صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۸
اسفند
۱۴۰۱

شماره
۵۳۱۱

امروز: ۷ (فروردین) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Monday 2023 (Mar) 27

عناوین صفحه

شیوه جدید اعلام نرخ روزانه ارز صرافی‌ها
هگمتانه، گروه ایران و جهان: بانک مرکزی اعلام کرد: از روز سه‌شنبه 4 بهمن 1401، نرخ فروش ارز به‌صورت اسکناس توسط صرافی‌ها در وبگاه بازار متشکل معاملات ارز ایران اعلام می‌شود.
طبق اعلام بانک مرکزی، از روز (1401/11/04) کلیه صرافی‌ها مجازند نسبت به فروش ارز به‌صورت اسکناس با نرخ منتشرشده تحت عنوان "آخرین نرخ صرافی‌ها" در وبگاه مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به‌ نشانی www.ice.ir اقدام نمایند.
در روز گذشته آخرین نرخ دلار صرافی‌ها در وبگاه بازار متشکل ارز ایران 42 هزار و 748 تومان اعلام شده است.

استفاده از 10 داروی طب سنتی برای درمان کرونا
رونمایی از "طرح نهضت سواد سلامت‌آموزی"
هگمتانه، گروه ایران و جهان: مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به استفاده از 10 داروی طب سنتی در درمان کرونا، جزئیات طرح نهضت سواد سلامت‌آموزی را تشریح کرد.
نفیسه حسینی یکتا در مراسم اختتامیه سومین جشنواره طب ایرانی در سالن بیمارستان قلب رجایی تهران اظهار کرد: ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشت کشور با هدف اصلاح شیوه زندگی مردم انجام شده و تاکنون در 14 دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرایی شده است که سال آینده به 100 درصد خواهد رسید.
مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت از آغاز مرحله کشوری ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشت کشور و پوشش 40 درصدی طب ایرانی در این شبکه خبر داد و افزود: این اتفاق مهم در حوزه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت در حوزه بهداشت انجام شد؛ استفاده از آموزه‌های طب ایرانی در اصلاح سبک زندگی در نظام شبکه، پس از اجرای طرح آزمایشی در یزد در فاز دوم به انجام رسید.
حسینی یکتا گفت: در یک سال گذشته از ظرفیت طب ایرانی در مهار کرونا بهره‌گیری زیادی شد؛ تعداد مراکز طب ایرانی از 7 مرکز در موج پنجم کرونا به 158 مرکز اعم از مراکز مراجعات سرپایی و مشاوره تلفنی ارتقا یافت و 10 داروی طب ایرانی برای درمان کرونا وارد بازار شد.
60هزار دانشجو دروس طب ایرانی را گذرانده‌اند
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این که تاکنون 60 هزار دانشجوی علوم پزشکی در هفت رشته، دو واحد درس مربوط به طب ایرانی را گذرانده‌اند، ادامه داد: تدوین برنامه‌های درسی متعدد طب ایرانی برای تربیت نیروی مورد نیاز در دانشگاه‌های علوم پزشکی، راه‌اندازی دبیرخانه طب ایرانی در سازمان نظام پزشکی، راه‌اندازی کارگروه احیای میراث مکتوب با همکاری کتابخانه‌های کشور و تشکیل کمیته مشترک گردشگری و طب ایرانی با همکاری وزارت گردشگری، از برنامه‌های یک سال اخیر دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت بوده است.
وی قطعی شدن تحت پوشش قرار گرفتن ویزیت متخصصان ایرانی، پوشش 100 درصدی پرداختی از جیب مردم، حمایت از پوشش داروهای طب سنتی، تدوین 22 راهنمای بالینی طب ایرانی و راه‌اندازی کلینیک‌های بین رشته‌ای را از اقدامات یک‌سال اخیر وزارت بهداشت در حوزه طب ایرانی عنوان و تصریح کرد: داروسازی سنتی ظرفیتی است که بسیار اثرگذار است و با مشارکت سازمان غذا و دارو و تدوین و ابلاغ آیین‌نامه‌ها در مراحل تولید و عرضه این داروها، انقلابی در چرخه اقتصادی و تولید اشتغال ایجاد خواهد شد.
وی با اشاره به این که هر مکتب طبی، انتقال‌دهنده فرهنگ نیز هست، تصریح کرد: بین‌المللی‌سازی طب ایرانی، باعث انتقال این فرهنگ به جهان می‌شود و مکاتبه با سازمان بهداشت جهانی برای به رسمیت شناختن طب ایرانی در حال انجام است و طب ایرانی در کمیته‌های این سازمان حضور مستمر دارد.
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت یادآور شد: امروز «طرح نهضت سواد سلامت آموزی» با هدف آموزش اصلاح سبک زندگی به دانش‌آموزان، معلمان و اولیاء آنان در سومین جشنواره طب ایرانی رونمایی می‌شود، زیرا طب ایرانی از سنین کودکی آموزش داده می‌شود‌.
وی تصریح کرد: این طرح با همکاری دانشگاه‌ها، سازمان‌های مردم و نهاد و آموزش و پرورش اجرا خواهد شد. طرح به طور آزمایشی در تهران شروع شده و سپس کشوری می‌شود. این طرح دارای آموزه‌های ساده برای آموزش تغییر سبک زندگی و مهار بیماری‌های غیرواگیر است. در این طرح به زبان ساده، شیوه زندگی سالم و اصلاح سبک زندگی، بنا به آموزه‌های طب ایرانی، به دانش‌آموزان کشور آموزش داده خواهد شد.
وی با اشاره به جایگاه طب ایرانی در اسناد بالادستی بیان کرد: در سال 86 رهبر معظم انقلاب از افتتاح دانشکده‌های طب سنتی به عنوان مژده یاد کردند و در سال 92 سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی ابلاغ و وظایف همه بخش‌ها در آن تبیین شد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: