صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : فرهنگی صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۲۰
مرداد
۱۴۰۱

شماره
۵۱۳۶

امروز: ۲۱ (مرداد) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Friday 2022 (Aug) 12

عناوین صفحههگمتانه، گروه فرهنگی: مهرداد نظام‌آبادی معتقد است جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و این شهر تاریخی و تماشاخانه‌هایش معرف ایران است و از این جهت مسؤولیت، مسؤولین را در قبال توجه به این امر سنگین‌تر می‌کند.
به گزارش روابط‌عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاترکودک و نوجوان همدان، مهرداد نظام‌آبادی مجری برنامه خردسال و کودک تلویزیون و داور بخش مسابقه تئاتر خردسال جشنواره، در گفت‌وگو با ستاد خبری این رویداد ضمن اشاره به استقبال بسیار خوب مردمی از جشنواره بیست و هفتم، گفت: این اقبال نشان‌دهنده آن است که فرهنگ مردم همدان تا چه میزان عمیق‌ترشده است و به نظرم از آنجا که این جشنواره چندین سال است که در این شهر برگزار می‌شود، شایسته است تا مسؤولان درصدد تدارک و تجهیز سالن‌های بهتر و حرفه‌ای‌تری برای این رویداد باشند چراکه این جشنواره بین‌المللی و این شهر تاریخی و تماشاخانه‌هایش معرف ایران است و از این جهت مسؤولیت، مدیران را در قبال توجه به این امر سنگین‌تر می‌کند.
او درباره سطح کیفی آثار شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره عنوان کرد: البته من تاکنون چند نمایش‌ را بیشتر ندیده‌ام. در مجموع با اینکه تماشاگر نمایش‌های خوبی بودم، اما به نظرم باید به یاد داشته باشیم کودک به معنای شادی و زندگی است و کودکان دارای آستانه‌ای هستند که در صورتی‌که این آستانه در آثار رعایت نشود از اثر دلزده خواهند شد.
نظام‌آبادی درباره مقایسه سطح کیفی آثار نمایشی کودک و نوجوانی که در کشور ما تولید می‌شود با آثار نمایشی این حوزه در سطح بین‌المللی، عنوان کرد: بعضی اوقات احساس می‌کنم آثار نمایشی ما از سطح کیفی بهتری نسبت به نمایش‌های دیگر کشورها برخوردار است، اما بعضی از آثارمان نیز سطح کیفی پایین‌تر و نسبت به استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارند. این موضوع بیانگر آن است که هنرمندان ما باید مطالعه بیشتری داشته باشند و تجربیات بیشتری کسب کنند و به روز باشند و کارهای بیشتری از طریق فضای مجازی ببینند تا در سطح جهانی دیده شوند.
او ضمن اشاره به اینکه این امکان وجود دارد تا با کمترین امکانات بیشترین مفهوم را به مخاطب کودک منتقل کرد، اظهار کرد: باید به یاد داشته باشیم، همه مردم به‌خصوص کودکان پس از گذر از شیوع ویروس کرونا به شادی و امید نیاز دارند و هنرمندان باید بیش از پیش به این امر توجه داشته باشند.
این مجری تلویزیون درباره تأثیر برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: به اعتقاد من برگزاری این رویداد بسیار تأثیرگذار است. این جشنواره می‌تواند امید را زنده کند، همچنین یک نمایش در تربیت نسل کودک و نوجوان از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما برگزاری آن نیازمند سرمایه خوب و گروه‌های متخصص دارد و مسؤولان باید در نظر داشته باشند تئاتر لازمه فرهنگ‌سازی در یک کشور است و باید به این امر از کودکی توجه شود. نباید تصمیم‌گیرندگان کمترین بودجه را به حوزه نمایش اختصاص دهند چراکه آثار توجه به آن، در آینده نمود خواهد داشت.
بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری‌ امیر مشهدی عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنر‌های نمایشی ایران، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری همدان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان در حال برگزاری است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: