صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۲۱
اردیبهشت
۱۴۰۰

شماره
۴۷۹۱

امروز: ۲۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Tuesday 2021 (May) 11

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه محله ما - راضیه مهری: محله پاسداران شهر همدان یا همان خیابان کرمانشاه سابق، یکی از محله‌هایی است که با وجود مساجد و نیز حسینیه امام خمینی(ره) در آن، حال و هوایی مذهبی دارد.

همان طور که همگی می‌دانیم، احیاء واقعی نماز جمعه در ایران یکی از دست آوردهای عظیم انقلاب اسلامی بوده است که ما آن را مانند بسیاری از برکات، مدیون حضرت امام(ره) هستیم.

حضرت امام خمینی(ره) می‌فرمایند: نماز جمعه از اهمیت سیاسی فوق العاده‌ای برخوردار است و تأکید می‌کنند که اسلام، دین سیاست است و هر کس خیال کند که اسلام منفک از سیاست است، جاهل بوده و از اسلام و سیاست اطلاع ندارد.

این بیان واضح و قاطع حضرت امام(ره) از چندین نظر دارای اهمیت می‌باشد ولی در احیاء نماز جمعه به عنوان تجلی ترکیب اسلام و سیاست نقش فوق العاده مهمی داشته است.

برگزاری رسمی نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین تابستان آغاز شد که مرحوم آیت‌ا... طالقانی در این امر نقش مؤثری داشتند.

برخی از علما در تماس با حضرت امام خمینی(ره) پیشنهاد کردند که برای تعیین امام جمعه در اکثر شهرهای ایران اقدام نمایند و حضرت امام(ره) نیز به عنوان رهبر جمهوری اسلامی و ولی امر مسلمین، امام جمعه اکثر شهرهای مهم ایران را تعیین کردند.

 

 نماز جمعه یکی از ره آوردهای انقلاب اسلامی

ایشان فرمودند که «نماز جمعه یکی از بزرگترین پدیده‌های اسلامی و یکی از مهمترین ره آوردهای انقلاب اسلامی ما است. اگر این انقلاب اسلامی جز این نماز جمعه به ما چیز دیگر نداده بود برای ملت ما و مسلمین کافی بود».

بنابراین برقراری نماز جمعه از نظر حضرت امام(ره) فوق العاده اهمیت داشت، نه تنها به این خاطر که نماز جمعه به منزلۀ حج کوچکی است و توده‌های مسلمان در یک شهر گرد هم جمع می‌شوند، بلکه مهم آن است که بعد از شرکت در نماز جمعه، از خطیب، دانشمند و عالمی که نماز جمعه را برگزار می‌کند چه مطالبی را می‌شنوند.

می توان گفت که نماز جمعه نه تنها مظهر وحدت نمازگزاران است بلکه مظهری است برای وحدت تمام مسلمین، که خوشبختانه یکی از محله‌های شهر همدان نیز با وجود یک حسینیه با شکوه به محلی برای برپایی این فریضه الهی تبدیل شده است.

در این رابطه با چند نفر از اهالی و کسبه قدیمی خیابان پاسداران یا همان خیابان کرمانشاه سابق گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

 

 احداث حسینیه امام(ره) در خیابان کرمانشاه در سال‌های پایانی جنگ

یکی از اهالی قدیمی خیابان پاسداران در این خصوص گفت: یادم می‌آید سال‌های پایانی جنگ بود که با پیگیری‌های مرحوم آیت‌ا... موسوی همدانی و برخی کسانی که در آن زمان مسؤولیتی در استان داشتند مساله احداث حسینیه در شهر همدان جدی شد و حدود سال‌های 67 و 68 بود که حسینیه امام خمینی(ره) در خیابان پاسداران ساخته شد.

صحبت الله سبزه‌ای با بیان اینکه از آن زمان خیابان کرمانشاه رنگ و بو و حال و هوای مذهبی به خود گرفت اضافه کرد: حسینیه امام خمینی(ره) یکی از پایگاه‌های اصلی حرکت‌های فرهنگی و مراسمات مذهبی در شهر همدان است که به برپایی نماز جمعه هایش معروف است.

این پیرمرد همدانی با افتخار ادامه داد: چه سرداران بزرگی که در این حسینیه حضور پیدا نکرده اند و چه سخنرانی‌های مهمی که در این مکان ایراد نشده است؛ و همه این‌ها هم به برکت وجود این حسینیه بوده است.

سبزه‌ای با اشاره به اینکه افراد ارزشمندی به حسینیه امام(ره) رفت و آمد می‌کنند افزود: خوشحالم که در محله‌ای زندگی می‌کنم که به خاطر وجود این حسینیه در آن شاهد چنین مسائلی هستم و فرزندانم نیز از این امر بهره می‌برند.

 

 همسایگی با حسینیه پسرم را نجات داد

یکی دیگر از اهالی قدیمی خیابان پاسداران که نخواست نامش در روزنامه ذکر شود نیز از برکات وجود حسینیه امام(ره) در محله پاسداران گفت و عنوان کرد: منزل ما بسیار نزدیک به حسینیه است و همین همسایگی بود که پسرم را از مسیر اشتباه نجات داد.

این خانم مسن همدانی گفت: پسرم در سنین نوجوانی با دوستان نامناسبی رفت و آمد داشت اما به دلیل نزدیکی منزلمان به حسینیه، خوشبختانه جذب برنامه‌ها و مراسمات حسینیه شد و کم کم تمام دوستانش عوض شدند.

وی با بیان اینکه وجود مساجد و مراکز مذهبی برای هر محله‌ای ضروریست افزود: اگر خانه ما نزدیک این مرکز مذهبی نبود و پسرم با افراد معتقد و شریفی که به اینجا رفت و آمد می‌کنند آشنا نمی‌شد نمیدانم الان چه بر سرش آمده بود.

 عقب نشینی محوطه حسینیه قابل تقدیر است

یکی از مغازه داران خیابان پاسداران نیز به بحث ترافیک این خیابان اشاره کرد و گفت: ملک‌های کنار این خیابان همگی باید عقب نشینی کنند تا مشکل ترافیک خیابان پاسداران حل شود.

یگانه ادامه داد: در همین راستا می‌بینیم که حسینیه امام خمینی(ره)، برای کمک به حل مساله ترافیک، دارد عقب نشینی اش را انجام می‌دهد که این موضوع واقعا قابل تقدیر است. وی با اشاره به اینکه ترافیک خیابان پاسداران در برخی ساعات بسیار کلافه کننده است افزود: امیدوارم هرچه زودتر به این مساله رسیدگی شود.

بنا به آنچه اهالی محله پاسداران می‌گویند وجود حسینیه امام خمینی(ره) در این مکان از همان ابتدا تا کنون مایه خیر بوده است و بخشی از این محله به مکانی برای عبادت خداوند تبدیل شده که مایه افتخار ساکنان و اهالی آن است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: