صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۶
آذر
۱۴۰۰

شماره
۴۹۴۳

امروز: ۶ (آذر) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Saturday 2021 (Nov) 27

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیر توسعه و بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 70 هزار تن سیب زمینی با ارزش صادراتی 35 میلیون دلار به چند کشور صادر شده است.

به گزارش هگمتانه، حسین فضلی روز سه شنبه با بیان اینکه استان همدان قطب مهم تولید سیب زمینی در کشور است اظهار کرد: این محصول امسال به کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، ازبکستان، آذربایجان، ارمنستان و روسیه صادر شده است.

وی ادامه داد: سطح زیرکشت سیب زمینی استان همدان 29 هزار هکتار است که میزان کل تولید از این سطح سالانه 900 هزار تن است.

فضلی خاطرنشان کرد: از این مقدار تولید حدود 80 تا 100 تن به صورت تازه خوری مصرف می‌شود و نزدیک به 270 هزار تن در انبارها و سردخانه‌های ذخیره سیب‌زمینی ذخیره می‌شود.

مدیر توسعه و بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: درصد سهم‌بری از میزان صادرات سیب زمینی 7.6 درصد و سهم‌بری ارزش دلاری از کل صادرات استان 17.7 است، همچنین سهم‌بری وزنی از کل صادرات 45 درصد است.

فضلی با بیان اینکه یک پنجم سیب‌زمینی کشور در استان همدان تولید می‌شود، گفت: شهرستان بهار با پنج هزار و 940 هکتار زمین زیرکشت سیب‌زمینی و تولید 250 هزار تن رتبه نخست تولید سیب زمینی استان همدان را دارد.

مدیر توسعه و بازرگانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان افزود: با توجه به حجم بالای تولید سیب زمینی در استان و نیاز به استفاده بهینه از این محصول راهبردی، در کنار تولید، تقویت و گسترش سردخانه، صنایع تبدیلی و صادرات نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 55 واحد سردخانه‌ای با ظرفیت 141 هزار و 350 تن با مجوز بهره برداری از سازمان جهاد کشاورزی در استان همدان فعال هستند، گفت: با فعالیت این مراکز زمینه اشتغال 552 نفر فراهم شده است.

فضلی تصریح کرد: 53 واحد سردخانه‌ای با ظرفیت 171 هزار و 900 تن و اشتغال 549 نفر و سه واحد فرآوری سیب زمینی با ظرفیت 117 هزار و اشتغال زایی 301 نفر در استان همدان در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه استان همدان سالانه به 100 هزار تن بذر سیب زمینی نیاز دارد، افزود: بذر به عنوان مهمترین نهاده کشاورزی و اساسی‌ترین ابزار تولید کیفی در کشاورزی، نقش ویژه‌ای در افزایش و پایداری تولید و حفظ و توسعه ارقام متناسب با شرایط آب و هوایی دارد.

 ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: