صفحه 1 : اندیشه صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۷
تیر
۱۴۰۳

شماره
۵۶۶۲

امروز: ۲۷ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Wednesday 2024 (Jul) 17

عناوین صفحه
هگمتانه، گروه خبر همدان: فرماندار همدان با اشاره به اینکه شاکله هیأت بازرسی همدان مردمی بود، گفت: 15 پرونده تخلفات انتخاباتی در استان در حال بررسی است.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، مسلم مخفی در جمع رسانه‌ها پیرامون انتخابات مجلس شورای اسلامی و بازشماری آرا برخی صندوق‌های رأی در همدان اظهار کرد: 9 ماه درگیر انتخابات بودیم چرا که فرایند انتخابات کار ظریف و پر حجمی است.
وی با بیان اینکه انتخابات امسال ویژگی‌های منحصر به فردی داشت، افزود: از ابتدای سال مقام معظم رهبری در هر برنامه به مسأله انتخابات اشاره کردند و در این بین مسأله مشارکت مورد توجه ایشان بود.
فرماندار همدان با اشاره به اینکه دشمنان تلاش کردند تا انتخابات را به سمتی ببرند که بتوانند از آن امتیاز بگیرند گفت: مطلوب دشمن انتخاباتی با مشارکت 10 تا 15 درصد بود و برای دستیابی به این هدف نیز هزینه‌های بسیاری کردند اما به برکت تبیین‌های مقام معظم رهبری، بصیرت مردم و اطلاع رسانی رسانه‌ها انتخاباتی مطلوب شکل گرفت.
وی بیان کرد: در این دوره از انتخابات یکی از اتفاقاتی که ما به آن ورود کردیم این بود که در کنار فرایند اجرا، در بحث مشارکت ورود کرده و طرح "به قله‌ها نزدیک می‌شویم" را برای اقشار مختلف مردم برگزار کردیم.
مخفی در ادامه سخنان خود با این توضیح که فرایند انتخابات به نحوی است که مردم برگزار کننده انتخابات بوده و دستگاه‌ها کمک کننده هستند مطرح کرد: در گام‌نخست هیأت اجرایی از بین معتمدان و افراد متعهد شکل می‌گیرد که وظایفی را بر عهده داشتند و در این دوره این هیأت موفق عمل کرد.
وی با اشاره به تغییر قانون انتخابات و برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی برای افراد حتی نامزدهای انتخاباتی عنوان کرد: از جمله حوزه‌هایی که در آن با تهدیدات جدی رو به رو بودیم مسأله امنیت بود که در این دوره با زحمات نیروهای امنیتی و انتظامی کوچکترین مشکلی نداشتیم.
فرماندار همدان با بیان اینکه رای مردم برای ما حق الناس بود ادامه داد: عزم خود را جزم کردیم تا به گونه‌ای عمل کنیم این مهم محقق شود.
وی با بیان اینکه در شهرستان همدان 5 هزار نفر برگزار کننده انتخابات بودند اضافه کرد: مهمترین شاخصه انتخابات در حوزه انتخابیه همدان نظم و قانون مداری بود که از همان ابتدای شروع انتخابات تا پایان آن و البته در همه مراحل دیده می‌شد. از این رو از نظر ما قانون فصل الخطاب بوده و در اتفاقات اخیر نیز قانون را مد نظر قرار دادیم و بر آن پافشاری کردیم.
مخفی با اشاره به اینکه در بحث تخلفات با کسی مماشات نکردیم گفت: در حال حاضر 15 پرونده تخلفات انتخاباتی در استان توسط دستگاه قضا در حال بررسی است.
وی درباره شایعات رخ داده مطرح کرد: انتخابات شهرستان همدان، انتخاباتی آرام بوده و بسیاری از این هیجانات و شایعات انتخاباتی که در فضای مجازی مطرح می‌شد، نادرست بود.
فرماندار همدان پیرامون مسأله بررسی شکایت نامزدها توضیح داد: طبق قانون موظف هستیم تا 48 ساعت پس از انتخابات به شکایات رسیدگی کنیم که بر این اساس به جز یک درخواست از آقای فلاحی شکایتی نداشتیم که البته این درخواست از نظر عضو حقوق دان از نظر شکلی و محتوایی رد شد چرا که باید اسناد مورد نظر و دلایل کافی ارائه می‌شد.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در باز شماری آرا صندوق‌ها بر اساس قانون عمل کردیم و در روند اجرای آن نیز براساس قانون عمل شد مطرح کرد: براساس قانون و نامه هیأت مرکزی نظارت، 19 صندوق در همدان بازشماری شد که پس از آن اعضای هیأت اجرایی و نظارت سلامت انتخابات را تأیید کردند البته در این بازشماری تغییرات جزئی وجود داشت که در نتیجه انتخابات اثری نداشت.
مخفی بابیان اینکه هر صندوق صورت جلسه‌ای دارد که همه جزئیات در آن درج می‌شود گفت: برای دو نفر از نامزدها یعنی آقایان فلاحی و صوفی هنگام ثبت آرا در سامانه خطایی رخ داده بود که اصلاح شده و به آرا آنها اضافه شد.
وی با اشاره به برخی شایعه پراکنی‌ها با تأکید بر اینکه در همه مراحل باید تابع قانون باشیم مطرح کرد: ما با همه دوستان در ارتباط بوده و مراحل را برای آنها توضیح می‌دادیم از این رو آنچه که در فضای مجازی گفته می‌شد درست نبود.
فرماندار همدان با این توضیح که در روز بازشماری آرا، تک به تک آرای 19 صندوق شمارش و خوانده شد افزود: در بخش آرا باطله در این دوره، یکی از اشکالات رخ داده این بود که در بخش تعرفه رای اسامی نامزدهای خبرگان و مجلس جابه جا نوشته شده بود و این آمار باطله را اندکی افزایش داد.
وی در ادامه سخنان خود با اعلام اینکه در شهرستان همدان 206 هزار و 576 رای اخذه شده که 177 هزار و 132 رای صحیح بودند، گفت: یکی از مسائلی که سبب شد درخواست آقای فلاحی پذیرفته نشود این بود که هر نامزد باید نماینده‌ای در هر شعبه می‌داشت که ایشان از این حق خود استفاده نکرده بودند.
مخفی درباره نطق آقای فلاحی در مجلس نیز مطرح کرد: با آن مخالفم چرا که قانون راهکارهای مختلفی در نظر گرفته است از سوی دیگر انتخابات یک فرایند مشخص دارد، نطقی که ایشان در مجلس داشت کار خوبی نبود.
مخفی با این توضیح که ایشان از روند کار مطلع بودند مطرح کرد: ما با ایشان صحبت کردیم، هیأت اجرایی نیز با ایشان در تماس بوده و کار را توضیح دادند، همانطور که گفتم رای مردم برای ما حق الناس بود و از این رو ما هرگز برای دنیای دیگران دنبال این نبودیم که آخرت خود را ضایع کنیم.
وی با بیان اینکه رای اولی‌های همدان 15 هزار نفر بودند، درباره نرخ مشارکت همدان گفت: در شهرستان همدان نرخ مشارکت 36.5 درصد بود.
فرماندار همدان درباره هیأت بازرسی و برخی شائبه‌ها درباره جانب‌داری آنها نیز مطرح کرد: در هیأت بازرسی همدان 30 نفر طلبه و درصد بالایی از آنها نیز از گروه‌های جهادی بودند و این یعنی شاکله هیأت بازرسی همدان مردمی بود. تعدادی هم سربازرس داشتیم که آنها نیز از جمله افراد با تجربه بودند.
وی با اشاره به اینکه باید ولایت‌مداری را در عمل نشان دهیم گفت: در انتخابات اندکی بداخلاقی دیدیم که همه ما را مکدر کرد اما مدل رقابت انتخاباتی سه نامزد مجلس خبرگان در استان همدان انصافا یک الگوی انتخاباتی مبتنی بر اخلاق اسلامی بود و خوب است رسانه‌ها به این مسأله بپردازند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: