صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : شهروند کوچولو صفحه 8 : فرهنگی

۶
تیر
۱۴۰۱

شماره
۵۱۰۲

امروز: ۶ (تیر) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Monday 2022 (Jun) 27

عناوین صفحههگمتانه، گروه فرهنگی: استاندار همدان گفت: اجرای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان فرصتی مغتنم برای بهره‌مندی کودکان و نوجوانان از آثاری با مضمون اخلاق و سنت اسلامی، فرهنگ اصیل ایرانی، نهاد خانواده، نشاط ‎و امید در فضای جامعه و نسل آینده و همچنین زمینه‌ای در راستای تقویت هویتِ فرهنگیِ ایرانی_اسلامی است.
«علیرضا قاسمی‌فرزاد» روز چهارشنبه در پیامی به مناسبت آغاز بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، افزود: شناخت هنر اصیلِ تئاتر و اصول و روش‏‌های مربوط به آن برای آموزش مفاهیم دینی و ملّی به کودکان و نوجوانان از جمله مزیت‌های برگزاری این جشنواره بین المللی است.
وی اظهار کرد: بسیار خرسندم که در سال‌های اخیر جشنواره‌های بین‌المللی و بزرگی چون فیلم نوجوان، تئاتر کودک و نوجوان، نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان، برنامه‌های متنوع ادبی و تولید پویانمایی‌هایی در حوزه کودک و نوجوان در استان همدان «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» انجام گرفته است.
به گفته استاندار همدان، این بار نیز همدان میزبان «بیست‌و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان» است و هنرمندان و علاقه‌مندانِ به هنر اصیل، با حضور فعال در این رخداد جهانی، فضای استان را پویا و پر تحرک ساخته‌اند.
قاسمی فرزاد در ادامه این پیام آورده است: بی‌شک تداوم و استمرار فعالیت جشنواره به‌عنوان یکی از افتخارات هنریِ کشور، بدون توجه به تغییر و تحولات در راستای توسعه و تعالی میسر نخواهد بود و در این راه، هنرمندانِ کارشناس و خلاق، بهترین افراد برای فراهم کردن تحولات در سطح ملی و بین‌المللی‌اند.
استاندار همدان در این پیام افزوده است: آنچه در این جشنوارۀ بین‌المللی حائز اهمیت است توجه به تولید آثار خلاقانه و پرمخاطب در دنیای کودکان و نوجوانان در مضامین موردنیاز برای تربیت آینده‌سازانِ میهن اسلامی است؛ زیرا ساختار فردای کودکان در گرو تربیت‌ها و آموزش‌های امروز شکل می‌گیرد.
به گفته قاسمی فرزاد، آموزش مفاهیم دینی و ملّی نیز مانند هر علم دیگری نیاز به شناسایی و به‌کارگیری اصول و روش‏های صحیح، کارآمد و مؤثر دارد؛ بنابراین، همان‏گونه که ضرورت شناخت خصوصیات و توانایی‌های کودکان و نوجوانان در بهینه‏‌سازی آموزشِ مفاهیم دینی و ملّی امری مسلم است، شناخت هنر اصیلِ تئاتر و اصول و روش‏‌های مربوط به آن برای آموزش مفاهیم دینی و ملّی کودکان و نوجوانان نیز مزیتی بزرگ محسوب می‌شود.
نماینده عالی دولت در استان همدان با اشاره به اینکه شعار جشنواره بیست و هفتم «تئاتر؛ پرواز پروانه‌های خیال» بسیار پرمعنا و بیانگر تأثیر تئاتر در ایجاد روحیه عطوفت و نوع‌دوستی در بین کودکان و نوجوانان است، تصریح کرد: کودکان و نوجوانان در جهان امروز، نیازمند زندگی سالم، خلاقانه و به‌دور از هرگونه خشونت‌ هستند و یکی از راه‌های مؤثری که می‌تواند زمینه این نیاز را فراهم کند همانا زبان نافذ هنر، مخصوصاً هنرِ تئاتر با بیانی متأثر از فرهنگ غنی ایرانی اسلامی است.
قاسمی فرزاد ادامه داده است: تأکید بر عدالت، برابری اقوام و نژادها، احترام به حقوق ملل و مذاهب دیگر، مروت و مدارا، آمادگی برای پذیرش افکار تازه و عناصر فرهنگی دیگران و مطابقت آن با روح توحیدی اسلام از ممیزات اساسی فرهنگ و تمدنِ ایرانی اسلامی است که می‌تواند توجه هنرمندان در این عرصه را به‌خود جلب کند.
استاندار همدان در خاتمه این پیام ضمن تشکر از وزیر فرهیخته و هنردوست فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمامی دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره، اظهار امیدواری کرده که این‌گونه جشنواره‌ها با تولید درون‌مایه‌های تمدن‌ساز و خلاقانه، زمینه‌ای فراهم کند تا همۀ کودکان جهان به‌دور از هرگونه خشونت در کانون خانواده به‌عنوان مهم‌ترین و مقدس‌ترین نهاد بشری زندگی پر از پویایی، نشاط و شادمانی را داشته باشند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: