صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۶
خرداد
۱۴۰۰

شماره
۴۸۱۹

امروز: ۲۸ (خرداد) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Friday 2021 (Jun) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: سامانه خودمراقبتی سلامت روان، راهی برای «خود ارزیابی روانشناختی» با پاسخ دادن به سوال‌های طرح شده در این سامانه است.

به گزارش هگمتانه، مهتا سنگستانی بیان کرد: تعیین دقیق تأثیر همه گیری ویروس کرونا به سلامت روان و سلامت اجتماعی افراد مستلزم انجام مطالعه و بررسی نتایج غربالگری در بازه زمانی قبل و بعد از شیوع کرونا است با این اوصاف، نگاهی اجمالی به وضعیت کنونی نشان دهنده افزایش خشونت خانگی پس از همه گیری بیماری کووید 19 است.

وی درباره عوامل مؤثر در افزایش خشونت خانگی اظهار کرد: کاهش و محدودیت ارتباطات، حضور فرزندان در خانه به جای مدرسه، تعطیلی برخی مشاغل و کاهش درآمد خانواده‌ها و فشار روانی خانواده برای فراهم کردن امکانات کلاس برخط برای فرزندان از عوامل خطر افزایش خشونت خانگی به شمار می‌رود.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا اضافه کرد: با توجه به محدودیت‌های کرونایی، سامانه خودمراقبتی در حوزه سلامت روان برای استفاده جمعیت عمومی راه‌اندازی شده و همه افراد می‌توانند بدون ذکر مشخصات هویتی، با مراجعه به این پایگاه از خدمات برخط این سامانه در حوزه سلامت روان استفاده کنند.

سنگستانی، عوارض اجتماعی و اقتصادی و آسیب‌های روانی نظیر استرس، اضطراب، ترس از مرگ خود و عزیزان، افسردگی و وسواس را از ره آورهای نامبارک کرونا دانست و افزود: سامانه خودمراقبتی سلامت روان، راهی برای «خود ارزیابی روانشناختی» با پاسخ دادن به سوال‌های طرح شده در این سامانه است.

وی بیان کرد: شیوع بیماری کرونا سبب تشدید اضطراب و افسردگی افراد شده و طولانی شدن همه گیری کرونا برخی از بیماری‌های روانی را نیز تشدید کرده است.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا اظهار کرد: افراد بدون بیان مشخصات هویتی، با مراجعه به این پایگاه و انتخاب گزینه «خودارزیابی روانشناختی» به سؤالات 10 گانه غربالگری در حوزه سلامت روان پاسخ داده و از سامانه بازخورد دریافت کنند.

سنگستانی افزود: در این سامانه بخشی برای آموزش پیش‌بینی شده و فایل آموزشی برای کنترل استرس و ارتقای مهارت تاب آوری در اختیار مراجعه کنندگان به پایگاه اینترنتی salamat.gov.ir قرار می‌دهد.

وی توضیح داد: همچنین علاوه بر محتوای آموزشی خودمراقبتی در حوزه سلامت روان، فهرست و نشانی مراکز خدمات جامع سلامت نیز گنجانده شده و افراد علاوه بر دریافت مشاوره تلفنی در صورت نیاز و با نظر پزشک می‌توانند به صورت حضوری نیز به نزدیکترین مرکز به محل سکونت مراجعه کنند و از پزشکان و کارشناسان سلامت روان برای مراقبت‌های بهداشتی اولیه کمک بگیرند.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا اظهار کرد: شیوع کرونا نیز در زمینه اعتیاد به مواد مخدر تأثیراتی داشته است و برخی معتقدند که حضور فرزندان در خانه و عدم ارتباط گیری آنها با دیگر دوستان و همسالان ناباب زمینه گرایش به سمت اعتیاد را سلب کرده است.

به نقل از ایرنا، سنگستانی ادامه داد: از طرفی برخی معتقدند اضطراب و استرس ناشی از همه گیری کرونا نیز می‌تواند موجب افزایش مصرف توسط برخی معتادان شود.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: