صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۲۱
اردیبهشت
۱۴۰۰

شماره
۴۷۹۱

امروز: ۲۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Tuesday 2021 (May) 11

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه باغبان: با توجه به گسترش پدیده آپارتمان نشینی در شهرها و کوچک شدن حیاط منازل، یکی از راه‌های استفاده از فضاهای سبز و آرامش بخش در محیط زندگی ما، پرورش گل‌های آپارتمانی است که به نور کمتری نیاز دارند و محل زیست ما را شاداب‌تر و زیباتر می‌کنند.

در این بخش با ما همراه باشید تا با نمونه‌ای از گیاهان آپارتمانی و نحوه پرورش ونگهداری آن آشنا شوید.

 

 گل قاشقی یا پپرومیا

به نوشته وبگاه بیتوته؛ گل قاشقی گیاهی زیبا و آپارتمانی است که برگ‌های پهن و گوشتی دارد، برخی از نمونه‌های آن برگ‌های سبز و برخی هم برگ‌های ابلق دارند، روش نگهداری گل قاشقی آسان است چراکه گیاهی مقاوم است اما بعضی‌ها در نگهداری آن مشکل دارند.

زادگاه این گیاه، که با نام علمی پپرومیا هم شناخته می‌شود، جنگل‌های نسبتا تاریک بوده و به همین سبب سایه آپارتمان را به خوبی تحمل می‌کند.

 

 شرایط نگهداری

دمای مناسب گل برگ قاشقی حداکثر درجه حرارت 25 درجه و حداقل درجه 18 درجه است، گیاه تا 10 درجه هم مقاومت نشان می‌دهد. در کل به هوای خنک نیاز دارد و در دمای پایین‌تر کم کم برگ‌ها می‌ریزند و گیاه از بین می‌رود.

برگ قاشقی جز گل‌های مقاوم به نور کم است. مکان اصلی رشد این گیاه در جنگل‌های تاریک است و به خاطر همین توان تحمل محیط‌های کم نور آپارتمان را داراد و از گیاهان مقاوم در سایه و نور کم به حساب می‌آید.

نیم سایه آفتاب و نور کنار پنجره احتیاجات نوری آن را تأمین می‌کند، احتیاج به مراقبت در برابر اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر دارد.

آبیاری مهمترین عامل در نگهداری گل قاشقی است و معمولا شکست در نگهداری آن به این قضیه مربوط است. این گیاه در برگ‌های خودش آب ذخیره می‌کند در نتیجه اجازه بدهید تا بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود.

با کاهش دمای محیط آبیاری را هم کاهش بدهید. گل قاشقی ممکن است در خشکی دوام بیاورد اما از آبیاری زیاد حتما از بین می‌رود.

آبیاری زیاد باعث بیماری قارچی و پوسیده شدن ساقه می‌شود و حتی ممکن است مشاهده کنید که برگ‌ها و ساقه‌ها سیاه شدند که در این شرایط باید از قارچ کش استفاده کنید.

رطوبت مناسب گل برگ قاشقی به گونه ایست که غبارپاشی هفته‌ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان برای آن توصیه می‌گردد.

برای تغذیه مناسب گل برگ قاشقی، مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در آب‌های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تأمین کنید.

خاک مناسب برای نگهداری گل قاشقی باید سبک با زهکش خوب باشد، خاک لیمونی یا مخلوطی از خاک معمولی با خاک برگ و شن یا خاک برگ با پرلیت و یا هر ترکیب دیگری که آب را به خوبی از خودش عبور بدهد.

برای تغذیه نصف غلظت کودی که به سایر گیاهان داده می‌شود کافی است، در فصل بهار و تابستان ماهی یکبار و در پاییز و زمستان هرهفته یکبار به گل قاشقی بدهید.

اگر رشد گیاه متوقف شد حتما کود می‌خواهد.

گل قاشقی گلدان کوچک را دوست دارد زیرا ریشه‌های گیاه برگ قاشقی سطحی و ریز است پس نیاز نیست هر سال گلدان آن را بزرگتر کنید.

خیلی راحت از طریق برگ و یا ساقه هم داخل آب هم مستقیم داخل خاک کوکوپیت ریشه دار می‌شود.

توجه داشته باشید که به علت شکننده بودن گل برگ قاشقی، غبارپاشی برای تمیز کردن برگ‌ها کافی است.

زمان مناسب برای گرفتن قلمه ساقه یا برگ این گیاه نیز در اواخر بهار یا تابستان است. می‌توانید ساقه گیاه قاشقی را داخل آب در دمای 18 تا 24 درجه سانتی گراد قرار بدهید و بعد از ریشه دار شدن آن‌ها داخل خاک بکارید.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: