صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : فرهنگی صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۰
مرداد
۱۴۰۱

شماره
۵۱۳۶

امروز: ۲۱ (مرداد) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Friday 2022 (Aug) 12

عناوین صفحههگمتانه، گروه شهرستان: معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از افتتاح مرحله نخست مجموعه دستکند سامن همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: تاکنون افزون بر دو میلیارد تومان برای کاوش، مرمت، حفاظت، آزادسازی ملک و اقدامات باستان شناسی مجموعه هزینه شده است و برای تکمیل مجموعه و ادامه کاوش‌ها، نیازمند اعتبار هستیم.
به گزارش هگمتانه، علی خاکسار با بیان اینکه قرار بود فاز نخست مجموعه دستکند سامن همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان همدان افتتاح شود، گفت: با توجه به اینکه افتتاح یا کلنگ زنی هر پروژه‌ای از برنامه‌های این سفر حذف شد، افتتاح فاز نخست مجموعه دستکند سامن به هفته دولت موکول شد.
خاکسار از راه‌اندازی آزمایشی این مجموعه پس از دهه اول محرم خبر داد و افزود: این مجموعه به صورت آزمایشی با هدف رفع نواقص و ایرادات پس از دهه اول ماه محرم راه‌اندازی خواهد شد تا برای افتتاح در هفته دولت آماده شود.
وی به کشف مجموعه دستکند سامن در سال 1384 اشاره و اظهار کرد: مطالعات باستان شناسی و کاوش‌های این مجموعه از سال 86 آغاز شد و تا سال 1394، 6 فصل از این دستکند کاوش شده است.
خاکسار ادامه داد: اشیا و اسکلت‌های انسانی کشف شده از این مجموعه نیز به اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ملایر منتقل شده است تا پس از تکمیل و افتتاح مجموعه در سایت موزه دستکند سامن در معرض دید گردشگران قرار گیرد.
مدیر پایگاه ملی دستکندهای استان همدان از تکمیل نورپردازی فاز نخست مجموعه خبر داد و تصریح کرد: ورودی مجموعه دستکند سامن یک ساختمان 170 متری است که سه سال پیش از شرکت مخابرات خریداری و به عنوان محل استقرار کارکنان و نگهبانان مجموعه، مرمت و بازسازی شد.
وی با بیان اینکه خروجی مجموعه نیز که به مِلک یکی از شهروندان شهر سامن ختم می‌شد، در اختیار ما قرار گرفت، افزود: نصب دوربین‌های مدار بسته، مرمت، مطالعات باستان شناسی و خریداری و آزادسازی املاک بخش‌های دیگر که دستکند در زیر آن‌ها واقع شده، در حال انجام است و طی سال‌های آینده به صورت مستمر انجام خواهد شد.
خاکسار در ادامه تصریح کرد: اشیا کشف شده از مجموعه نشان می‌دهد هسته اولیه سکونتگاه، متعلق به دوره اشکانیان است اما در دوره ساسانی نیز از این مجموعه استفاده شده است البته به عنوان یک کارشناس معتقدم که این مجموعه قبل از دوره اشکانیان ایجاد شده و در دوره اشکانیان از بستر آن استفاده شده است اما تاکنون شواهد و آثاری مبنی بر قدمت مجموعه به قبل از دوره اشکانیان در دست نیست.
معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان خاطرنشان کرد: تاکنون افزون بر دو میلیارد تومان برای کاوش، مرمت، حفاظت، آزادسازی ملک و اقدامات باستان شناسی مجموعه هزینه شده است و برای تکمیل مجموعه و ادامه کاوش‌ها، نیازمند اعتبار هستیم.
به نقل از ایسنا، وی ضمن قدردانی از شهروندان شهر سامن و مجموعه مدیریت شهری و شهرداری این شهر گفت: از صبر و تحمل شهروندان که انتظار داشتند از همان سال‌های نخست این مجموعه راه‌اندازی شود تا از مزایای گردشگری آن استفاده کنند اما به دلایل مختلف تکمیل و افتتاح مجموعه بیش از 15 سال طول کشید، تشکر می‌کنم.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: