صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : شهروند کوچولو صفحه 8 : فرهنگی

۱۴
آذر
۱۴۰۱

شماره
۵۲۳۰

امروز: ۱۵ (آذر) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Tuesday 2022 (Dec) 06

عناوین صفحه

امیرعبداللهیان:
تهدیدی متوجه ایران باشد نیروهای مسلح ما برای تأمین امنیت ملی اقدام می‌کنند
وزیر امور خارجه تصریح کرد: مادامی که در چارچوب حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح ما برای تأمین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات خود ادامه خواهند داد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه دوم آذر ماه در نشستی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.
* در 14 ماه گذشته حجم تبادل تجاری ما از قاره اروپا تا سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از 37 درصد در کمترین حالت تا 571 درصد رشد داشته است.
وی در ابتدا گفت: خرسندم روند سیاست خارجی دولت آقای دکتر رئیسی ذیل دکترین سیاست خارجی متوازن و با اولویت نگاه به همسایگان و آسیا محور در مسیر درست و رو به رشدی قرار دارد. در 14 ماه گذشته حجم تبادل تجاری ما از قاره اروپا تا سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از 37 درصد در کمترین حالت، تا 571 درصد رشد داشته است و بخش عمده‌ای از این رشد، خارج از حوزه سنتی تجارت در عرصه نفت و انرژی بوده است.
 توطئه برای جنگ تروریستی و داخلی و تجزیه ایران شکست خورد
وزیر خارجه بیان کرد: در ارتباط با برخی تحولات جدید در محیط داخلی ایران مایلم شما را از منظر سیاست خارجی در جریان برخی از امور قرار دهم. خوشبختانه توطئه‌ای که براساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی و جنگ داخلی و در نهایت تجزیه ایران در هشت هفته گذشته با سوءاستفاده از احساسات پاک مردمی در ایران دنبال می‌شد، شکست خورد.

رشد تورم ماهانه مسکن کاهشی شد
طبق آمار منتشرشده توسط سازمان مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای و ماهانه (نسبت به ماه گذشته) کاهشی بوده است.
نرخ تورم ماهانه (درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل) در آبان‌ماه 1401 به 2.1 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و«کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به‌ترتیب 1.3درصد و 2.7درصد بوده است.
همچنین نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی 2.1درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری 1.1واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 0.1واحد درصد افزایش داشته است، در این بین یکی از کالاهای مهم در سبد اقلام محاسبه تورم، مسکن و اجاره‌بها می‌باشد که در ماه‌های اخیر به‌صورت مستقل تورم ماهیانه آن در محافل رسانه‌ای و کارشناسی مورد توجه جدی‌تر قرار گرفته است.
گفتنی است، طبق آمار مرکز آمار ایران، نرخ رشد نقطه به نقطه تورم حوزه مسکن یعنی مقایسه رشد متوسط قیمت مسکن در آبان ماه امسال در قیاس با آبان سال گذشته افزایش 39.2درصد را نشان می‌دهد. نکته قابل‌توجهی که باید به آن اشاره کرد رشد 3.7درصدی تورم بخش مسکن نسبت به ماه گذشته (تورم ماهیانه مسکن در کشور) است، این درحالی است که تورم ماهیانه مسکن در کشور در مهر ماه حدود 6 درصد بوده است، بر این اساس تورم ماهیانه مسکن در کشور در آبان ماه نسبت به مهر افت قابل‌توجهی را تجربه کرده است.

نخستین موتور جت ایرانی هواپیما رونمایی می‌شود
دبیر نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران از رونمایی از نخستین موتور جت هواپیما ساخت داخل همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران خبر داد.
«بیژن بنکدار» در نشست خبری با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران، اظهار کرد: با وجود تحریم‌های همه‌جانبه صنعت هوانوردی ایران، اما کشورمان در این بخش به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته است.
وی با بیان این‌که برای اولین بار همزمان با برگزاری نمایشگاه اولین موتور جت هواپیما ساخت داخل رونمایی می‌شود،‌ ادامه داد: بر این اساس این موتور در 4 روز برگزاری نمایشگاه تست می‌شود.
وی با اشاره به حضور حدود 90 شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه امسال، افزود: شرکت‌هایی از کشورهای ایتالیا، روسیه، چین، پاکستان و ترکیه که در حوزه ساخت هواپیما و قطعات آن فعال هستند در نمایشگاه حضور خواهند داشت.
وی با تأکید بر این‌که با توجه به الزامات کشور روی صنایع فضایی نیز متمرکز شده‌ایم، گفت: در نمایشگاه امسال همچنین مباحث مربوط به هلی‌کوپترسازی و سیستم‌های مربوطه مطرح می‌شود. ضمن این‌که در بخش طراحی و ساخت هواپیما نیز شرکت‌های مرتبط آخرین دستاوردهای خود را به نمایش خواهند گذاشت.
بنکدار بیان کرد:‌ امسال به دلیل محدودیت‌های ناشی از جام جهانی، عملیات هوانوردی مانند دوره‌های قبل انجام نمی‌شود.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: