صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : شهروند کوچولو صفحه 8 : فرهنگی

۹
خرداد
۱۴۰۲

شماره
۵۳۵۵

امروز: ۹ (خرداد) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Tuesday 2023 (May) 30

عناوین صفحههگمتانه، گروه خبر همدان: رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه انجماد فرهنگی موجود در برخی اقشار موجب عدم بهره‌مندی از مواهب طبیعی و صنعت بزرگ گردشگری می‌شود، گفت: شهرداری در صورت عملکرد خوب در این راستا سبب شکسته شدن این انجماد خواهد شد.
به گزارش هگمتانه، علی‌اکبر نظری در جلسه کمیسیون خدمات شهری با موضوع "حضور گردشگران و اقدامات رفع سد معبر از اماکن گردشگری" اظهار کرد: اکوتوریسم یکی از نکات بسیار مهم و ارزشمند در هر کشوری است و در بسیاری از کشورهای دنیا حتی تا 80 درصد درآمد ملی از این صنعت جذب می‌شود.
وی با بیان اینکه صنعت گردشگری می‌تواند برای هر کشوری، نقطه عطفی در ارتقا آن جامعه باشد، گفت: ما نیز از این موضوع مستثنی نیستیم و همدان با سبقه تاریخی و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیار می‌تواند برای گردشگران داخلی و خارجی، جذاب باشد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: وجهه‌های تمدنی موجود در همدان در کمتر استانی وجود دارد و وجه اشتراک تاریخ و تمدن را در این استان شاهد هستیم.
نظری به مجاورت مسجد و کلیسا در تپه تاریخی هگمتانه اشاره کرد و افزود: این نکات می‌تواند همدان را به عنوان منبع جهانی گردشگری معرفی کند که تپه‌ هگمتانه از موارد مهم در این راستا است.
وی با تأکید بر اینکه برای معرفی همدان به عنوان آزمونه گردشگری نکاتی وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون شاهد برگزاری نشستی در این باب با حضور مدیران حوزه شهرداری نبوده‌ایم و لازم است شهرداری برای مدیریت گردشگری و ارائه خدمات برنامه‌ریزی شده، نشست‌های فصلی بین مدیران را به منظور تبادل افکار در این خصوص برگزار کند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: مدیران شهری باید خود را سهیم در رونق‌بخشی به صنعت گردشگری در همدان بدانند و با برنامه‌ریزی خوب در این راستا به ایجاد یک مجموعه گردشگری ماندگار در همدان کمک کنند.
نظری با تأکید بر اینکه صنعت گردشگری یک ثروت است، خاطرنشان کرد: نباید به راحتی این فرصت را برای درآمدزایی و رونق اقتصادی از دست بدهیم و مدیر ارشد شهری باید در این راستا نشست‌هایی با مدیران شهری و حتی مدیران سایر شهرها داشته باشد.
وی با بیان اینکه هدف از برگزاری این نشست‌ها راهبردی کردن نگرش‌ها و تصمیم‌گیری در زمینه گردشگری است، یادآور شد: به جز شهرداری‌ها، ادارات و نهادهای دیگر نیز در این موضوع دخیل هستند که متأسفانه نقشی از آنها نمی‌بینیم.
وی اظهار کرد: ظرفیت‌های بالای نیروی انسانی متخصص در حوزه گردشگری در همدان وجود دارد که متأسفانه از این ظرفیت‌ها بهره نمی‌گیریم.
نظری بوم‌گردی را از دیگر ظرفیت‌های موجود در حوزه گردشگری برشمرد و گفت: شهرداری باید در این حوزه نیز اقداماتی داشته باشد چراکه این مورد یکی از نمونه‌های بارز و ثروت آفرین در این بخش است.
وی با تأکید بر اینکه باید راهکارها در زمینه گردشگری را بررسی و راهبردی کنیم، بیان کرد: تقاضا دارم با شروع فصل گرم از تمام ظرفیت‌های موجود جامعه در حوزه گردشگری برای جذب گردشگر استفاده شود.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان افزود: باید گردشگران را به جاذبه‌های گردشگری همدان جذب کرده و ماندگاری آنها را در شهر افزایش دهیم تا همدان پایلوتی برای گردشگر و گردشگری شود.
نظری با بیان اینکه همدان مسیر تردد گردشگران شده است و در مواردی فقط آسیب‌های این ترددها برای شهر باقی می‌ماند، تصریح کرد: میراث فرهنگی و شهرداری در بحث گردشگری نقش دارند و باید وارد این کارزار شوند تا بتوانیم از این ثروت و ظرفیت بهره ببریم.
وی خواستار ایجاد تفکرات گردشگری در شهرداری و مدیران شهری شد و ادامه داد: متأسفانه نکاتی در برخی اعضای جامعه وجود دارد که رگه‌هایی از سلفی‌گری در آنها دیده می‌شود و به نوعی انجماد فرهنگی در برخی اقشار وجود دارد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان خاطرنشان کرد: انجماد فرهنگی موجود در برخی اقشار موجب عدم بهره‌مندی از مواهب طبیعی و صنعت بزرگ گردشگری می‌شود که شهرداری در صورت عملکرد خوب در این راستا سبب شکسته شدن این انجماد خواهد شد.
نظری در ادامه به بحث سد معبر در برخی اماکن گردشگری از جمله گنجنامه اشاره کرد و یادآور شد: نقطه‌های ترافیکی و تجمعی در این نقاط و بازار وجود دارد که وظیفه شهرداری ساماندهی این مسائل به ویژه با توجه به فرارسیدن تابستان و حضور گردشگران است.
وی در بخش دیگر سخنانش ایجاد نشاط و انبساط اجتماعی در شهر را یکی از عمده کارهای شهرداری برشمرد و اظهار کرد: در صورت عملکرد خوب مجموعه شهرداری در این خصوص این مهم محقق خواهد شد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان گفت: باید مسائلی از جمله انبساط اجتماعی و نشاط را به خوبی در جامعه تبیین کنیم و ایجاد پیاده‌راه بوعلی، اکباتان و میدان امام (ره) به این منظور بوده است.
نظری بیان کرد: در صورت تعیین رسم‌الخط مشخص می‌توانیم بهترین بهره را از پیاده‌راه‌ها در ایجاد انبساط اجتماعی و آرامش داشته باشیم.

  مسگریان: ساماندهی دستفروشان در اماکن گردشگری، مهمترین وظیفه شهرداری
محمود مسگریان با بیان اینکه مهمترین وظیفه شهرداری قبل از هر چیزی ساماندهی دستفروشان و بساط گستران به ویژه در اماکن گردشگری شهر است، اظهار کرد: دستفروشی امری متداول بوده و مختص شهر همدان و یا کشور ما نیست اما باید تدبیری برای ساماندهی بساط گستران در همدان شود.
وی با تأکید بر اینکه دستفروشان برای امرار معاش خانواده خود اقدام به بساط گستری می‌کنند، گفت: با توجه به این مهم باید خدماتی از جمله ایجاد روزبازارها به این افراد ارائه شود.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: تا کنون خدماتی به منظور تسهیل فعالیت بساط گستران ارائه شده و باید این خدمات از جمله اختصاص ساعات مشخصی برای فعالیت آنها در برخی مناطق و ساماندهی آنان، بیشتر شود.
مسگریان با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی باید فضا را برای امرار معاش دستفروشان فراهم کنیم، افزود: شهرداری نیز باید در این راستا به لحاظ زمان‌بندی و اختصاص مکان کمک کند.
وی با تأکید بر اینکه دستفروشان بخش فعال جامعه هستند، تصریح کرد: این افراد سربار جامعه نیستند و باید برای کمک به درآمدزایی و امرار معاش خانواده‌ها از آنها حمایت کنیم.

  معاون خدمات شهری شهردار همدان: تقویت صنعت گردشگری، راه برون رفت از مشکلات اقتصادی
معاون خدمات شهری شهردار همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه گردشگری و صنعت گردشگری از مباحث مغفول مانده درآمدزایی در بسیاری از جوامع است، گفت: یکی از راه‌های برون‌رفت از چالش‌ها و مشکلات اقتصادی، تقویت صنعت گردشگری است.
حسین مردانی با تأکید بر اینکه گردشگری، صنعتی است که بدون نیاز به تشکیلات مختلف، ارزآوری دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم‌ها این موضوع در بحث درآمدزایی کشور و شهر ما نیز مهم است و بسیاری از شهرها حتی بودجه خود را بر مبنای صنعت گردشگری تعیین می‌کنند.
وی با بیان اینکه همدان با مدنیت هفت هزار ساله با معرفی در دنیا، گردشگران را از سراسر جهان جذب خواهد کرد، یادآور شد: صنعت گردشگری در همدان متأسفانه به گردشگرانی منحصر شده است که به لحاظ اقتصادی کمترین سود را برای شهر دارند.
معاون خدمات شهری شهردار همدان اظهار کرد: در بحث رفع سد معبر از مسیرهای گردشگری اقداماتی انجام شده و برنامه‌ریزی‌هایی نیز برای بهبود خواهیم داشت.
به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، مردانی به فعالیت دستفروشان در برخی مسیرهای گردشگری اشاره کرد و گفت: این امر در همه جای دنیا مرسوم بوده و امرار معاش برخی شهروندان از این مسیر است که در صورت ساماندهی دستفروشان در این مسیرها به نظم بخشی و اقتصاد شهری کمک خواهد شد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: