صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : شهروند کوچولو صفحه 8 : فرهنگی

۹
خرداد
۱۴۰۲

شماره
۵۳۵۵

امروز: ۹ (خرداد) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Tuesday 2023 (May) 30

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه خبر همدان: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان با اشاره به اینکه پیشتازی استان در مبارزه با پدیده شوم اعتیاد، گفت: همدان عاری از کشت گیاهان مخدر است.
به گزارش هگمتانه، حمزه عبدکوند روز چهارشنبه درباره اقدامات و دستاوردهای ستاد مبارزه با موادمخدر استان همدان، اظهار کرد: عملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان در پیشگیری و مقابله با شیوع اعتیاد قابل قبول و مورد تحسین مقامات و مردم است.
وی با اشاره به اینکه نرخ شیوع اعتیاد در استان همدان پایین‌تر از میانگین کشوری است، تصریح کرد: این نرخ در دنیا هفت درصد، در ایران 5.9 و در استان همدان 2.4 درصد است که نشان دهنده همت و تلاش شبانه روزی و مبارزه همه جانبه مسؤولان استان با هدایت و راهبردهای مدیریت ارشد استان است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان خاطرنشان کرد: استان همدان در رتبه بندی کشوری در زمینه میزان مصرف موادمخدر از بین 31 استان جایگاه هفتم را دارد.
عبدکوند با اشاره به اینکه بیش از 375 میلیون نفر از افراد جهان درگیر اعتیاد و موادمخدر هستند، افزود: خوشبختانه ایران پرچم‌دار مقابله و مبارزه با موادمخدر است و بیش از چهار هزار شهید و 12 هزار و 500 جانباز و مجروح را در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است.
وی با اشاره به اینکه طبق آمارها بیکاری دلیل اصلی بروز اعتیاد نیست، گفت: آسیب‌هایی مانند اختلاف و عدم توانایی جذب نوجوانان و جوانان به خانواده از جمله دلایل اصلی گرایش افراد به سمت دوستان ناباب و مصرف موادمخدر شناخته می‌شود.
دبیرشورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان با بیان اینکه ایران با رویکرد بشر دوستانه به دنبال آن است که مواد مخدر به سایر کشورها نیز وارد نشود، تصریح کرد: درصورت همکاری سایر کشورها، ایران عملکرد موفق تری در عرصه مبارزه با مواد مخدر خواهد داشت.
عبدکوند با بیان اینکه پویش آموزشی اطلاع رسانی «هر ایرانی یک سفیر پیشگیری از اعتیاد» هم زمان با سراسر کشور در استان همدان نیز اجرایی شده است، گفت: این پویش در راستای پیشگیری، درمان و کاهش آسیب با مشارکت شورای هماهنگی مبارزه با مخدر استان و برخی از ادارات و مؤسسات مردم نهاد در حال اجراست.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان همدان دارای 155 کلینیک ترک اعتیاد، 48 مرکز ترک‌ اعتیاد خصوصی(ماده 15) و 2 مرکز تبصره 16 دولتی فعال است که سال گذشته در مجموع یک هزار و 570 معتاد متجاهر در استان جمع آوری و برای درمان تحویل این مراکز شده‌اند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان با بیان اینکه این استان یکی از مناطق عاری از کشت گیاهان مخدر است، گفت: طرح مقابله با کشت گیاهان مخدر ممنوعه در استان همدان اجرا شده و با شناسایی نقاط آلوده به مواد مخدر، بیش از 6 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر طی سال گذشته دراین استان کشف و ضبط شده است.
وی با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری مرکز ماده 16 شهرستان نهاوند در سال گذشته، افزود: طرح تکمیل ظرفیت این مرکز با هدف ساماندهی و درمان و پذیرش معتادان در حال انجام است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان همچنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از اعتیاد برای دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان از طریق برنامه شاد برای 17 هزار دانش‌آموز خبر داد و گفت: طرح یاریگران زندگی در بیش از یک هزار و 200 مدرسه، آموزشگاه و خانه‌های ورزش روستایی با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان و جمعیت هلال احمر استان در راستای آموزش همگانی و پیشگیری از اعتیاد اجرا شده است.
به نقل از ایرنا، عبدکوند افزود: سال گذشته 19 میلیارد و 700 میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به بیش از 392 نفر از معتادان بهبود یافته در استان همدان پرداخت شده است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: