صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۶
آذر
۱۴۰۰

شماره
۴۹۴۳

امروز: ۶ (آذر) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Saturday 2021 (Nov) 27

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: در کمیته راهبردی مدیریت آب شهرستان همدان مطرح شد: همدان در بی سابقه‌ترین خشک‌سالی قرار دارد.

به گزارش هگمتانه، فرماندار همدان در این کمیته گفت: به مردم اطلاع رسانی شود که در صورت عدم کاهش مصرف آب احتمال قطعی طولانی‌مدت آب وجود دارد.

محمد علی محمدی گفت: با وضعیت خاصی که به دنبال کاهش 40 درصدی نزولات آسمانی و کمبود منابع آب مواجهیم حداکثر تلاش به منظور به حداقل رساندن قطع شدن آب مشترکان در حال انجام است.

وی با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی گسترده و مطلع نمودن عموم مردم از وضعیت خاص منابع آب و احتمال قطع طولانی مدت آب در صورت عدم کاهش میزان مصرف افزود: حدود 30 درصد مردم شهرستان نسبت به وضعیت فعلی کم آبی حساسیت دارند که لازم است عموم مردم شهرستان از این وضعیت مطلع شوند و همراهی کنند.

فرماندار همدان با بیان اینکه هم اکنون با کاهش چشمگیر منابع آب سد اکباتان بهره برداری از چندین حلقه چاه آب در اختیار و اجاره‌ای در دستور کار قرار گرفته است اضافه کرد: با توجه به اتمام فصل زراعی انتقال روان آب‌ها از سرشاخه‌ها مد نظر قرار گرفته است.

محمدی با بیان اینکه تأمین آب اضطراری از طریق اجاره چاه‌های کشاورزی بخش خصوصی تنها راهکار پیش روی ما در شرایط فعلی است تصریح کرد: ضمن اعتمادسازی و انعقاد قرارداد با کشاورزان باید در این راستا اقدامات فوری انجام شود.

وی با اشاره به قانون توزیع عادلانه آب و مدیریت بحران افزود: با هماهنگی مراجع قضایی و شورای تأمین استان هماهنگی لازم در این زمینه به عمل آمده است اما اولویت باید اقناع سازی و جلب همکاری بهره برداران چاه‌های کشاورزی شناسایی شده باشد.

*ستوده: بی سابقه‌ترین وضعیت خشک‌سالی و کمبود منابع آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تأمین اضطراری آب شهر همدان با همکاری شرکت آب و فاضلاب گفت: با بی سابقه‌ترین وضعیت خشک سالی و کمبود منابع آب در مرکز استان مواجهیم.

منصور ستوده با بیان اینکه میزان ذخیره فعلی موجود در سد اکباتان 4.7 میلیون مترمکعب است افزود: از این میزان حدود 2 میلیون مترمکعب هم قابل استفاده نیست و میزان برداشت آب این سد را از 1200 لیتر درثانیه به 890 لیتر کاهش دادیم.

وی از شناسایی 26 حلقه چاه آب کشاورزی قابل استفاده به منظور اجرای طرح اضطراری تأمین آب شرب شهر همدان خبر داد و افزود: هم اکنون 5 حلقه چاه آب در اختیار در منطقه خالق وردی و 4 حلقه چاه کشاورزی اجاره‌ای با ظرفیت 200 لیتر در ثانیه وارد مدار شده است.

ستوده خواستار همکاری شرکت توزیع برق استان در راستای تسهیل در بهره برداری برخی از چاه‌های کشاورزی شد و افزود: تعداد قابل توجهی از بهره برداران چاه‌های کشاورزی ضمن اعلام آمادگی همراهی لازم را دارند و آب منطقه‌ای نیز حمایت‌های لازم از این کشاورزان را در دستور کار دارد.

نیکداد: برنامه مدیریت فشار آب شبانه به روزانه تغییر کند

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان نیز با اشاره به تداوم اعمال مدیریت فشار، گفت: تا زمانی که وضعیت مخازن ذخیره آب به مقدار قابل قبول نرسد این نوع از مدیریت فشار ادامه دار خواهد بود.

حمیدرضا نیکداد افزود: موضوع اعمال مدیریت فشار در ساعاتی که نیاز آبی مشترکان کمتر احساس می‌شد در دستور کار قرار گرفت که بر همین اساس اعمال مدیریت فشار از ساعت 23 تا 4 صبح اجرایی شد اما هم اکنون با توجه به کاهش دما و استفاده از پکیج لازم است برنامه مدیریت فشار آب شبانه به روزانه تغییر کند.

وی با اشاره به همکاری‌های انجام شده به منظور بهره برداری و انتقال آب از چاه‌های آب خالق وردی و چاه‌های کشاورزی اظهار کرد: دو حلقه چاه آب از آق حصار نیز به زودی وارد مدار می‌شود و تعدادی از چاه‌های کشاورزی مشکل برق دارد که نیاز به همکاری ویژه شرکت توزیع برق داریم.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: