صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۶
خرداد
۱۴۰۰

شماره
۴۸۱۹

امروز: ۲۸ (خرداد) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Friday 2021 (Jun) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیر فرودگاه همدان در بازدید اعضای شورا از برج مراقبت فرودگاه گفت:فرودگاه تعطیل نیست بلکه پروازها لغو شده است.

 به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان؛ رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان؛ متولی اصلی حفظ و مرمت ساختمان برج مراقبت فرودگاه قدیمی همدان را اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد و گفت: ساختمان برج مراقبت فرودگاه قدیم همدان به‌عنوان ظرفیت فرهنگی و گردشگری شهر، مغفول مانده است.

حسین قراباغی در بازدید اعضای کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا از برج مراقبت فرودگاه قدیم و برج مراقبت جدید همدان با همراهی مدیر فرودگاه همدان، مدیران شهرداری و تعدادی از فعالان حوزه گردشگری، اظهار کرد: برج فرودگاه قدیمی همدان، یادگاری جنگ جهانی دوم در این شهر است که به عنوان یکی از آثار ارزشمند و هویت‌های تاریخی شهر همدان محسوب می‌شود.

قراباغی افزود: به دنبال این هستیم که اماکن واجد ارزش و تاریخی، احیا و مرمت شود؛ هرچند اختیارات شورای شهر در حدی نیست که بتواند تمامی کارها را انجام دهد.

وی با اشاره به ارزش تاریخی برج مراقبت فرودگاه قدیمی همدان، اظهار کرد: با توجه به اینکه ساختمان برج مراقبت فرودگاه قدیم همدان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است متأسفانه بیشتر شبیه یک بنای متروکه شده، پیش از این قرار بود به موزه پرواز تبدیل شود که در این راستا هنوز کاری انجام نشده است.

قراباغی با اشاره به وجود آثار واجد ارزش و تاریخی در کشور، گفت: شاهد توجه بیشتر دیگر شهرها به این آثار و اماکن هستیم؛ اما متأسفانه مسؤولان همدان در این زمینه کوتاهی کرده‌اند.

وی یادآور شد: استان همدان دارای هزار و 800 اثر واجد ارزش و تاریخی است که میراث فرهنگی در زمینه حفظ این بناها، کوتاهی می‌کند؛ زیرا حداقل می‌توان در زمینه معرفی اینگونه اماکن، اقداماتی را انجام داد؛ نمونه بارز آن فرودگاه قدیمی همدان است که ارزش تاریخی بالایی دارد و اکنون به‌صورت متروکه رها شده است.

قراباغی با اشاره به اینکه همدان به عنوان کریدور گردشگری غرب کشور محسوب می‌شود، بیان کرد: مدیران باید تعصب و تعهد در خصوص مسؤولیت خود داشته باشند؛ اما بعضی از این مدیران جدا از بومی یا غیر بومی بودن آنها، تعصبی در خصوص حفظ بناهای تاریخی ندارند که این امر موجب می‌شود اماکن واجد ارزش به مکان‌های متروکه تبدیل شوند.

وی بر لزوم انجام زیرساخت‌ها و اقدامات لازم برای پساکرونا در حوزه گردشگری، تأکید کرد و معتقد است: بناهای واجد ارزش و اماکن تاریخی، امانتی در دست ما هستند که باید به عنوان میراث ماندگار برای آیندگان حفظ و احیا شوند.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان همچنین با اشاره به ظرفیت فرودگاه همدان، یادآور شد: در حال حاضر نبود یک پایه پرواز دائم و هواپیمای اختصاصی فرودگاه در این مرکز خلأ بزرگی محسوب می‎شود که در این زمینه در حق همدان اجحاف شده است‌.

 عسگریان: حفظ بناهای تاریخی، حفظ سرمایه‌های استان و کشور است

رئیس شورای شهر همدان در این بازدید گفت: حفظ بناهای تاریخی، حفظ سرمایه‌های استان و کشور است.

سید مسعود عسگریان با اشاره به ظرفیت همدان در حوزه آثار تاریخی واجد ارزش در کشور، اظهار کرد: توجه به احیا و نگهداری بناهای تاریخی از ضروریات محسوب می‌شود؛ از این‌رو شایسته پایتخت تاریخ و تمدن همدان است که بیشتر از اینها، توجه شود.

به گفته وی؛ ساختمان برج مراقبت فرودگاه قدیم همدان یک ظرفیت بالفعل برای جذب گردشگران است که می‌طلبد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با کمک دستگاه‌ها و نهادهایی همچون شهرداری و شورای شهر در خصوص مرمت و احیای این بنای با ارزش، اقدام کنند.

رئیس شورای شهر همدان با اشاره به ارزش تاریخی و فرهنگی فرودگاه قدیم همدان، یادآور شد: با توجه به اینکه استانداری به‌عنوان نماینده دولت، 220 هکتار زمین محوطه فرودگاه قدیم همدان را تحویل گرفته است، می‌بایست بر اساس آن طرح‌های مورد نظر را اجرایی کند.

عسگریان گفت: در راستای رونق صنعت گردشگری می‌توان با ایجاد یک بسته کامل گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این زمینه گام برداشت.

 سلماسی: ایجاد موزه فرودگاه نیازمند همکاری دستگاه‌های متولی است

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان هم با تأکید بر توجه ویژه به حوزه گردشگری و زیست‌محیطی؛ گفت: نیازمند سیاست کلانی هستیم تا تمامی مجموعه‌های گردشگری و زیست‌محیطی برای حفظ و احیای بناهای تاریخی و واجد ارزش به صورت منسجم عمل کنند.

رضوان سلماسی در خصوص فرودگاه قدیم همدان و متروکه ماندن آن، اظهار کرد: با توجه به اینکه آثار تاریخی متعلق به یک زمان نبوده و میراث آیندگان است؛ بر این اساس توجه به این بخش امری ضروری است.

سلماسی با تأکید بر اینکه ایجاد موزه فرودگاه نیازمند همکاری دستگاه‌های متولی است، افزود: در خصوص احیای این بنای تاریخی و تبدیل آن به موزه تنها یک نهاد، متولی نیست؛ بلکه باید تمامی دستگاه‌های مرتبط وارد عمل شوند.

وی؛ احیا و مرمت بناهای تاریخی را به‌منظور رونق اقتصادی، جذب توریسم و ارزآوری بسیار حائز اهمیت دانست و یادآور شد: حفظ و احیای اماکن تاریخی در جذب توریست فرهنگی همدان بسیار تأثیرگذار است.

سلماسی با بیان اینکه برای فرودگاه قدیمی همدان باید تصمیم درستی اتخاذ کرد، گفت: لازم است با تدوین برنامه مناسب روند مناسبی را برای این بنای واجد ارزش تدوین کنیم.

 خلیلی‌پور: فرودگاه همدان؛ تعطیل نیست

مدیر فرودگاه همدان در ادامه گفت: در حال حاضر فرودگاه قدیم به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌سئتی و گردشگری استان واگذار شده است که باید در زمینه حفظ و نگهداری آن اقدام کند.

قنبر خلیلی‌پور با اشاره به شیوع ویروس کرونا و آسیب‌های اقتصادی که بر مشاغل مختلف وارد شده است، اظهار کرد: در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تمامی پروازهای همدان کنسل شده، اما فرودگاه تعطیل نشده است.

خلیل‌پور افزود: علی‌رغم کنسل شدن پروازهای فرودگاه همدان، ماهیانه حدود 300 تا 500 پرواز آموزشی و امدادی در این فرودگاه صورت می‌پذیرد.

وی با اشاره به ظرفیت فرودگاه همدان در خصوص جذب گردشگران داخلی و خارجی، گفت: در حال حاضر پیگیر راه‌اندازی تاکسی هوایی هستیم تا بتوانیم ضمن جذب سرمایه‌گذار، گامی در راستای تقویت صنعت گردشگری برداریم.

مدیر فرودگاه همدان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در فرودگاه همدان، بیان کرد: هم‌اکنون این فرودگاه آماده پروازهای مختلف هواپیماهای سبک و پهن‌پیکر است.

به گفته خلیل‌پور؛ فرودگاه همدان از لحاظ زیر ساختی هیچگونه مشکلی ندارد و در حال حاضر تنها مشکل وجود ویروس کرونا است که موجب کنسل شدن پرواز‌ها شده و برای راه‌اندازی مجدد این پروازها نیاز به کمک مسؤولان شهر و استان داریم.

وی همچنین با اشاره به توجه شورای شهر به حوزه‌های مختلف از جمله فرودگاه اظهار کرد: آمادگی کمک و همکاری در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه گردشگری با مدیریت‌شهری را داریم.

گفتنی است؛در پایان از برج مراقبت جدید فرودگاه همدان نیز بازدید به عمل آمد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: