صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۸
اسفند
۱۴۰۱

شماره
۵۳۱۱

امروز: ۷ (فروردین) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Monday 2023 (Mar) 27

عناوین صفحههگمتانه، گروه شهرستان: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار گفت: تخلیه و انباشت نخاله سفال در رودخانه «قوری چای» موجب مسدود شدن کامل مسیر این رودخانه فصلی شده است که احتمال بروز خطر سیلاب هنگام بارش باران وجود دارد.
به گزارش هگمتانه، «فاطمه موسوی» روز دوشنبه بیان کرد: تخلیه پسماند کارگاه‌های سفال موجود در لالجین و دیگر مناطق در رودخانه فصلی «قوری چای» از دهه‌های پیش تاکنون موجب انباشت حجم بزرگی سفال در داخل و مسیر این رودخانه شده است.
وی اضافه کرد: در گذشته با توجه به محدود بودن شمار کارگاه‌های سفال و بهره گیری از شیوه‌های سنتی در تولید سفال، میزان پسماند تولیدی توسط این واحدها محسوس نبود اما با افزایش شمار کارگاه‌ها و تغییر شیوه‌های تولید از سنتی به صنعتی، میزان پسماندهای تولیدی نیز روز به روز افزایش یافت.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار یادآوری کرد: سال 96 با جذب یک سرمایه‌گذار مجوز راه‌اندازی سایتی برای بازیافت پسماند سفال و سرامیک صادر شد که این سرمایه‌گذار اوایل سال جاری مجوز تغییر کاربری زمین را دریافت کرد اما با وجود گذشت 6 ماه تنها نسبت به انباشت زباله در این محل اقدام کرده و کاری برای بازیافت آن انجام نداده است که در این باره شرکت شهرک‌های صنعتی باید پاسخگو باشد.
موسوی اضافه کرد: هم اینک تنها پسماند واحدهای مستقر در شهرک سفال لالجین به این سایت منتقل می‌شود در حالی که کارگاه‌های سفال واقع در حریم شهر بهار و خارج از این حریم همچنان پسماندشان را در مسیر رودخانه تخلیه می‌کنند که در این باره نیز شهرداری باید کنترل لازم را داشته باشد.
وی بیان کرد: هم اینک بخشی از مسیر حدود سه کیلومتری رودخانه قوری چای به طور کامل مسدود شده و فرماندار بهار دستور فوری به پیگیری موضوع از سوی متولیان حفاظت از اراضی را داد چرا که در صورت بروز سیلاب احتمال آسیب زدن به منازل حاشیه آن زیاد است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار گفت: تخلیه و انباشت ضایعات سفال در رودخانه قوری چای علاوه بر مسدود کردن مسیر رودخانه، موجب بروز آلودگی‌های زیست محیطی شده و تأثیر منفی بر روی گونه‌های جانوری و گیاهی داشته است.
وی ادامه داد: میزان پسماند کارگاهی و صنعتی تولیدی شهر لالجین با توجه به بالا بودن میزان کارگاه‌های سفال و سرامیک موجود در این شهر، بیش از حد انتظار است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار گفت: از دیگر مشکلات زیست محیطی این شهرستان تخلیه زباله ساختمانی و کارگاهی در حاشیه راه‌ها است که در این باره از عوامل انتظامی درخواست ثبت پلاک خودروهای متخلف و در اختیار محیط زیست قرار دادن شماره خودروها برای تشکیل پرونده قضایی شده است.
موسوی افزود: با توجه به اینکه رانندگان متخلف هنگام تاریکی هوا و در ساعات خلوت شبانه روز اقدام به تخلیه نخاله در حاشیه راه می‌کنند تاکنون موفق به شناسایی آنها و تشکیل پرونده قضایی نشده ایم.
وی یکی از برنامه‌های محیط زیست بهار را تشویق خانواده‌ها به تفکیک زباله از مبدا دانست و افزود: در این راستا آمادگی لازم برای برگزاری دوره‌های آموزشی برای تشکل‌ها و سمن‌ها اعلام شده هر چند متولی این موضوع شهرداری است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: