صفحه 1 : پزشکی و سلامت صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
فروردین
۱۴۰۳

شماره
۵۵۸۸

امروز: ۲۶ (فروردین) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Sunday 2024 (Apr) 14

عناوین صفحههگمتانه، گروه خبر همدان: مدیرکل امور مالیاتی استان همدان از معافیت مالیاتی 42 هزار نفر از کسبه همدان خبر داد.
وجیه الله ذکوری با بیان اینکه از میان 108 هزار اظهارنامه مالیاتی در حدود 79 هزار اظهارنامه بدون رسیدگی و با عددی که کسبه اعلام کرده بودند پذیرفته شد، بیان کرد: در سال جاری تاکید اداره کل امور مالیاتی بر همکاری و تعامل بیشتر با کسبه است.
وی در گفتگو با خبرنگار هگمتانه گفت: مبلغ و سطح مالیاتی که تعیین می‌شود، در روند کار ما تأثیری ندارند. ما میزان سود مؤدی و میزان فعالیت را می‌سنجیم و در حال حاضر نیز مالیات دریافتی ما ارتباطی به سابقه مؤدی ندارد. چون نظام تشخیص علی‌الراس را حذف کردیم یعنی مأموران مالیاتی برآوردی را انجام نمی‌دهند و بر اساس اسناد، مدارک و اطلاعات موجود در سامانه‌ها مالیات را تشخیص و وصول می‌کنیم که ممکن است کمتر از میزان سهمیه یا بیشتر باشد.
وی درباره کمیته فرار مالیاتی نیز بیان کرد: کمیته فرار مالیاتی با حضور نهادهای مربوطه در استان تشکیل شده است که عموما بر روی بخش‌های خاکستری اقتصاد و کسانی که فرار مالیاتی دارند، تمرکز دارد. این کمیته متشکل از گروهی است که بانک اطلاعاتی دارند و افرادی را که فرار مالیاتی داشته باشند شناسایی می‌کنند و طبق این اطلاعات مالیات مربوط به آنها وصول می‌شود.
ذکوری گفت: طبق ماده 169 قانون مالیات، ادارات ذی‌ربط و نهادهایی که اطلاعات مربوط به فعالیت‌های اقتصادی مؤدیان را در دسترس دارند، باید به اداره مالیاتی ارسال کنند و این جزو تکلیف سازمان‌های مربوطه است و ما نیز بررسی لازم و تحقیقاتی انجام می‌دهیم تا مالیات دریافت شود. مؤدیانی که فرار مالیاتی داشته باشند، شناسایی می‌شوند. به خصوص از کسانی که در حوزه ارز و سکه و دلالی هستند، مالیات وصول می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه بیشترین اخذ مالیات مربوط به چه حوزه‌هایی است، بیان کرد: بالاترین رتبه وصول مالیات در استان مربوط به ارزش افزوده است که رتبه اول را دارد، رتبه دوم را شرکت‌ها دارند. امسال رتبه سوم را اصناف داشتند و سال گذشته حقوق‌بگیران حائز این رتبه بودند.
مدیرکل امور مالیاتی استان همدان بیان کرد: با تعاملی که با مؤدیان داشتیم و فرهنگ‌سازی که امور مالیاتی داشته انصافا اصناف همکاری خوبی را با امور مالیاتی داشتند و نسبت به سال گذشته 52 درصد از لحاظ کمی اظهارنامه‌های ما رشد دارد. یعنی اظهارنامه‌هایی که امسال در اختیار ما قرار دادند به میزان 52 درصد از لحاظ کمی رشد داشته و از لحاظ مالیات ابرازی هم شاهد201 درصد رشد هستیم.
  پزشکان با ویزیت نقدی نمی‌توانند از مالیات فرار کنند
مدیرکل امور مالیاتی استان همدان در خصوص فرارمالیاتی صنف‌هایی مثل پزشکان گفت: وقتی تأکید بر تمرکز به روی قشر خاکستری اقتصاد است یعنی روش پول گرفتن مهم نیست و سامانه‌های ما قادر هستند از افراد یا مراکزی که به صورت کارت‌خوان و نقد درآمدهایی کسب می‌کنند، مالیات را اخذ کنند.
ذکوری بیان کرد: برای اینکه بیمار یا مشتری اذیت نشود توصیه به این است که پزشکان آنها را به زحمت نیندازند و بر اساس واقعیت مبالغ را دریافت کنند چرا که قادر هستیم طبق سیاست‌های نوین درآمدهای افراد را شناسایی و مالیات را نیز بر اساس مقررات وصول کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در بخش اصناف شناسایی مودیان جدید و ارتقای کیفی را در دستور کار داریم ضمن اینکه کسبه به آن درجه از بلوغ و فرهنگ مالیاتی رسیده‌اند که در تعامل با سازمان مالیاتی کشور و درک شرایط اقتصادی، داوطلبانه خود اظهارنامه‌هایشان را نسبت به سال قبل از لحاظ کیفی ارتقا دهند و این میزان امروز به 400 درصد افزایش یافته است.
مدیرکل امور مالیاتی استان همدان افزود: هرآنچه بتوانیم هزینه‌های جامعه را از مالیات تأمین کنیم و بودجه را از وابستگی به نفت جدا کنیم و مالیات نیز بر اساس شاخص مصرف و درآمد افراد وصول شود، هم عدالت اجتماعی ایجاد می‌شود و هم توسعه اجتماعی به وجود می‌آید.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مالیات علی‌الراس حذف شده و وصول مالیات تابعی از فعالیت‌های مودیان است، به لحاظ ابزارهای پرداخت، رشد 201 درصد مالیات ابرازی مودیان در سال جاری نمایانگر تحقق عدالت مالیاتی است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: