صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۶
آذر
۱۴۰۰

شماره
۴۹۴۳

امروز: ۶ (آذر) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Saturday 2021 (Nov) 27

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان گفت: ضروری است روش ها، فرآیندهای کاری و اولویت‌بندی‌‌ها اصلاح شود.

به گزارش هگمتانه، سعید شهابی‌نیا در نطق پیش از دستور جلسه صحن شورا با اشاره به اینکه نرخ بهره‌وری در ایران بسیار پایین است و باید فرایند، شیوه و نحوه کار اصلاح شود، اضافه کرد: با اصلاح در نحوه انجام کار و با کارایی و اثربخشی به بهره وری می‌رسیم.

وی با بیان اینکه ایران جزو کشورهایی است که بیشترین ساعات کاری را دارد و کمترین روز‌های تعطیل، اضافه کرد: با این حال بهره‌وری در ایران بسیار پایین است و کارها با کیفیت انجام نمی‌شود چرا که در برخی حوزه‌ها زیرساخت‌ها فراهم نیست.

شهابی نیا با اشاره به برگزاری جلسات صحن شورا و صحن مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: در این جلسات برای برخی تصمیم‌گیری‌ها اعم از طرح و لایحه زمان‌های زیادی صرف می‌شود، که به نظر می‌رسد، مدت زمان صرف شده بیشتر از زمان استاندارد برای بررسی موارد مذکور است.

وی با اشاره به اینکه سازمان بهره وری آسیایی(APO) در سال 1344 آغاز به کار کرده است، افزود: در ایران، سازمان ملی بهره وری سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده، که این امر بیانگر آن‌ است که توجه به مقوله بهره‌وری در ایران با 30 سال تاخیر، آغاز شده است و گروه ایران از آغاز کار، به عضویت سازمان مذکور درآمد.

شهابی نیا با بیان اینکه برای بهره‌وری مناسب باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم، اظهار کرد: نبود برنامه‌ریزی باعث ایجاد بحران در کارها می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه در سال 1368 اولین برنامه 5 ساله ایران نوشته شد، گفت: دو نوع دانش داریم، دانش آشکار که قابل انتقال است و دانش پنهان که نیاز به تجربه دارد، مانند رانندگی، با گفتن نمی‌توان رانندگی را به کسی آموزش داد، فرد باید خودش رانندگی را تجربه کند تا آموزش ببیند، برنامه‌ریزی نیز از نوع دانش‌های پنهان است. آغاز نگارش برنامه‌های 5 ساله در دنیا به سال‌های 1800 میلادی در حدود 1200 شمسی باز می‌گردد، ولی در ایران اولین برنامه 5 ساله در سال 1368 تدوین و اجرایی شد، یعنی کشورمان تجربه آموزی در حوزه برنامه‌ریزی در حدود 190 سال نسبت به دنیا عقب است.

به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، به گفته شهابی نیا در کشور ما برنامه‌های خوب نوشته می‌شود اما به خوبی اجرا نمی‌شود که یکی از دلایل آن نداشتن تجربه است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: