صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۲۱
اردیبهشت
۱۴۰۰

شماره
۴۷۹۱

امروز: ۲۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Tuesday 2021 (May) 11

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه شهرستان: کارشناس جنگل و مرتع اداره منابع طبیعی رزن گفت: یگان حفاظت اداره منابع طبیعی 30 تن چوب قاچاق به ارزش 45 میلیون تومان را در این شهرستان کشف و ضبط کرد.

به گزارش هگمتانه، «مصطفی فیروزروز» بیان کرد: با کشف این میزان چوب قاچاق تعداد محموله‌های کشف شده از ابتدای سال جاری تاکنون به هشت محموله به میزان حدود 100 تن رسیده و پرونده متخلفان برای رسیدگی در اختیار تعزیرات حکومتی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: همه محموله‌های چوبی قبل از قطع درخت نیاز به مجوز برداشت سپس حمل چوب دارد بنابراین صاحبان بار باید با مراجعه به اداره منابع طبیعی شهرستان اقدام‌های لازم برای دریافت مجوز قطع و حمل محموله چوب را دریافت کنند.

کارشناس جنگل و مرتع اداره منابع طبیعی رزن یادآوری کرد: به دنبال ممنوعیت برداشت چوب در مناطق شمالی کشور هجوم افراد برای قطع و برداشت درختان مناطق غربی کشور افزایش یافته است بنابراین برای قطع و حمل چوب سامانه جدیدی با عنوان «سامانه برداشت و حمل چوب» طراحی شده است.

فیروزروز گفت: برداشت چوب باغی، جنگلی و غیرجنگلی باید از مجوز منابع طبیعی صورت بگیرد بنابراین متقاضی با مراجعه به اداره منابع طبیعی شهرستان اقدام به تکمیل فرم‌های مربوطه کرده سپس کارشناس این اداره به محل برداشت چوب مراجعه و اقدام به ثبت موقعیت جغرافیایی محل برداشت چوب می‌کند.

وی اضافه کرد: کارشناس منابع طبیعی با حضور در محل، موقعیت مکانی را بررسی کرده تا متقاضی نسبت به دریافت مجوز درختان موجود در اراضی ملی یا بستر رودخانه‌ها اقدام نکرده باشد، و پس از طی این فرایند مجوز برداشت و حمل چوب به متقاضی داده می‌شود.

کارشناس جنگل و مرتع اداره منابع طبیعی رزن اظهار کرد: هم اینک مشکل منابع طبیعی قطع و انبار(دپو) مقدار زیادی از درختان پیش از راه‌اندازی «سامانه برداشت و حمل چوب» است و این افراد برای جابجایی چوب باید محل دقیق قطع درختان را اعلام می‌کردند و هم اینک مجوزی برای جابجایی چوب به این افراد داده نمی‌شود.

فیروزروز بیان کرد: همچنین با توجه به اینکه این سامانه به تازگی راه‌اندازی شده و آشنا نبودن افراد به آن یا سهل انگاری، افراد برای قطع و حمل چوب نسبت به دریافت مجوز کوتاهی کرده و محموله آنها در مسیرها و جاده‌ها توسط پلیس متوقف می‌شود.

وی افزود: از دیگر مشکلات صدور بارنامه توسط باربری‌ها برای حمل چوب است در حالی که باید سامانه‌ای طراحی کرد که بدون داشتن مجوز از سوی منابع طبیعی، باربری‌ها اقدام به صدور بارنامه نکنند چرا که برخی مواقع عوامل پلیس، بارنامه را به عنوان سند جابجایی چوب قبول می‌کنند.

به نقل از ایرنا، وی اضافه کرد: پس از توقیف محموله چوب، بار تحویل تعزیرات شده و فرد متخلف به پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شود اما با توجه به وارد آمدن خسارت به طبیعت انتظار می‌رود این جریمه به جای واریز شدن به خزانه برای توسعه جنگل، فضای سبز و منابع طبیعی اختصاص یابد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: