صفحه 1 : اندیشه صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۳۰
اردیبهشت
۱۴۰۳

شماره
۵۶۱۸

امروز: ۳۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Monday 2024 (May) 20

عناوین صفحههگمتانه، گروه ورزش: «مریم بربط» بانوی پرافتخار و تاریخ ساز جودو کشور، این روزها در حالی آماده حضور در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا و انتخابی سهمیه المپیک 2024 می‌شود که قرار است برای نخستین بار با کلاه مخصوص در این رویداد مهم حضور یابد.
این بانوی جودوکار همدانی مردادماه سال 1398 با کسب نشان نقره قهرمانی جوانان آسیا و اقیانوسیه، تاریخ ساز شد.
جودوکار همدانی وزن منفی 70 کیلوگرم تیم ملی کشورمان با کسب نشان نقره رقابت‌های قهرمانی آسیا و اقیانوسیه 2019، اولین بانوی جودوکار ایرانی بود که در رقابت‌های جوانان به نشان نقره رسید.
بربط که در این وزن تاریخ‌سازی کرد و اولین بانوی فینالیست تاریخ جودوی ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا شد، ورزشکاری که تاکنون تمامی حریفان داخلی خود را بارها شکست داده و رقیب می‌طلبد.
هر چند این بانوی همدانی سال قبل در بازی‌های آسیایی هانگژو چین در حد انتظار ظاهر نشد و حذف زودهنگام داشت اما به گفته خودش، نبود پوشش استاندارد سبب شد تا او برابر حریفان غافلگیر شود و از دور مسابقات کنار برود.
اکنون مشکل پوشش استاندارد او برای اخذ مجوز حضور در مسابقات جهانی و نیز انتخابی المپیک حل شده و نخستین بانوی ایرانی خواهد بود که این 2 رویداد مهم را تجربه می‌کند.
گفت وگوی هگمتانه با پرافتخارترین بانوی تاریخ جودو کشور را بخوانید:
تولید کلاه مخصوص چقدر تأثیرگذار بود؟
بربط: به هیچ عنوان تصور نمی‌کردم این کلاه مخصوص کمک شایانی به حضورم در مسابقات داشته باشد. خب برای نخستین بار در کشور استفاده از این کلاه را تجربه کردم و اکنون می‌توانم در رقابت‌های جهانی و انتخابی المپیک حضور یابم.
 یعنی قبل از این اجازه حضور نداشتید؟
بربط: فدراسیون بین المللی جودو این اجازه را به خاطر نوع حجاب جودوکاران ایرانی نمی‌داد و اکنون این کلاه مخصوص به تأیید مقام‌های رسمی رسیده و مجوز حضور در میادین جهانی و المپیک صادر شده است.
بیشتر درباره این کلاه مخصوص توضیح بدهید؟
بربط: این کلاه تولید داخل کشور و به سفارش فدراسیون جودو است و در اردوی آماده‌سازی تیم ملی نیز از این کلاه به طور آزمایشی استفاده کردم و در لیگ برتر هم پوشیدم و به نظرم شرایط بهتری برای مبارزه دارد.
کلاه مخصوص بر سر می‌چسبد و حجاب کامل است و فدراسیون جهانی این مدل حضورم را تأیید کرد.
این کلاه چه کمکی به شما خواهد کرد؟
بربط: در جودو اجرای تکنیک‌ها مهم است و تکنیک خفگی هم از گردن صورت می‌گیرد و اکنون با این کلاه می‌توانم خیلی راحت‌تر با حریفان مبارزه کنم و نگران پوشش هم نباشم.
قبل‌تر به خاطر نداشتن این کلاه و شرایط حجابم نمی‌توانستیم به مسابقات جهانی و المپیک برویم و اکنون با این مدل طراحی، حضور بی دردسر خواهیم داشت.
اکنون چه مسابقاتی در پیش دارید؟
بربط: مسابقات جودو قهرمانی بزرگسالان آسیا یکم تا چهارم اردیبهشت ماه سال جاری به میزبانی کشور هنگ کنگ برگزار خواهد شد و تیم ملی جودو کشورمان با ترکیب 11 جودوکار در بخش مردان و بانوان به این رقابت‌ها اعزام می‌شود که در این ترکیب هستم.
گویا حکم انتخابی المپیک را دارد؟
بربط: همینطور است. همه حریفانی که از آنها شناخت دارم و مدعی کسب قهرمانی در وزن منفی 70 کیلوگرم هستند، در این رویداد حضور خواهند داشت و به نظرم رقابت پرهیجانی خواهد شد.
چقدر به کسب نشان طلای آسیا امیدوار هستید؟
بربط: با همین هدف ماه‌ها تمرین کرده ام و انگیزه دارم. پس از اتفاق تلخ بازی‌های آسیایی هانگژو، بهترین خبری که می‌توانستم بگیرم، تولید همین کلاه مخصوص بود که اکنون به موهای سرم دوخته ام و تمرین می‌کنم. با این کلاه هیچ مشکلی مقابل حریفان ندارد و به نظرم خوشبخت‌ترین آدمی هستم که کلاه سرش گذاشته اند.
یعنی با دوختن کلاه اذیت نمی‌شوید؟
بربط: به هیچ عنوان. خیلی راحت هستم و مهمتر اینکه اطمینان دارم که از سر جدا نمی‌شود. در تمامی مسابقات لیگ برتر هم بر سر داشتم و خیلی به اجرای تکنیک‌ها کمک می‌کند. در واقع تلفیقی از کلاه‌های تکواندو و کاراته هست و همدم روز و شبم شده است.
از وضعیت آماده سازی خود بگویید؟
بربط: روزانه 2 نوبت تمرین دارم. دوره تمرینات فشرده ام به اتمام رسیده و اکنون سبک‌تر تمرین می‌کنم تا با آماده سازی بهتری راهی مسابقات آسیایی شوم.
مشکلی در مسیر آماده سازی نداشتید؟
بربط: فدراسیون در حد توان حمایت‌های لازم را داشته است. اما‌ای کاش امکان حضور در تورنمنت‌ها و اردوهای بین المللی هم مهیا بود که بهتر در مسابقات آسیایی شرکت می‌کردیم. اغلب حریفانم در تورنمنت‌های بین المللی شرکت داشتند.
 قصد تغییر وزن ندارید؟
بربط: تصمیمی در این خصوص ندارم. 10 سال در همین وزن تمرین کرده و مسابقه می‌دهم. با این وزن موفقیت‌های خوبی داشته‌ام و به نوعی عادت کرده ام.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: