صفحه 1 : گردشگری صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : گردشگری صفحه 8 : فرهنگی

۲۸
تیر
۱۴۰۳

شماره
۵۶۶۳

امروز: ۲۸ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Thursday 2024 (Jul) 18

عناوین صفحههگمتانه، گروه خبر همدان: کارشناس برنامه واکسیناسیون استان همدان با بیان اینکه سرخک هنوز ریشه کن نشده، گفت: والدین واکسیناسیون فرزندان را جدی بگیرند.
به گزارش هگمتانه، محمد هاشمی با بیان اینکه استان همدان از نظر پوشش واکسیناسیون ام ام آر، در وضعیت خوبی به سر می‌برد، اظهار کرد: عدد پیش‌بینی شده برای کشور 95 درصد است، اما پوشش استانی ما در سال گذشته بالای 99 درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه پارسال پوشش واکسیناسیون سرخک برای کودکان یک سال 100 درصد بوده است، گفت: برای 18 ماهگی‌‌ هم 99.6 درصد کودکان را پوشش دادیم.
کارشناس برنامه واکسیناسیون استان‌ همدان با بیان اینکه سرخک یک بیماری ویروسی و خطرناک است که با علائمی مانند تب، ظهور بثورات غیر تاولی، سرفه و آبریزش بینی بروز می‌کند، اظهار کرد: این بیماری در کمین همه سنین است اما بیشترین درگیری مربوط به کودکان کمتر از یک سال است.
هاشمی با اشاره به اینکه واکسن سرخک، سرخجه و اوریون در دو نوبت برای کودکان 12 ماهه و 18 ماهگی تزریق می‌شود، تصریح کرد: اگرچه این واکسن عوارض خاصی ندارد اما ممکن است تا 72 ساعت سبب بالا رفتن دمای بدن کودک و تب شود‌.
وی با تأکید بر اینکه کودکانی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند باید پیش از تزریق واکسن به کارشناسان بهداشتی اطلاع دهند، گفت: کودکانی هم‌ که دچار بیماری فعال و تب بالا هستند باید پیش از تزریق واکسن اطلاع دهند.
کارشناس برنامه واکسیناسیون استان همدان افزود: پس از تزریق واکسن باید در محل تزریق کمپرس آب سرد قرار دهند و 24 ساعت بعدی را کمپرس گرم بگذارند.
هاشمی با بیان اینکه راه‌های انتقال سرخک از طریق تنفسی و فرد به فرد است، گفت: زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم 10 تا 14 روز بوده و چهار روز پیش از بروز بثورات نیز حجم ویروس به اوج خود می‌رسد.
وی با بیان اینکه برخی از افراد جامعه نسبت به واکسیناسیون دید مثبتی ندارند، اظهار کرد: واکسیناسیون برای پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار است و به کمک واکسن، پیشرفت‌های بشری به جایی رسیده که می‌توان بیماری‌های خطرناک را کنترل کرد.
کارشناس برنامه واکسیناسیون استان همدان با تأکید بر اینکه قبلا موارد مرگ و میر ناشی از ویروس سرخک زیاد بوده است، گفت: این ویروس هنوز ریشه کن نشده بنابراین اگر مردم به واکسیناسیون توجه نکنند به معنای این است که خود را در مقابل خطر بیماری قرار می‌دهند.
هاشمی با بیان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن، بر اساس جدول واکسیناسیون نظام بهداشتی است، تصریح کرد: اما اگر فردی به هر دلیلی نتواند در موعد مقرر واکسن را دریافت کند می‌تواند با تاخیر نسبت به انجام آن اقدام کند.
به نقل از ایرنا، وی با بیان اینکه استان‌های شرق و جنوب شرقی کشور بیش از سایر مناطق درگیر ابتلا به این ویروس‌ها هستند، گفت: به منظور مدیریت اوضاع،‌ یک نوبت واکسن در 6 ماهگی برای این مناطق اضافه شده است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: