صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۲۱
اردیبهشت
۱۴۰۰

شماره
۴۷۹۱

امروز: ۲۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Tuesday 2021 (May) 11

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه ورزش: میثم ناصرنژاد- بازی‌های المپیک به عنوان مهمترین رویداد ورزشی در جهان، هر چند در دوره‌های گذشته با حضور نمایندگانی از استان همدان همراه بود اما هم اکنون در بیم و امید حضوری دوباره در این میدان بزرگ قرار گرفته است.

سی و دومین دوره المپیک تابستانی 2020 با یکسال تاخیر به دلیل شیوع کرونا، مردادماه امسال به میزبانی شهر توکیو در کشور ژاپن برگزار خواهد شد.

کاروان کشورمان در خط پایانی مسابقات انتخابی رشته‌های مختلف ورودی المپیک، در تلاش برای افزایش تعداد سهمیه‌های حضور در این میدان بزرگ جهانی است هر چند ورزش همدان هنوز موفق به کسب سهمیه نشده و همچنان در بیم و امید رسیدن به آوردگاه توکیو قرار دارد.

استان همدان در دوره‌های گذشته بازی‌های المپیک همواره پای ثابت کاروان تیم‌های ملی کشورمان بوده و در سال‌های اخیر نیز شاهد نشان آوری ورزشکاران همدانی بوده ایم.

البته این استان در المپیک 2016 ریو برزیل ناکام بود و با داشتن 2 نماینده در رشته‌های تیراندازی و ماده پیاده روی، از رسیدن به نشان بازماند.

همدان در المپیک 2012 لندن سه نماینده داشت و توانست در مجموع یک نشان نقره در رشته کشتی کسب کند.

استان همدان در المپیک 2004 آتن صاحب یک نشان نقره توسط مسعود مصطفی جوکار در رشته کشتی آزاد شد، در المپیک 2008 پکن با وجود برخورداری از دو سهمیه در رشته کشتی، مقامی کسب نکرد، در المپیک 2012 لندن در سه رشته قایقرانی، تیراندازی و کشتی دارای سه نماینده بود که در نهایت صادق گودرزی نشان نقره این رقابت‌ها را به دست آورد.

همدان به نسبت دوره قبل با یک سهمیه کمتر در المپیک 2016 حضور یافت و در دستیابی به نشان نیز ناکام بود.

اما برای حضور در المپیک توکیو، پس از ناکام ماندن مه لقا جام بزرگ بخت اول کسب سهمیه المپیک در مسابقات ورودی رشته تیراندازی، شانس استان برای دریافت بلیت مسابقات سخت‌تر از گذشته شد.

جام بزرگ در المپیک 2016 یکی از 2 سهمیه المپیکی همدان در ریو برزیل بود.

حمید زورآوند نیز دیگر المپیکی همدان در بازی‌های ریو بود که در این دوره باتوجه به سن و سال و بالارفتن امتیاز ورودی، امکان کسب سهمیه برای وی میسر نشد.

کشتی همدان نیز از حیث داشتن ورزشکار المپیکی به تاریخ پیوست و شاید سال‌ها در رویای حضور در این میدان در حسرت بماند.

در رشته تنیس روی میز نیز شیما صفایی امید کسب سهمیه بود که فروردین ماه امسال نتوانست در انتخابی المپیک به این مهم دست یابد.

حالا با عبور از این ناکامی ها، کورسوی امید به رشته قایقرانی و معجزه گری کیمیا زارعی است.

قایقرانی آخرین شانس ورزش همدان در المپیک

شانس‌های کسب سهمیه المپیک یکی پس از دیگری برای ورزش همدان از دست رفته و حالا تمام نگاه‌ها به کسب سهمیه توسط "کیمیا زارعی" ملی پوش قایقرانی رویینگ معطوف شده است.

زارعی برای حضور در انتخابی المپیک و رقابت برای کسب سهمیه راهی کشور ژاپن شد.

پس از انصراف "آرزو حکیمی" بخت نخست کسب سهمیه المپیک از همدان، حالا همه امیدها متوجه زارعی است تا بتواند نخستین سهمیه بازی‌های توکیو ژاپن را برای این استان تصاحب کند.

مسابقات قایقرانی رویینگ انتخابی المپیک 15 تا 17 اردیبهشت ماه در ژاپن برگزار می‌شود و در این مسابقات در بخش مردان و زنان هر کدام، پنج سهمیه در رویینگ یک نفره و سه سهمیه در رویینگ دو نفره توزیع خواهد شد.

ایران در سه قایق نماینده دارد و "بهمن نصیری و نازنین ملایی" در رویینگ یک نفره و "کیمیا زارعی و زینب نوروزی" در رویینگ دونفره به رقابت می‌پردازند.

فدراسیون جهانی قانون دیگری را بر سر راه رویینگ سواران گذاشته که این قانون باعث می‌شود رقابت داخلی هم بین نمایندگان ایران شکل بگیرد و این قانون عجیب می‌تواند منجر به کم شدن اجباری سهمیه‌های رویینگ یک کشور شود.

کیمیا زارعی دارنده نشان نقره مسابقات روئینگ قهرمانی جوانان آسیا است و قایقرانی کشورمان امیدوار به کسب سهمیه توسط این قایقران جوان است.

قایقران همدانی در مسیر سخت المپیک

اما براساس اعلام فدراسیون قایقرانی، ملی پوشان رویینگ مسیر بسیار سختی برای رسیدن به سهمیه المپیک توکیو به میزبانی ژاپن در پیش دارند.

در واقع قوانین برگزاری انتخابی المپیک که قرار است اردیبهشت ماه در ژاپن برگزار شود، رقابت رویینگ سواران را سخت و مسیر رسیدن به توکیو را دشوار کرده است.

براساس گزارش اعلام شده بهمن نصیری و نازنین ملایی در صورتی که بین پنج نفر اول رویینگ یک نفره قرار بگیرند و قایق کیمیا زارعی و زینب نوروزی در رویینگ دو نفره اول تا سوم شود، مجوز حضور در المپیک را تصاحب می‌کنند اما قطعی شدن سهمیه آن‌ها مشروط است.

نحوه رسیدن ایران به سهمیه المپیک در صورتی که بین پنج قایق اول یک نفره و سه قایق اول دونفره حضور داشته باشد، به این گونه است که اگر در این مسابقات نشان طلا بگیرند، سهمیه المپیک را به دست خواهند آورد.

البته اگر ایران در هر سه قایق نشان طلا بگیرد فقط 2 قایق را می‌تواند به المپیک اعزام کند که این 2 قایق هم باید از جنسیت متفاوت باشد ضمن اینکه اگر قایق‌های ایران نشان طلا نگیرند و در رویینگ یک نفره در رده دوم تا پنجم و در رویینگ دو نفره هم در رده دوم تا سوم قرار بگیرند، تنها یک سهمیه به ایران تعلق می‌گیرد و آن سهمیه هم به قایقی داده می‌شود که بهترین جایگاه را داشته باشد.

همچنین در صورتی که قایق‌های ایران واجد شرایط رفتن به المپیک باشند اما در دو یا سه ماده جایگاه مشابهی داشته باشند(به عنوان مثال 2 یا سه قایق ایران دوم شوند)، فدراسیون ملی تشخیص می‌دهد که کدام قایق را به المپیک اعزام کند.

با این شرایط نمایندگان ایران علاوه بر اینکه باید با حریفان خود رقابت کنند تا بتوانند مجوز المپیک را بگیرند، رقابت داخلی را هم بین خود خواهند داشت تا بتوانند از طریق رنکینگ بالایی که دارند سهمیه نهایی را به دست آورند.

بیم و امید در المپیکی شدن کیمیا زارعی

حالا با سخت شدن قوانین و مسیر صعود به المپیک، بیم و امید برای کسب سهمیه توسط کیمیا زارعی ملی پوش همدانی وجود دارد.

هم اکنون تمام نگاه‌ها به این بانوی ملی پوش است که ماه‌ها در اردوهای تیم ملی با وجود شیوع کرونا تمرین داشته و هرگز دوست ندارد این فرصت طلایی را از دست بدهد.

هر چند کار برای او بسیار دشوار است چرا که حریفان سر سختی به ژاپن خواهند آمد و هدف نهایی همه شرکت کنندگان رسیدن به المپیک توکیو است.

البته زارعی حریف بی‌تجربه‌ای نیست و در مسابقات گذشته قهرمانی آسیا توانست 2 نشان برنز کسب کند.

کیمیا در لیگ برتر رویینگ نیز درخشش لازم را داشت و با تیم همدان توانست بر سکوی سوم تیمی کشور قرار بگیرد.

او این روزها زیر نظر مربیان سخت تمرین می‌کند و به هیچ عنوان دوست ندارد سهمیه المپیک را از دست بدهد.

این ملی پوش تنها امید قایقرانی و شاید هم ورزش همدان برای کسب سهمیه المپیک است.

در دوره‌های گذشته استان همدان در رشته‌های کشتی، تیراندازی و دو ومیدانی سهمیه المپیک را تصاحب کرده بود اما اکنون در این سه رشته بدون نماینده است.

در صورتی که کیمیا زارعی در قایقرانی نتواند سهمیه کسب کند، نقطه تاریکی در کارنامه‌ ورزش استان برای داشتن نماینده در کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک ثبت می‌شود.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: