صفحه 1 : اندیشه صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۷
تیر
۱۴۰۳

شماره
۵۶۶۲

امروز: ۲۷ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Wednesday 2024 (Jul) 17

عناوین صفحههگمتانه، گروه ایران و جهان: وزارت جهاد کشاورزی طرحی را با همکاری ستاد اجرای فرمان امام(ره) اجرا می‌کند که مسیرخودکفایی کامل در تأمین گندم را تسهیل می‌کند.
کشور در سالهای 1400 و 1401 به ترتیب 7.5 و 4.5 میلیون تن گندم وارد کرد که حدود 2 میلیارددلار ارز برای واردات پرداخت کرد با این پول می‌توان نیمی از گندم تولیدی کشور را خرید تضمینی کرد.
حال دولت پس از خودکفایی گندم نان که با خرید 10.5 میلیون تن گندم در سال 1402 محقق شد با «طرح جهش تولید در دیمزارها»خودکفایی کامل گندم در تمام بخش‌ها را دنبال می‌کند.
وزیر جهاد کشاورزی محمدعلی نیکبخت می‌گوید که با افزایش بهره‌وری در طرح جهش تولید در دیمزارها و مزارع آبی خودکفایی کامل گندم محقق می‌شود، این طرح امسال با همکاری ستاد اجرای فرمان امام ره در سطح 5.2 میلیون هکتار از اراضی دیم کشور اجرا می‌شود.
به گفته علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی، طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور 4 سال پیش آغاز شد و اکنون در 4.2 میلیون هکتار از زمین‌های دیم کشور اجرا می‌شود، در این مدت تولید غلات در این اراضی خشک و بی آب را تا 40 درصد افزایش داده به طوری که از 5 میلیون تن گندم تولید امسال اراضی دیم، 1.5 میلیون تن به ارزش 23 هزار میلیارد ریال از محل اجرای این طرح بوده است.
این طرح در 21 استان کشور و با مشارکت 500 هزار کشاورز اجرا می‌شود.
ابراهیم مرادزاده کارشناس کشاورزی معتقد است با توسعه دیمکاری در سطح 21 میلیون هکتار ظرفیت زمین دیم، امکان خودکفایی در 5 محصول اساسی وجود دارد اگرچه میانگین بارش کشور 233 میلی متر و پایین‌تر از حدنصاب لازم برای دیمکاری است اما تکنیک‌های ویژه شخم نزدن no tillage، اصلاح بذرهای مقاوم، به حداقل رساندن عملیات آماده سازی، بهره‌وری تولید در زمین‌های دیم را افزایش می‌دهد.
به نقل از فارس، به گفته این کارشناس، محصولات گندم، جو، ذرت، دانه‌های روغنی (کلزا، کنجد، گلرنگ) و حبوبات را می‌‌توانیم با کشت دیم تولید کنیم.برخی مسؤولان، خشکی و کم‌آبی را محدودیتی برای تولید دانسته و طرح نکاشت را ترویج می‌دهند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: