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Sunday 2024 (Jun) 16

عناوین صفحههگمتانه، گروه خبر همدان: مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: با توجه به کمبود شدید نیروی انسانی در این اداره کل با رایزنی‌های صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش، سهمیه استخدام معلم برای استان همدان افزایش یافت.
به گزارش هگمتانه، محمود نقوی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در آزمون استخدامی سال گذشته 457 نفر مجوز و سهمیه جذب نیرو داشتیم که 385 نفر جذب و استخدام شدند.
وی تأکید کرد: به دنبال جذب سهمیه بیشتر برای استخدام از طریق آزمون ماده 28 هستیم و شرکت کنندگان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، باید سطح علمی خود را افزایش دهند تا ردیف استان همدان همچون سال‌های گذشته خالی نماند.
وی کمبود نیروی انسانی را چالش بزرگ آموزش و پرورش استان همدان دانست و ادامه داد: حدود 450 کلاس در مدارس استان بیش از 37 دانش‌آموز دارد اما با این وجود کلاس بدون معلم نداریم.
نقوی با بیان اینکه امسال برای مدیریت کلاس‌های درس بیش از یک هزار معلم در داخل استان جابه‌جا شدند، اظهار کرد: در حال حاضر 21 هزار و 40 معلم، فرهنگی و عوامل اجرایی در آموزش و پرورش استان مشغول به کار هستند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان تصریح کرد: در سال تحصیلی جاری از 185 هزار دانش‌آموز دوره ابتدایی، حدود یک هزار و 850 دانش‌آموز از تحصیل باز ماندند که با پیگیری‌های صورت گرفته یک هزار و 300 دانش‌آموز به تحصیل بازگشتند و حدود 550 نفر هنوز از تحصیل بازمانده‌اند.
وی اظهار کرد: در طرح مولدسازی، اموال مازاد آموزش و پرورش استان از طریق مجاری قانونی فروخته و اعتبار حاصل از آن در تکمیل پروژه‌های ناتمام هزینه می‌شود.
نقوی بیان کرد: در حوزه آموزش نگاه ما تقویت رشته‌های فنی و حرفه‌ای است که در این راستا امسال بیش از سه میلیارد تومان اعتبار برای توسعه هنرستان‌های ‌استان جذب شد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با گرامیداشت فرارسیدن هفته امور تربیتی و تربیت اسلامی گفت: اقدامات و برنامه‌های مناسبی در این هفته اجرا می‌شود و آموزش و پرورش و مربیان پرورشی در این راستا تلاش‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهند.
وی افزود: برای سال تحصیلی جاری برگزاری حدود 2 هزار یادواره شهدا در 2 هزار مدرسه استان طراحی شد که تاکنون در 800 مدرسه یادواره بزرگداشت مقام شهدا برگزار شده است.
نقوی عنوان کرد: برنامه راهیان نور هم با همکاری سپاه انجام شد و یک هزار و 500 دانش‌آموز دختر و یک هزار و 500 دانش‌آموز پسر از مناطق جنگی بازدید کردند.
وی با اشاره به اینکه 15 هزار دانش‌آموز و معلم از باغ موزه دفاع مقدس بازدید کردند، افزود: نام گذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها به نام شهدای دانش‌آموز از دیگر اقدامات فرهنگی صورت گرفته در راستای تربیت اسلامی است.
جمعه‌های شهدایی برای آشنایی دانش‌آموزان با شهدا
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بین دانش‌آموزان یکی از مهمترین برنامه‌های پیش رو است، افزود: برنامه جمعه‌های شهدایی برای آشنایی دانش‌آموزان با شهدا هر هفته با حضور در گلزار شهدا اجرا می‌شود.
وی بیان کرد: در طرح امین بیش از 800 روحانی در مدارس استان حضور دارند که در مقایسه با سال گذشته رشد بسیار زیادی دارد و همچنین طرح معرفت با اعزام یک هزار دانش‌آموز دختر و پسر به حرم حضرت معصومه (س) و جمکران برگزار شد.
نقوی اظهار کرد: بازسازی و توسعه اردوگاه‌های دانش‌آموزی از مهمترین برنامه‌های ما است که با جدیت پیگیر آن هستیم.
بیش از 800 هیأت مذهبی در سطح مدارس استان راه‌اندازی شده است
وی تصریح کرد: جشن تکلیف دانش‌آموزی در سراسر استان در حال برگزاری است و بیش از 800 هیأت مذهبی در سطح مدارس استان راه‌اندازی شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان اظهار کرد: تکریم و تجلیل از 300 معلم که در حوزه امور تربیتی فعال بودند از مهمترین برنامه‌های هفته امور تربیتی و تربیت اسلامی است.
وی با اشاره به انتخاب شعار "تربیت همیشه و همه جا هست" برای هفته تربیت اسلامی امسال، اظهار کرد: رویکرد برنامه‌های این هفته، جریان‌سازی فرهنگی تربیتی در مدرسه، خانواده و اجتماع و مردمی سازی فعالیت‌های امور تربیتی است.
طرح اسکان نوروزی فرهنگیان از 27 اسفند ماه آغاز می‌شود
نقوی افزود: طرح اسکان نوروزی فرهنگیان از 27 اسفند ماه آغاز می‌شود و 20 ستاد اسکان در مناطق 19 گانه آموزش و پرورش تشکیل می‌شود و در همه مناطق ظرفیت برای اسکان مسافران نوروزی فراهم است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: 141 مدرسه در قالب یک هزار و 280 اتاق به عنوان مراکز اسکان موقت مسافران نوروزی استان در سال 1402 آماده و تجهیز می‌شود.
نقوی اظهار کرد: با توجه به هم‌زمانی روزهای عید نوروز 1402 و ماه مبارک رمضان، اقدامات لازم برای استقبال از این ماه و اطلاع رسانی در خصوص رعایت شئونات انجام شده است.
وی افزود: میهمانان فرهنگی آموزش و پرورش استان همدان در 20 پایگاه در تعداد 141 آموزشگاه و در یک هزار و 280 اتاق (کلاس) پذیرش خواهند شد، که 142 اتاق ویژه، یک هزار و 29 اتاق الف، 50 اتاق ب و بقیه مکان‌ها شامل نمازخانه ها، اردوگاه‌ها و دیگر اماکن است.
نقوی با اشاره به استقبال گسترده میهمانان از خدمات سفر تابستانی آموزش و پرورش استان، خاطرنشان کرد: اجرای طرح ستاد اسکان موقت فرهنگیان از هفته آخر اسفند ماه سال جاری آغاز و تا 12 فروردین 1402 ادامه خواهد داشت.
وی گفت: بیشتر کار ما در ستاد اسکان نوروزی باید به صورت اینترنتی خدمات رسانی شود تا مردم نیز در این مساله معطل و سردرگم نشوند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان تصریح کرد: نگاه ما به ستاد اسکان نوروزی خدماتی و رفاهی است و به هیچ عنوان نگاه درآمدی به موضوع نداریم، چون اعتقاد داریم این مساله خودش را در بهبود روند تعلیم و تربیت نشان خواهد داد.
نقوی اظهار کرد: هزینه اقامت با توجه به کیفیت اتاق‌ها برای فرهنگیان، کارکنان دولت و سایر افراد(آزاد) نرخ گذاری شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه در ستاد اسکان فرهنگیان به دنبال ارتقا و تجهیز اتاق‌ها هستیم تا خدماتی متناسب با شان فرهنگیان به افراد ارائه شود، افزود: ستاد اسکان فرهنگیان استان همواره در ردیف برترین‌های کشور به لحاظ خدمت‌رسانی قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه از همه ظرفیت‌های موجود در استان همدان برای اسکان مناسب و رفاه میهمانان فرهنگی در ایام نوروز و همچنین فصل تابستان استفاده می‌شود، گفت: تلاش می‌کنیم با فراهم کردن فضایی مناسب، فرهنگیانی که به همدان سفر می‌کنند با اطمینان خاطر از مراکز دیدنی و جذاب این استان بازدید کنند.
نقوی گفت: سال گذشته در ایام نوروز و تابستان در مجموع نزدیک به 120 هزار مسافر در مراکز آموزشی استان همدان اسکان داده شدند.
به نقل از ایرنا، وی تأکید کرد: ارتقای جایگاه آموزش و پرورش موجب رشد و تعالی جامعه می‌شود و در مجامع و جلسات مختلف، توجه به آموزش و پرورش تأکید شده است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: