صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۶
خرداد
۱۴۰۰

شماره
۴۸۱۹

امروز: ۲۸ (خرداد) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Friday 2021 (Jun) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: رئیس مرکز ملی فرش ایران از ثبت یک نشان برای فرش دستباف کشورمان در سازمان جهانی مالکیت معنوی وای پو خبر داد و گفت: از این پس فرش دستباف با این نشان مشخص صادر می‌شود تا اصالت و هویت هنر صنعت ایرانی در عرصه بین الملل حفظ شود.

به گزارش هگمتانه، فرحناز رافع روز چهارشنبه در کمیته فرش استان همدان اظهار کرد: به رغم تولیدات ارزنده، فرش دستباف به شدت در عرصه بازاریابی و نشان تجاری سازی ضعیف است و در این راستا در 15 ماه اخیر اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

وی ثبت جهانی یک نشان برای فرش دستباف را حرکت بزرگی در راستای حفظ و حراست از این هنر صنعت اصیل دانست و گفت: این نشان شامل یک گل شاه عباسی است که در وسط آن یک درخت سرو تعبیه شده و اطراف آن نشان صلح و دوستی طراحی شده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: این نشان توسط یک شرکت از کره جنوبی به صورت رایگان طراحی و با حمایت سازمان جهانی وای پو به ثبت رسیده است.

وی از طراحی وبگاه بین المللی فرش دستباف نیز خبر داد و گفت: این کار هم با همکاری سازمان جهانی مالکیت معنوی در راستای معرفی و ترویج نشان فرش ایرانی است که به زودی راه‌اندازی می‌شود.

رافع تبدیل هر روستا به یک فروشگاه برخط را از دیگر اقدامات ارزنده برای رونق تجارت فرش دستباف اعلام کرد و افزود: این نرم افزار نیز توسط جمعی از نخبگان در حال طراحی است تا حاصل بافنده‌ها به نرخ واقعی و بدون واسطه به فروش برسد.

وی تصریح کرد: به زودی طرح فروش اقساطی فرش دستباف با مشارکت بانک کارآفرینی امید با هدف تحریک تقاضا اجرا می‌شود تا هموطنان علاقه مند به صنایع دستی بتوانند از طریق دریافت تسهیلات فرش دستباف خریداری کنند.

رافع تولید، صادرات و کارآفرینی را سه راهبرد اصلی در مرکز ملی فرش برای ارتقای جایگاه فرش ایرانی برشمرد و گفت: در این خصوص به تمام استان‌ها سفر می‌کنیم تا نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی کنیم.

به گفته او حداقل هشت میلیون نفر در سراسر کشور در عرصه تولید، فروش و صادرات فرش ارتزاق می‌کنند که این میزان یک دهم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: 2میلیون نفر در بافت فرش به صورت مستقیم و 191 هزار نفر در صنایع جانبی مشغول فعالیت هستند و همچنین 115 هنرستان در زمینه فرش دایر است و پنج هزار و 500 دانش آموخته هنر صنعت فرش دستباف داریم.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: