صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : شهروند کوچولو صفحه 8 : فرهنگی

۹
خرداد
۱۴۰۲

شماره
۵۳۵۵

امروز: ۹ (خرداد) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Tuesday 2023 (May) 30

عناوین صفحههگمتانه، گروه خبر همدان - راضیه مهری: فاطمه‌ سما خادمی‌مقصود، فعال قرآنی شهرستان رزن گفت: دختران جوان ما باید زنان موفق مانند حضرت فاطمه(س) را به عنوان الگوهای بزرگ خود در تمام زمینه‌ها بشناسند و از آنها الگوبرداری کنند.
روزنامه هگمتانه به مناسبت فرارسیدن روز دختر میزبان تعدادی از دختران موفق استان همدان بوده است، پیش از این میزبان هستی بهرامی، نخبه زیست فناوری و شیما صفایی و ستایش ایلوخانی قهرمانان تنیس کشور بودیم و در این شماره در خدمت یکی دیگر از این دختران، فاطمه‌سما خادمی‌مقصود فعال کتاب‌خوانی و قرآنی شهرستان رزن هستیم که گفتگو با وی را در ادامه می‌خوانید:
 خودتان را معرفی کنید و بفرمایید فعالیت خود در حوزه‌های مختلف از جمله قرآنی را چگونه و از کجا شروع کردید؟
فاطمه‌سما خادمی مقصود هستم، متولد سال 1383 در شهرستان رزن که در حال حاضر در رشته تجربی پایه دوازده مشغول به تحصیلم. پدر و مادر من هر دو از اساتید قرآن هستند و در واقع من در یک جو خانوادگی قرآنی به دنیا آمدم و بزرگ شدم و از همان ابتدای زندگی و دوران کودکی که در خانه مشغول بازی بودم صوت زیبای قرآن در گوشم طنین‌انداز می‌شد و اولین بار قرآن را با صدای پدرم که در خانه با صدای بلند قرآن می‌خواندند شنیدم و از لذت گوش کردن به آن بهره‌مند شدم.
ذات همه ما انسان‌ها با ریتم زیبای قرآن هماهنگی دارد به گونه‌ای که راحت آن را درک می‌کنیم و حتی با وجود کلمات سختی که دارد بچه‌ها هم با لذت به آن گوش می‌کنند و یا آن را می‌خوانند. من هم از همان کودکی شروع به حفظ قرآن کردم و در کلاس سوم دبستان حفظ جزء 30 قرآن کریم را تمام کردم اما چون بچه کوچکی بودم و با فضای حفظ کردن آشنایی نداشتم آن را مدتی رها کردم اما دوباره پس از ورود به دوره متوسطه اول وارد رشته قرائت تحقیق شدم و دو سال پیاپی موفق به کسب رتبه در مسابقات دانش‌آموزی شدم که همین آشنایی با رشته قرائت قرآن نقطه عطف زندگی من بود.
هنر تلاوت قرآن زیباترین هنری است که یک فرد می‌تواند در زندگی با آن مواجه شود من هم قرآن زیاد گوش می‌کردم اما هرگز صوت قرآن برایم تکراری نمی‌شد و برخلاف نوجوانان امروز که آهنگ‌های مختلفی را گوش می‌کنند و طی مدت کوتاهی اینها برایشان تکراری می‌شود صوت قرآن همیشه برای من تازگی داشت؛ چراکه زیبایی قرآن با کلام وحی پیوند می‌خورد و همین علاقه من به تلاوت قرآن و اینکه دوست داشتم معنا و تفسیر کامل آن را بدانم باعث شد به سمت رشته تفسیر بروم.
 از موفقیت‌هایی که در حوزه فعالیت‌های قرآنی کسب کردید بگویید.
علاوه بر کسب رتبه در مسابقات دانش‌آموزی، بعد از اینکه وارد دوره متوسطه دوم شدم تفسیر نمونه آیت‌ا... مکارم شیرازی را مطالعه کردم که در مدارس هم ارائه می‌شد و موفق به کسب رتبه سوم کشوری در رشته تفسیر قرآن در سال 1400 شدم. پس از آن کتاب‌خوان برتر کشوری هم شدم و در جشنواره رضوی به عنوان برگزیده جشنواره کتابخوانی رضوی شناخته شدم. در حال حاضر هم علاوه بر اینکه حافظ 5 جزء قرآن کریم هستم در بخش استانی مسابقات قرآنی شرکت کردم و منتظر جواب آن و انشاءا... شرکت در بخش کشوری این دوره از مسابقات هستم.
 این موفقیت‌ها را مدیون چه کسی هستید؟
اول از همه لطف خدا و پس از آن زحمات پدر و مادرم و اساتیدی که داشتم و بعد از آن هم علاقه وافر خودم به کتابخوانی بود که باعث پیشرفت من در حوزه فعالیت‌های قرآنی شد. از کودکی به شدت علاقه‌مند به خواندن کتاب بودم که با بهترین و مقدس‌ترین کتاب به نام قرآن آشنا شدم که با هر بار خواندن آن بیشتر علاقمند شده و هر بار نکته و درس جدیدی را از این کتاب زیبا آموخته‌ام.
 به نظر شما که یک دختر موفق در حوزه فعالیت‌های قرآنی هستید، یک زن موفق در جامعه اسلامی دارای چه ویژگی‌هایی است؟
به نظر من یک انسان موفق انسانی است که از شرایط و داشته‌های خود احساس رضایت کند و در زندگی خود حس مفید بودن داشته باشد. در عین حال یک زن موفق باید بداند که خداوند برای جایگاه او ارزش بالایی قائل است و حتی زیباترین پدیده‌های آفرینش مثل ستاره و ماه را در قرآن کریم با ضمیر زن شناسانده است و همچنین در زمانی که دهان گورها برای بلعیدن معصومیت دختران باز می‌شد، خداوند به پیامبر دختری می‌دهد که می‌فرماید «من فدای دخترم» و ارزش دختر را در 1400 سال پیش چگونه بالا می‌برد.
برای من به عنوان یک دختر جوان شیعه در کشور اسلامی بسیار مهم است که الگوهای بزرگ مانند حضرت زینب، حضرت معصومه و حضرت فاطمه را بشناسم و تا آنجایی که می‌توانم از این زنان بزرگ و موفق الگوبرداری کنم؛ چرا که آنها در تمام زمینه‌ها برای ما الگو هستند و ما به عنوان یک فرد موفق باید سعی کنیم به الگوی شخصیتی و رفتاری آنها نزدیک شویم.
 گفتید انسان موفق باید از داشته‌ها خود حس رضایت کند، به نظر شما جوانان و نوجوان‌ها این حس را دارند و اگر نه چطور می‌شود نشاط اجتماعی را در جامعه امروز به ارمغان آورد؟
جهان امروز به سمتی می‌رود که به همه انسان‌ها حس نارضایتی از خود را می‌دهد و همه تبلیغات و فضای مجازی در دنیای مدرن به ما القای ناامید بودن می‌کند و همین احساس نارضایتی از خود و شرایط باعث می‌شود نشاط اجتماعی از بین برود.
جوانان و نوجوانان ما فکر می‌کنند با خوشی‌های موقتی می‌توانند نشاط اجتماعی را بیشتر کنند در حالی که برای داشتن حال خوب و نشاط بیشتر باید پشتوانه‌های معنوی را تقویت کنیم. برای مثال همین مراسم روضه و عزاداری سیدالشهدا که در ماه محرم برگزار می‌شود انسان را به آن خلوت مورد نیاز خود می‌رساند و باعث می‌شود در خلوت خود گریه کند و به آرامش واقعی در دل خود برسد و از همین فضا نشاط اصلی را دریافت کند.
بزرگ‌ترین پشتوانه معنوی من در شرایط سخت زندگی همواره قرآن بوده که هر وقت خواندم به من آرامش و اطمینان خاطر داده و وقتی با این دیدگاه قرآن را می‌خوانم که انگار برای من نازل شده، به راحتی بسیاری از دشواری‌ها را پشت سر گذاشته‌ام و به تمام همسن و سالان خودم نیز پیشنهاد می‌کنم یک پشتوانه معنوی برای خود داشته باشند تا بتوانند به آن تکیه کنند.
 در کنار فعالیت‌های قرآنی در چه زمینه‌های دیگری مشغول هستید؟
به دلیل علاقه زیادم به کتاب خواندن از کودکی و همین‌طور علاقه‌ام به نویسندگی، کار نوشتن شعر را شروع کرده‌ام و دوست دارم به صورت تخصصی فعالیت در این حوزه را ادامه دهم. در رشته‌های ورزشی هم کلاس‌های مختلفی را دنبال می‌کنم اما به صورت تخصصی در رشته ورزشی خاصی فعالیت ندارم، البته در حوزه قرآن بسیار علاقمند بودم که در کلاس‌های صوت و لحن شرکت کنم که به دلیل نبود امکانات در شهرستان رزن و حتی عملکرد ضعیف استان همدان در بخش آوایی و نیز عدم وجود اساتید مجرب خانم در این حوزه و یا برگزاری کلاس‌های تخصصی برای پرورش قاریان خانم در همدان، نتوانسته‌ام در این رشته وارد شوم. متأسفانه در استان همدان یک جلسه قرآن برازنده که عموم مردم بتوانند در آن شرکت کنند نداریم و این ضعف بزرگی است.
 به عنوان سخن پایانی به چه نکته‌ای می‌خواهید اشاره کنید؟
دختران جامعه امروز ما در برخی مواقع دچار بی‌هدفی می‌شوند. من یک خواهر کوچک‌تر از خودم دارم که همیشه او را به گوش کردن قرآن تشویق می‌کنم و از او می‌خواهم روزانه زمانی را حتی اگر شده کم و اندک به گوش کردن قرآن اختصاص دهد؛ چراکه همین شنیدن صوت قرآن برای تمرکز و احساس آرامش در او به عنوان یک دختر نوجوان بسیار بااهمیت است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: