صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۲۷
شهریور
۱۴۰۰

شماره
۴۸۸۸

امروز: ۲۸ (شهریور) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Sunday 2021 (Sep) 19

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه همه دانا: دو ماه قبل از آزادسازی «قراویز»، کار شناسایی صورت گرفت؛ یکی از منافقین در همه شناسایی‌ها همراه تیم عملیاتی حضور داشت و معمولاً در گشت و شناسایی بی‌سیم‌چی بود.

در دوران دفاع مقدس، گاهی افرادی منافق در بین رزمندگان اسلام نفوذ پیدا می‌کردند که به دلیل این خیانت، خون ده‌ها نفر از رزمندگان به زمین می‌ریخت و در نتیجه عملیات به اهداف تعیین شده، نمی‌رسید.

 

شیوه نفوذ حاجیلو در سپاه

عملیات شهیدان «رجایی و باهنر» یکی از عملیات‌هایی است که به دلیل وجود یک نفوذی، با عدم دستیابی به اهداف تعیین شده، مواجه شد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار رضا میرزایی یکی از فرماندهان محور «قراویز» است و در شرحی از این عملیات می‌گوید: دو ماه قبل از آزادسازی «قراویز»، کار شناسایی صورت گرفت؛ وحید حاجی‌لو یکی از مسؤولان عملیات در سپاه همدان بود؛ این فرد منافق در تمام شناسایی‌ها همراه تیم عملیاتی بود و طوری رفتار می‌کرد که این امکان را نمی‌دادیم، چنین شخصیتی داشته باشد. معمولاً او در گشت و شناسایی بی‌سیم‌چی بود؛ او قبل از اجرای عملیات سفری به تهران داشت که تمام محورها و نحوه اجرای عملیات را به منافقین گزارش داده و خود نیز برای عملیات در منطقه حاضر شد.

زمان آغاز عملیات همزمان بود با شهادت شهیدان رجایی و باهنر، لذا این عملیات به نام عملیات «شهیدان رجایی و باهنر» نام گرفت؛ 11 شهریور 1360 در نیمه‌های شب این عملیات آغاز شد و قرار بود رزمنده‌ها از سه محور هجوم ببرند تا ارتفاعات قراویز را بگیرند اما از جایی که دشمن متوجه عملیات شده بود و از تمام اطلاعات عملیات آگاهی داشت، قبل از هجوم رزمندگان اسلام، عراقی‌ها آماده‌باش دادند.

در واقع ما با استعداد 572 نیرو وارد عمل شده و با لشکرهای 6 زرهی و 8 پیاده عراق مواجه شدیم؛ زمانی که رزمنده‌ها در منطقه عملیاتی حضور پیدا کردند، از سه طرف اجرای آتش به سمت نیروهای ما صورت گرفت و اما با این حال رزمندگان زیر آتش سنگین عراقی‌ها باز هم تپه‌های «قراویز» (کوچک یا کمیل) را گرفتند. از نظر عملیاتی هم بعد از لو رفتن عملیات، دشمن نقاطی را که گرفته بودیم را باز پس گرفت.

حاجی‌لو در این عملیات مجروح شد؛ تا آن زمان هم ما نمی‌دانستیم که وی منافق است؛ بعد از مدتی اسم «وحید حاجی‌لو» توسط یکی از اعضای تیم منافقین لو رفت و محکوم به اعدام شد؛ در ضمن این خائن قبل از سپاه در آموزش و پرورش مشغول کار بود.

این فرد حرفه‌ای عمل می‌کرد و خود را یکی از مخلصان نظام و انقلاب نشان می‌داد ما گمان می‌کردیم که او بهترین آدم است. او از خود شجاعت بالایی نشان می‌داد حتی در زمان شهادت رجایی و با هنر، او اولین کسی بود که مراسم روضه، دعای توسل و سینه‌زنی برگزار کرد و آنچنان بر سر و صورت خود می‌زد که کسی گمان نمی‌کرد او منافق باشد.

 

سرنوشت این خائن چه شد؟

«وحید حاجیلو» از نیروهای اولیه سپاه همدان بود که به صورت مخفیانه با سازمان موسوم به مجاهدین خلق همکاری می‌کرد. آنچنان در کارش مهارت داشت که کسی از فعالیت‌های پنهانی او مطلع نشده بود. او پیش از ورود به سپاه، کارمند آموزش و پرورش استان همدان بود و در روابط عمومی سپاه استان نیز مسوولیت امور فرهنگی سپاه را برعهده گرفت. پیش از آغاز عملیات قراویز، وحید حاجیلو به بهانه چاپ متون تبلیغاتی برای عملیات با اصرار به همدان برگشت؛ متأسفانه با این بهانه، شبانه و پنهانی به تهران رفته و کل اطلاعات آن عملیات و طرح و نقشه عملیات که در آن، راهکارها مشخص شده بود را به منافقان تحویل داده بود و بعد با آن متون تبلیغاتی کذایی به منطقه آمد. و منافقان در تهران، اطلاعات را برای رژیم عراق ارسال کرده بودند. این عنصر نفوذی حتی در عملیات شرکت کرده و از ناحیه دست و پا مجروح شد و برای مداوا به همدان فرستاده شد، اما پس از عملیات او به وسیله کشف یک سری اسناد از خانه تیمی منافقین لو رفت و متوجه اقدام او شدند؛ نیروهای سپاه ساعت 10 شب با حکم قضایی وارد خانه‌اش شده و او را دستگیر کرده، به تهران برده و تحویل دادگاه دادند. او پس از 48 ساعت اعدام شد.

اسامی 62 رزمنده‌ای که با خیانت "حاجیلو" به شهادت رسیدند

1-احسان تقی پور 2- حسن مرادیان3- تقی غیاثوند 4- محمد تقی ترکمان 5- جلال عنایتی 6- علی اکبر میرزایی 7- حسن اسد یار 8- امیر پورش همدانی 9- محمد قره باغی 10- محمد هادی مولایی مکرم 11- علی زارعی 12- علی کرم علی 13- معصومعلی زهدی علیپور 14- حاجی قربان جمور 15- علیرضا خزایی 16- علی محمد خزایی 17- محمد رضا اسفندیاری 18- سید جواد حسنی حلم 19- احمد باباخانی 20- عباس روز بهانی 21- سید علی خوانساری 22- مهدی ترابیان23- سید نصرا... سالکی 24- علیرضا راشدی 25- کتاب علی حیدری 26- علی اکبر گلزاری افخم 27- محمد رضا صفری 28- نجات علی گیوه کش 29- حسن ستاری 30- هوشنگ اشترانی 31- محمد جعفری 32- حمید قرا گوزلو 33- محسن نائینی 34- محمد حسین لطیفی 35- احمد علی عروج 36- بهمن رضی 37- معصوم علی نجفی آرمان 38- مصطفی قنبری 39- سید یوسف موسوی هنر 40- رجبعلی عسگری 41- خداداد علی حسین 42- احمد آقا محمدی 43- حبیب ا... سلگی 44- علیرضا قاسمی 45- جلال قربانی 46- محمد صادق رزاقی 47- حسین رضا ایوبی 48- سید جواد موسوی 49- فتحعلی مؤمنی 50- عبد المجید روحی 51- محمد رضا رضایی52- احد صالحی 53- شیر حسین فرامرزی 54- محمد رضا عباسی قهرمان 55- سبز مراد سپه پور 56- یحیی نوری 57- مهدی سلیمی 58- مصطفی قدیری 59- غلامرضا مهر خو 60- حسین ورمزیار 61- علی اصغر محمود نیا 62- جلال محقق، که تا به حال پیکرش پیدا نشده ضمناً تعدادی از نیروهای ارتش در این عملیات به شهادت رسیدند که متأسفانه اسامی آنها در دست نیست.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: