صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۸
اسفند
۱۴۰۱

شماره
۵۳۱۱

امروز: ۷ (فروردین) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Monday 2023 (Mar) 27

عناوین صفحه
هگمتانه، گروه خبر همدان - زهرا ذوالفقاری: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از برگزاری جشنواره زمستانه همدان از 24 بهمن ماه خبر داد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، محسن معصوم علیزاده با حضور در دفتر روزنامه هگمتانه به ظرفیت‌های استان همدان در حوزه میراث فرهنگی، آثار تاریخی به جا مانده در استان از دوره‌های مختلف، نزدیک به 5 هزار سال مدنیت همدان اشاره و اظهار کرد: علاوه بر آثار تاریخی در جای جای استان همدان از نظر گردشگری هم ظرفیت‌های فراوانی دارد که در کشور و حتی در دنیا بی‌نظیر است و از سوی دیگر صنایع دستی منحصر به فرد استان همچون سفال لالجین، منبت ملایر و ده‌ها صنایع دستی دیگر از جمله ظرفیت‌های استان در زمینه اشتغال‌زایی و حتی گردشگری است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در بخش دیگر سخنانش به افتتاح مخزن امن موزه در همدان اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این مخزن بی‌شک امنیت بیشتری در حفظ آثار همدان رخ می‌دهد که البته نیاز به نیروی انسانی دارد که پیگیر آن هستیم.
معصوم علیزاده با بیان اینکه همدان دارای یک هزار و 900 آثار تاریخی است که یک هزار و 130 مورد آن شناخته شده است، به نگاه مثبت استاندار همدان به حوزه میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: 150 میلیارد تومان از مصوبات سفر ریاست جمهوری برای ثبت جهانی هگمتانه تخصیص یافته است.
وی به موزه منطقه غرب کشور نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این موزه 57 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار کرد: این موزه برای تکمیل به 120 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که بی‌شک در صورت تخصیص اعتبار و جذب آن ساخت موزه سرعت می‌گیرد و از سویی راه‌اندازی این موزه کمک بسیاری به معرفی و حفظ آثار همدان می‌کند و با توجه به اینکه در محل هگمتانه قرار دارد از نظر توسعه گردشگری نیز تأثیر بسزایی را خواهد داشت.
این مسؤول در بخش دیگر به دستکند ارزانفود به عنوان یکی از دستکندهای بی‌نظیر در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه اعتبارات در این خصوص کم بوده اما برای سال آینده برای دستکند ارزانفود اعتباراتی تعیین شده است که در صورت جذب، ادامه کاوش‌ها انجام می‌شود.
معصوم علیزاده با بیان اینکه اکنون فاز نخست دستکند ارزانفود اجرا شده است، عنوان کرد:‌ معماری دستکند ارزانفود از معماری دستکند سامن متفاوت است و فضاهایی وجود دارد که هنوز برای ما مبهم است و ادامه فصل کاوش معطل اعتبار است.
معصوم علیزاده بیان کرد: فاز نخست دستکند سامن هم افتتاح شد که البته طی عملیاتی باید الزامات ایمنی آن برای بازدیدکنندگان عمومی از جمله راه اضطراری و یک سری از موارد هم باید اجرا شود و سپس آماده بازدید است.
وی در پاسخ به ایجاد حفره‌هایی در قله کلاه قاضی، و اینکه ممکن است چیزهایی از آنجا برده شده باشد، قول پیگیری داد.
وی در خصوص پرونده منظر تاریخی هگمتانه با بیان اینکه این پرونده به منظور درج در فهرست میراث جهانی تحویل یونسکو شده است، گفت: اکنون آنچه که مهم است پذیرش جامعه محلی در این خصوص است که مردم باید بدانند ثبت جهانی تبدیل به یک نشان برای شهر می‌شود و بی‌شک باعث رونق اقتصادی می‌گردد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه در همین راستا پیاده راه اکباتان تبدیل به خیابان غذا می‌شود، اظهار کرد: قرار است غرفه‌های صنایع دستی و غذایی در وسط پیاده راه اکباتان ایجاد شود و بی‌شک رونق این غرفه‌ها به حاشیه‌ها و سایر کسبه نیز انتقال می‌یابد.
معصوم علیزاده از برگزاری جشنواره زمستانی 17 تا 24 اسفندماه در همدان خبر داد و اظهار کرد: راه‌اندازی پیست اسکی همدان کمک بزرگی به برگزاری جشنواره زمستانی است.
وی با تأکید بر اینکه جشنواره زمستانی نیازمند اجرای کارهای خلاقانه برای جذب گردشگر است، عنوان کرد: به عنوان مثال قرار است در محوطه هگمتانه تندیس‌های یخی ساخته شود و به هر خانواده هم قلب یخی بدهند تا با آن مجسمه بسازند و یا اینکه در آرامگاه نقاشی زمستانه اجرا شود.
معصوم علیزاده خلاقیت و جذابیت را رکن اصلی جشنواره زمستانه دانست و گفت: اعتقاد من، نگاه به گردشگری منطقه‌ای است به اعتقاد بنده گردشگری و رونق آن و ماندگاری مسافر به رونق گردشگری در منطقه غرب بستگی دارد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: