صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۲۱
اردیبهشت
۱۴۰۰

شماره
۴۷۹۱

امروز: ۲۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Tuesday 2021 (May) 11

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ابن سینا گفت: در صورت ابتلای بیماران آسمی به کرونا، وضعیت جسمی آنها بسیار وخیم‌تر از دیگر افراد می‌شود.

به گزارش هگمتانه، راضیه سادات میرمعینی روز دوشنبه به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی «آسم» بیان کرد: کسانی که به آسم متوسط تا شدید دچار هستند همانند دیگر افراد در معرض سرایت این ویروس قرار دارند اما اگر بیماران آسمی به عفونت کرونا مبتلا شوند، بیشتر در معرض خطر بروز علائم شدید این عفونت و بستری در بیمارستان قرار دارند.

وی ادامه داد: عفونت با ویروس کرونا همه بخش‌های دستگاه تنفسی از بینی تا ریه را درگیر کرده و سبب بروز حمله آسم می‌شود همچنین ممکن است این وضعیت سبب ذات‌الریه (پنومونی)، بیماری حاد تنفسی و گاهی مرگ افراد شود.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ابن سینا تأکید کرد: برای کنترل آسم در شرایط کنونی شیوع کرونا باید مبتلایان به این بیماری برای یک ماه آینده داروی مورد نیاز خود را در خانه ذخیره کنند و همواره فاصله فیزیکی حداقل یک متر و نیم را از دیگر افراد رعایت و حفظ کنند.

میرمعینی اضافه کرد: همچنین دست‌های خود را مستمر با آب و صابون بشویند و در صورت نداشتن دسترسی به آب و صابون، از محلول حاوی الکل برای ضدعفونی دست‌ها استفاده کنند.

وی با تأکید بر ضرورت پرهیز از هرگونه سفر غیرضروری افزود: به جز برای انجام کارهای بسیار ضروری نباید بیماران مبتلا به آسم از منزل خارج شوند بلکه باید بیش از دیگر افراد قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ابن سینا اظهار کرد: اگر یکی از اعضای خانواده به عفونت با ویروس کرونا مبتلا شد، باید اتاق نگهداری از وی و تا حد امکان، همه وسایل مورد استفاده او از دیگران جدا شود.

میرمعینی اضافه کرد: بیماران آسم باید در همه شرایط از استفاده مشترک از وسایلی مانند لیوان و حوله اجتناب کنند و با ادامه درمان، آسم و علائم آن را با همان برنامه درمانی تجویز شده توسط پزشک معالج کنترل کنند.

وی تأکید کرد: این قبیل بیماران بدون تأیید پزشک معالج به هیچ وجه نباید برنامه درمانی یا داروی خود را تغییر داده یا خودسرانه مصرف دارو را قطع کنند همچنین برنامه درمانی آسم از جمله مصرف اسپری استنشاقی حاوی کورتن را ادامه دهند.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ابن سینا افزود: هیجان‌های قوی باعث تحریک حمله آسم می‌شوند بنابراین باید با پرهیز از اضطراب از هر آنچه که باعث تشدید علائم آسم می‌شود، دوری کنند.

میرمعینی با تأکید بر اهمیت پاکیزگی و ضدعفونی کردن اجسامی که زیاد لمس می‌شوند گفت: باید پیش از استفاده از محصولات تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده از حضور نداشتن مبتلایان به آسم در اتاق اطمینان یافته، پرهیز از زیاده روی در مصرف محلول‌های ضدعفونی‌کننده به علت تحریک حمله آسم، باز بودن درها و پنجره‌های اتاق و استفاده از یک وسیله تهویه مانند پنکه برای هدایت هوای اتاق به بیرون را مورد توجه قرار دهند.

به نقل از ایرنا، وی بیان کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا برنامه‌های روز جهانی آسم از 25 تا 30 اردیبشهت در استان همدان برگزار می‌شود.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: