صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۲۷
شهریور
۱۴۰۰

شماره
۴۸۸۸

امروز: ۲۸ (شهریور) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Sunday 2021 (Sep) 19

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان از اعزام هفت موکب در ایام اربعین به کربلا خبر داد و گفت: این موکب‌ها با 260 خادم از 28 شهریور تا هفتم مهر با استقرار در شهر کربلا به زائران حسینی خدمت‌رسانی می‌کنند.

به گزارش هگمتانه، محمدعلی بادامی روز دوشنبه با بیان اینکه شرایط اضطراری شیوع ویروس کرونا برای دومین سال پیاپی مانع از برگزاری باشکوه و گسترده پیاده روی اربعین شده است، اظهار کرد: با توجه به شعار امسال ستاد بازسازی عتبات عالیات با عنوان «اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاه»، مردم همچون سال‌های گذشته مشتاقانه آماده حضور در پیاده‌روی بزرگ اربعین هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام دولت عراق مبنی بر صدور روادید برای 30 هزار ایرانی و 10 هزار نفر از کشورهای همجوار، محدودیت‌هایی برای حضور مردم و موکب‌ها به واسطه همه گیری ویروس کرونا در کربلای معلی ایجاد شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان افزود: ستاد اربعین استان از مدت‌ها قبل پیگیر اخذ و تمدید پروانه‌ها برای فعالیت موکب‌ها بود و در این زمینه موفق به فعال‌سازی 20 موکب در شهرستان‌های تابعه استان همدان نیز شدیم که همگی دارای پروانه موکب داری در کشور عراق هستند.

بادامی با اشاره به اینکه پروانه فعالیت موکب‌ها در ایام اربعین دو منظوره است، ادامه داد: این موکب‌ها در کشور عراق برای اراِِِِِِِِئه خدمات رفاهی به زائران در کمیته مشارکت‌های مردمی و اسکان و در داخل ایران نیز در صورت بروز بحران و حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله مجاز به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه به علت محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا امکان سفر زمینی در ایام اربعین به عراق وجود ندارد، گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، موکب‌ها و زائران باید از طریق سفرهای هوایی در عراق حضور پیدا کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان با بیان اینکه موکب‌ها در چهار محور خدماتی کربلا مستقر خواهند شد، اظهار کرد: هفت موکب استان شامل «نظافتی، بهداشت و درمان و فرهنگی» و چهار موکب هم در قالب «خدمات و تسهیلاتی رفاهی اعم از اسکان، خواب و غذا» برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی به کربلا اعزام می‌شوند.

به گفته بادامی، این موکب‌ها به صورت تمام وقت در کنار موکب‌های عراقی به زائران سید و سالار شهیدان خدمات ارائه می‌دهند و نیروهای نظافتی این موکب‌ها همگی از افراد دارای مسؤولیت در مدیریت شهری هستند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان با تأکید بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، اظهار کرد: زائران اربعین باید 16 و حداکثر 70 سال داشته و 2 دز واکسن کرونا را نیز دریافت کرده باشند ضمن اینکه در مسیر رفت و برگشت نیز تست کرونا انجام دهند.

به نقل از ایرنا، بادامی با بیان اینکه در حال حاضر اجازه برپایی هیچ موکبی در استان همدان داده نشده است، خاطرنشان کرد: ستاد اربعین پیگیر برپایی موکب‌هایی برای جاماندگان از اربعین با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است و در صورت کسب مجوز اقدام به برپایی آن‌ها در شهرها خواهد کرد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: