صفحه 1 : پزشکی و سلامت صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
فروردین
۱۴۰۳

شماره
۵۵۸۸

امروز: ۲۶ (فروردین) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Sunday 2024 (Apr) 14

عناوین صفحه
هگمتانه، گروه خبر همدان: پس از برخی حاشیه‌سازی‌ها برای خدمت شهرداری و اجرای پروژه پل غدیر و تشکیل تیم کارشناسی برای بررسی امنیت این پل توسط استانداری، معاون امور عمرانی استاندار همدان بر اساس تایید شرکت توصان تحقیقات و مهندسی توسعه صنایع نوین در نقش مشاور به عنوان عامل چهارم، استحکام پل غدیر را تأیید کرد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، پل غدیر از سال 1397 کلنگ زنی شد و طی چهار سال ساخت این پروژه مهم و حیاتی برای شهر با چالش‌هایی همراه بوده و در نهایت با پیشرفت فیزیکی بالا در دوره جدید مدیریت شهری و شورای ششم روزهای پایانی خود را می‌گذراند.
علیرغم تلاش مدیریت شهری برای تأمین ایمنی و استحکام پل، در روزهای اخیر شبهه هایی درباره پل به ویژه در فضای مجازی مطرح شد تا این خدمت‌رسانی شهرداری را به حاشیه ببرد.
مدیران شهری نیز با رد شایعات در فضای مجازی اظهار کردند: کلیه اصول کنترل کیفیت در تقاطع غیر همسطح غدیرلحاظ می‌شود و این تقاطع زیر نظر کارشناسان و ناظران مربوطه انجام گردیده و به زودی به بهره برداری می‌رسد و صحبت‌هایی که در خصوص پل غدیر می‌شود ظلم و جفا به مجموعه کاری فنی و مهندسی این پروژه است.
این اظهارات در کنار حاشیه سازی‌ها توسط افراد غیرمتخصص در فضای مجازی موضوع را به معاونت عمرانی استانداری کشاند و مقرر شد مشاوری غیر از مشاور فعلی پل به بررسی استحکام این تقاطع بپردازد.
حالا مشاور مورد تأیید استانداری پس از انجام بررسی‌ها اعلام کرده پل از نظر بهره برداری مشکلی ندارد و می‌تواند افتتاح شود.
در این راستا فرزاد تیموری معاون عمرانی استاندار همدان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری صداوسیمای مرکز همدان ضمن تأیید استحکام پل غدیر بیان کرد: بعد از بازدید کمیته نظارت از این پل و محل بتن ریزی که اعلام شده بود مشکل دارد، قرار شد یک مشاور به عنوان عامل چهارم عملکرد مشاور اول را کنترل کند.
تیموری افزود: این موضوع به شهرداری همدان هم اعلام و مقرر شد مشاور با آزمایش استحکام این پل نظر پایانی خود را ارائه کند.
وی با اشاره به اینکه قرار شد مشاور تا پایان آذر نتایج مطالعات خود را اعلام کند، تصریح کرد: آزمایش‌های مربوط به استحکام مصالح پل غدیر همدان انجام شد و مشاور اعلام کرد این پل از نظر بهره برداری مشکل خاصی ندارد.
معاون امور عمرانی استاندار همدان گفت: بحث مربوط به پایش پل و کنترل دوام بتن پل باید به طور مستمر انجام شود.
در این راستا، توصان تحقیقات و مهندسی توسعه صنایع نوین(شرکت سهامی خاص) با انتشار نامه ای در تاریخ 14 دی ماه 1401 بهره برداری از این پل را بلا مانع اعلام کرد.
در نامه این شرکت آمده است:
بازگشت به نامه شماره ٢١٤١٤٠١٦١٣ مورخ 13/10/1401 با موضوع ابلاغ قرارداد انجام خدمات مشاوره و كنترل سازه اجرا شده فاز ٢ تقاطع غير همسطح غدير، با توجه به بررسي مدارك و مستندات موجود جلسه اي در تاریخ 14/10/1401 با نمايندگان شهرداري همدان و مشاور هگزا تشكيل گرديد كه به پيوست، صورتجلسه موضوعات مطرح شده جهت انجام هماهنگي هاي لازم ارسال مي گردد:
با توجه به بررسی مدارک و مدل های تحلیل از سوی هگزا و شهرداری همدان تا این مرحله بر اساس شرایط اولیه طراحی و شرایط ایجاد شده ناشی از کاهش مقاومت بتن در بخش زیرین عرشه پل که مورد بررسی قرار گرفته است بر اساس ضوابط طراحی و مباحث آیین نامه( به لحاظ کنترل تنش و تغییر مکان ها) و همچنین با درنظر گرفتن شرایط موجود در طراحی اولیه، بهره برداری و افتتاح پل بلامانع است.
 با توجه به بند 2 از آنجایی که مشاور هگزا و شهرداری همدان تایید کردند که کلیه مهارها و هم پوشانی های میلگردها طبق نقشه های ارسالی انجام شده است، اندرکنش میلگردها نیز توسط مشاور توصان در دست بررسی است که متعاقبا اعلام خواهد شد که این موضوع تاثیری در افتتاح و بهره برداری از پل ندارد.
با توجه به کاهش مقدار مقاومت موجود بتن در مقطع بررسی شده که کمتر از سی25 است مباحث رفتار بلند مدت پل و اثرات محیطی در رفتار بلند مدت پل با ضوابط آیین نامه مغایرت دارد، لذا با توجه به اینکه ارائه تمهیدات افزایش پایایی پل بر عهده پیمانکار و مشاور همکار پیمانکار است، مقرر شد همانطور که پیشتر نیز در جلسه شورای فنی استانداری در تاریخ 9/9/1401 عنوان شده بود بهره برداری از پل که مجوز آن در بند 1 صادر شده است در اسرع وقت آغاز شود و در حین بهره برداری وضعیت پل پایش شود و راهکارهای افزایش پایایی پل، تا پیش از تاریخ پایان دوره تضامین قراردادی ارائه و اجرایی شود.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: