صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : شهروند کوچولو صفحه 8 : فرهنگی

۲
خرداد
۱۴۰۱

شماره
۵۰۷۴

امروز: ۲ (خرداد) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Monday 2022 (May) 23

عناوین صفحه


هگمتانه، گروه شهرستان: نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درآمد و هزینه‌کرد غار علیصدر باید شفاف شود، گفت: این میراث ارزشمند باید به مزایده گذاشته شود تا یک شرکت توانمند مدیریت آن را در دست بگیرد و احتمالا میراث فرهنگی مزایده را برگزار خواهد کرد.
به گزارش هگمتانه، فتح‌اله توسلی شنبه 24 اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شرکت سیاحتی علیصدر سال 70 تشکیل شد، افزود: هدف از این موضوع این بود که منطقه گردشگری علیصدر و سراب در منطقه ایجاد شود که البته از همان ابتدا غار سراب فراموش شد.
وی با بیان اینکه 270 هکتار زمین از مردم برای ایجاد زیر ساخت منطقه علیصدر خریداری و طی این سال‌ها هیچ گونه اتفاقی نیفتاد، تصریح کرد: وظیفه شرکت علیصدر این بود که در منطقه علیصدر سرمایه‌گذاری کند نه اینکه سرمایه‌ها در تله کابین و تپه عباس آباد هزینه شود.
توسلی با اشاره به اینکه این شرکت باید پاسخگو باشد سهام شرکت چطور و کجا هزینه شده است، اظهار کرد: همچنین باید شفاف شود غار در طی 30 سال چقدر درآمد داشته و چقدر هزینه کرده و تمامی این موضوعات در طرح تحقیق و تفحص غار در دست بررسی است.
وی با بیان اینکه تفحص از غار نه تنها تهدیدی برای آن نیست بلکه باعث شفاف شدن فعالیت‌ها طی 30 سال در آن می‌شود، عنوان کرد: هدف از این طرح دو موضوع چگونگی مدیریت غار و شفاف شدن درآمد و هزینه‌کرد آن است که هر دو حق مردم منطقه محسوب می‌شود.

علیصدر نباید حیات خلوت کسی باشد
توسلی با بیان اینکه علیصدر نباید حیات خلوت کسی باشد، ادامه داد: این میراث ارزشمند باید به مزایده گذاشته شود تا یک شرکت توانمند مدیریت آن را در دست بگیرد و احتمالا میراث فرهنگی مزایده را برگزار خواهد کرد.

 اگر تخلف صورت نگرفته باشد از مردم عذرخواهی می‌کنیم
وی با اشاره به اینکه تیم تحقیق و تفحص مستقر شده‌ و مطالعات کارشناسی خود را انجام می‌دهد، گفت: اگر تخلف صورت نگرفته باشد از مردم عذرخواهی کرده و اگر تخلفی انجام شده باشد نمی‌توانیم حق مردم منطقه را نادیده بگیریم.

طرح "حفاری غیرمجاز" فاجعه است
نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره طرح "استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها" اعلام کرد: طرح حفاری غیرمجاز فاجعه است و احتمالا در مجلس رأی نمی‌آورد.
توسلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به نیروگاه شهید مفتح اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعات ناکافی و جانمایی غلط در دشت کبودراهنگ، نیروگاه آبی در منطقه ایجاد و آبی که محصول میلیون‌ها سال بود با حفر 27 حلقه چاه از بین رفت، به عبارت دیگر در طول این سال‌ها در کبودراهنگ حدود 500 میلیون مترمکعب آب مصرف شده است.
وی با اشاره به اینکه همچنین ایجاد فروچاله‌ها باعث از بین رفتن زمین‌های کشاورزی شده است، افزود: به دلیل وضعیت نامطلوب خشکسالی در منطقه طرح ایجاد پنل‌های خورشیدی در پشت‌بام‌ها در دست پیگیری است، علاوه بر این در صدد راه‌اندازی بخش دوم برج خشک نیروگاه شهید مفتح هستیم و برای این کار 500 میلیارد تومان برآورد شده است.
توسلی با بیان اینکه به جد پیگیر هستیم که نیروگاه حساب‌های مالی را به منطقه منتقل کرده و نیروهای خود را نیز از افراد بومی تأمین کند، تصریح کرد: در راستای توسعه و آبادانی شهرستان کبودراهنگ، هفت و نیم میلیارد تومان برای اورژانس بیمارستان و دو میلیارد نیز برای آغاز ساخت انبار داروی شهرستان جذب شده است.
وی با اشاره به اینکه همچنین موافقت با احداث بیمارستان 300 تختخوابی در کبودراهنگ را از وزارت بهداشت گرفته‌ایم، گفت: علاوه بر این سه راه همدان-گل‌تپه-علیصدر، کبودراهنگ_سوباشی و کبودراهنگ-قیدار در دست پیگیری است.
نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه 30 هکتار به ناحیه صنعتی لالجین اضافه شده است، افزود: متأسفانه برای راه‌اندازی واحد صنایع تبدیلی در شهرستان بهار همکاری خوبی با ما نمی‌شود اما با این حال بخش دوم نشاسته بهار را راه‌انداری خواهیم کرد.
توسلی با اشاره به اینکه درمانگاه تأمین اجتماعی شهرستان بهار پس از دو سال تعطیلی در حال اتمام است، عنوان کرد: از طرف دیگر شهرستان بهار 30 سال است آب شهر همدان را تأمین می‌کند و در حال حاضر انتقال آب از خالقوردی در حالی صورت می‌گیرد که آب 54 روستای منطقه با تانکر تأمین می‌شود، در مورد انتقال آب از تالوار نیز این بحث مطرح است که چرا کبودراهنگ و بهار لحاظ نشده است.
وی در رابطه با شهر جهانی لالجین بیان کرد: لالجین پس از جهانی شدن با مشکل بالا رفتن قیمت زمین مواجه شد، از طرفی ما نیز ظرفیت‌های گردشگری این جهان شهر را فراهم نکرده‌ایم که در این راستا تأمین زیرساخت‌های مثلت لالجین، غار علیصدر و تالاب شیرین‌سو در دست پیگیری است.
توسلی در پایان درباره دخالت در انتصاب‌ها مطرح کرد: تاکنون در انتصاب هیچ ‌مدیری نقش نداشته‌ام اما نظارت‌ها را در دستور کار خود دارم، در رابطه با انتصاب فرمانداری کبودراهنگ نیز پیشنهاد داده‌ام باید فردی پاکدست، توانمند و حتی‌الامکان وزارت کشوری باشد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: