صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۶
خرداد
۱۴۰۰

شماره
۴۸۱۹

امروز: ۲۸ (خرداد) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Friday 2021 (Jun) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مسوول بسیج سازندگی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان گفت: 33 هزار نفر عضو صندوق‌های قرض‌الحسنه سپاه همدان هستند.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، سرهنگ پاسدار علی قره‌باغی ضمن تبریک فرارسیدن هفته بسیج سازندگی به خبرنگاران به عنوان جهادگران عرصه رسانه نیز تبریک گفت.

قره باغی به کلیات بسیج سازندگی و اهداف و ایده تشکیل آن اشاره کرد و گفت: پیروزی انقلاب اسلامی، استقرار نظام اسلامی، محقق شدن دولت اسلامی، محقق شدن جامعه اسلامی و محقق شدن تمدن نوین اسلامی 5 گامی است که زمانی انقلاب اسلامی را تشریح می‌کنیم این 5 گام در آن دیده می‌شود.

وی در ادامه گفت: جامعه هدف بسیج سازندگی محرومان هستند که جزو آرمان‌های انقلاب و ولی نعمتان نظام هستند.

قره باغی افزود: شاید مهمترین زیرساخت مورد نیاز برای این تمدن، نیروی انسانی متناسب با این تمدن است که بتواند بسترساز تحقق این تمدن باشد و این کار انجام نمی‌شود مگر با همین فعالیت‌های جهادی.

وی گفت: مهمترین دارایی ما نیروی انسانی ماست و وقتی صحبت از نیروهای جهادی می‌کنیم همان نیروی انسانی الهی است که فقط برای رضای خدا پای کار آمده است که بسترساز تربیت آنها همین کارهای عام المنفعه حضور در مناطق محروم و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت است.

قره باغی به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: یکی از بحث‌ها در تربیت نسل تمدنی گسترش اخلاق و معنویت است و بنا به فرموده رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم که می‌فرمایند با وجود تمام برخورداری‌ها و مسائل مالی اگر اخلاق و معنویت نباشد جهان جهنمی بیش نیست و اگر اخلاق و معنویت حاکم باشد حتی اگر در مباحث مادی خلأهایی وجود داشته باشد باز بهشتی وجود خواهد شد.

وی در ادامه به عملکرد دو سالانه بسیج سازندگی اشاره کرد و گفت: در سال 98 با بارش سیل آسا در 22 استان قریب به 17 هزار و 400 واحد مسکونی در مناطق روستایی و سازه‌های ضعیف آسیب دید که 500 واحد از آنها را بسیج سازندگی نوسازی و بازسازی کرد و در خرداد 99 به اتمام رسید.

قره باغی افزود:‌ با توجه به بارندگی‌ها 3 روستا در معرض خطر بودند که روستای برفیان از توابع تویسرکان بیشتر در معرض خطر بود و بنا به خواسته مدیران استان این روستا با 44 خانوار ساکن در حال جابجایی 2 کیلومتری است که تا 21 اردیبهشت 99، 60 درصد پیشرفت داشته و تا پایان شهریور 1400 این روستا تکمیل و تحویل داده می‌شود.

مسوول بسیج سازندگی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان در رابطه با اقدامات بسیج سازندگی در همه گیری کرونا گفت: گروه‌های جهادی در حوزه درمان، در حوزه تغسیل و تدفین، حوزه ضدعفونی و گندزدایی معابر و... و همچنین در حوزه اقشاری که از مباحث اقتصادی متضرر شده بودند وارد عمل شدند.

قره باغی افزود: در حوزه کمک به افراد و اقشاری که آسیب دیده بودند اقداماتی از جمله تهیه و توزیع 214 هزار بسته معیشتی با برآورد هزینه 61 میلیارد تومان توسط گروه‌های جهادی، خیران و سپاه صورت پذیرفت که بجز این بسته‌های معیشتی بسته‌هایی نیز توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، آستان قدس رضوی، اوقاف و امور خیریه به همراه دیگر اقدامات صورت پذیرفت که در مجموع 278 هزار بسته با ارزش بالغ بر 78 میلیارد تهیه شد.

وی در ادامه گفت: مجموع خدمات 57 خدمت یا اقلام که شامل لوازم تحریر، وسایل کمک آموزشی، پوشاک و کیف و کفش، بسته بهداشتی، کارت هدیه، 600 هزار وعده پخت غذای گرم، 526 مورد پرداخت اجاره بها، 835 مورد ذبح قربانی، تسویه 332 حساب دفتری افراد کم برخوردار، تدریس حضوری و مجازی توسط جهادگران برای دانش‌آموزان مناطق محروم، بسته‌های فرهنگی، بسته‌های مناسبتی، مواد ضدعفونی کننده و... بوده است.

قره باغی بیان کرد: یک‌هزار و 692 گروه جهادی شناسنامه دار و ساماندهی شده ثبت شدند که از این تعداد هزار و 300 گروه جهادی در دوران کرونا فعالیت داشتند که نشان از کارایی گروه‌های جهادی است.

وی در ادامه به اقدامات گروه‌های جهادی اشاره کرد و افزود: 968 گروه جهادی در عرصه بهداشت و سلامت به شکل تخصصی در زمان شیوع کرونا ورود پیدا کردند، 985 گروه در حوزه محرومیت زدایی، عمران سازندگی، 31 گروه جهادی در حوزه فرهنگی و اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی، 920 گروه جهادی در حوزه شهری و حاشیه شهر و 772 گروه جهادی در حوزه محرومیت زدایی مناطق روستایی فعالیت دارند.

مسوول بسیج سازندگی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان افزود: در دو سال گذشته از هفته بسیج سال 98 تا اردیبهشت سال 1400 موفق شدیم 500 سری جهیزیه 14 قلم، 500 سری جهیزیه 3 قلم، 43 سری جهیزیه 5 قلم و 18 سری جهیزیه 5 قلم دیگر توزیع کنیم.

قره باغی همچنین به ایجاد صندوق‌های قرض الحسنه مردمی طی دو سال گذشته نیز اشاره کرد و افزود: یکی از عرصه‌های فعالیت در دو سال گذشته راه‌اندازی 744 صندوق قرض الحسنه مردمی با 32 هزار و 600 عضو است که در قالب این صندوق‌ها تعاملات اجتماعی شکل می‌گیرد و افراد از نیازهای هم مطلع می‌شوند و تا پایان سال 1400 تعداد این صندوق‌ها به 200 تعاونی دیگر افزایش می‌یابد.

وی از دیگر اقدامات بسیج سازندگی را صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی، محیط زیست و جنگل کاری دانست.

قره باغی کلیت بسیج سازندگی را طرح جامع محرومیت زدایی مردم پایه عنوان کرد و افزود: در طرح جامع محرومیت زدایی همگرایی و هم افزایی بین سپاه، بسیج سازندگی، جهادگران، دولت و دستگاه‌های اجرایی اتفاق خواهد افتاد.

وی به برنامه‌های سال آینده و سنوات آتی بسیج سازندگی نیز اشاره کرد و گفت: اولویت اول در این طرح تأمین آب شرب و بهداشتی همه روستاهای استان است که با همت خیّری که در تمام حوزه‌ها فعالیت دارد 3 میلیارد تومان برای تأمین و برطرف کردن مشکل روستاهای فاقد لوله کشی استان همدان اختصاص داده شد و این مشکل برطرف خواهد شد.

وی اولویت دوم را در 2 سال آتی تأمین مسکن محرومان برشمرد و افزود: در کل کشور 200 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) فاقد مسکن داریم که احداث 50 هزار مسکن را سپاه عهده دار شد که اکثر آنها در مناطق روستایی است.

قره باغی در ادامه گفت: اولویت سوم بسیج سازندگی جاده‌های روستایی و راه‌های بین مزارع می‌باشد و اولویت چهارم نیز اقتضائات و ضروریات است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: