صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : محله ما صفحه 5 : محله ما صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : ایران و جهان صفحه 8 : فرهنگی

۳۱
شهریور
۱۴۰۱

شماره
۵۱۷۱

امروز: ۵ (مهر) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Tuesday 2022 (Sep) 27

عناوین صفحه
هگمتانه، گروه خبر همدان - عطیه الماسی نهنجی: رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان گفت: میراث فرهنگی همدان میدان دار و سکان دار در امر مرمت و احیای اماکن تاریخی و قدیمی است و وظیفه این نهاد اجرایی است نه نظارتی.
سعید حاجی‌بابایی صبح دیروز با حضور در تحریریه هگمتانه،با اشاره به مسأله میراث فرهنگی عنوان کرد: میراث فرهنگی استان دستگاه نظارتی نبوده بلکه وظیفه اصلی آن در حیطه اجرایی سازی مسائل مربوط به میراث فرهنگی است که متأسفانه در جامعه کنونی میراث فرهنگی اساس وظایف خود را برمبنای نظارتی بودن قرار داده است.
حاجی بابایی با بیان اینکه میراث فرهنگی همدان وظیفه مرمت و بازسازی اماکن تاریخی و قدیمی را برعهده داشته اما در خصوص احیای آن قدم‌های مؤثری برنداشته افزود: میراث فرهنگی استان میدان دار و سکان دار در امر مرمت و احیای اماکن قدیمی است که در این راستا شهرداری و دیگر دستگاه‌ها وظیفه کمک رسانی به این نهاد که متولی این امر است را دارند.
وی خانه سماوات واقع در کوچه بیمه که از بناهای قدیمی همدان محسوب می‌شود را مثال زد و افزود: خانه سماوات در همدان بسیار مهجور مانده، به طوری که اگر میراث فرهنگی به مرمت این خانه می‌پرداخت بسیار در امر گردشگری و اقتصادی مؤثر واقع می‌شد اما متأسفانه با گذشت زمان و عدم رسیدگی به آن این خانه تاریخی روبه افول است.
فقدان بودجه از مشکلات اصلی میراث فرهنگی
حاجی بابایی در بخش دیگر سخنانش خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی میراث فرهنگی فقدان بودجه بوده که در این راستا می‌توانند از طریق رایزنی با مسؤولین مربوطه و جذب منابع و اعتبارات لازم به اعتبار تاریخ و تمدن بیفزایند.
وی با بیان اینکه میراث فرهنگی استان در راستای جذب اعتبارات هم می‌تواند از بخش خصوصی مدد گیرد اضافه کرد: با جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های خصوصی می‌توان بر ایجاد هتل‌های بوم‌گردی در همدان هم اقدام کرد چرا که انجام این امر در جذب گردشگر و افزایش سرمایه شهر کمک شایانی خواهد کرد.
وی تصریح کرد: شورای شهر همدان جهت حفظ و حراست و مرمت اماکن قدیمی حاضر به کمک رسانی به این نهاد خواهد بود این درحالی است که میراث فرهنگی استان هم در بعد اجرایی گام بردارد.
حاجی بابایی در پایان افزود: میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان درحال حاضر هیچ راهکاری جهت حفظ بناهای تاریخی شهر همدان ایجاد نکرده است که نبود برنامه و راهکاری مدون در جهت حفظ بناها موجب بی توجهی به آن بنا و در نتیجه تخریب آن خواهد شد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: