صفحه 1 : ورزش صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۲۱
اردیبهشت
۱۴۰۰

شماره
۴۷۹۱

امروز: ۲۱ (اردیبهشت) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Tuesday 2021 (May) 11

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به روند موفق تولید و کارآزمایی واکسن داخلی، گفت: تا خرداد امسال یک میلیون دز واکسن کرونا داخلی تولیدی این مرکز آماده تزریق می‌شود و در صورت تأیید تولید انبوه، از تیر ماه نیز هر ماه یک میلیون دُز واکسن تولید و آماده تزریق می‌شود.

به گزارش هگمتانه، علیرضا بیگلری روز شنبه در آیین آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن داخلی کرونا (تولید مشترک انستیتوپاستور و انستیتو فینلای کوبا) در همدان، اظهار کرد: به دنبال همه گیری ویروس کرونا، همه دانش بشری در برابر این ویروس به چالش کشیده شد و این ویروس برای همه کشورها چالش ایجاد کرد و نشان داد هیچ کشوری دانش بیشتری درباره این ویروس ندارد.

وی افزود: تفاوت ایران با سایر کشورها در مواجهه با ویروس کرونا این بود که ما در اوج تحریم ناجوانمردانه وارد بحران کرونا شدیم و سازمان‌های جهانی انتظار نداشتند که ایران به عنوان اولین گلوگاه از عهده تشخیص ویروس و اقدام مؤثر برای مقابله با آن از طریق تولید واکسن برآید.

رئیس انستیتوپاستور ایران گفت: اما انستیتوپاستور ایران با 100 سال قدمت نشان داد همانند دوره شیوع طاعون، وبا و آبله امروز هم دژ مستحکم مرزبانی امنیت سلامت کشور است بنابراین در همان روز نخست بحران، این مرکز علمی تشخیص این ویروس را با طراحی شیوه‌های تشخیص و راه‌اندازی شبکه آزمایشگاهی بر عهده گرفت.

بیگلری ادامه داد: با وجود اینکه هیچ امکاناتی وجود نداشت، اما روزانه 2 تا سه هزار کیت تولید شد و به علت متوقف شدن بیشتر محموله‌های خریداری شده در فرودگاه ها، تصمیم سخت محدود شدن تست‌ها به بیمارستان‌ها به جای خیابان‌ها اتخاذ شد در حالی که سازمان بهداشت جهانی معتقد به انجام آزمایش در خیابان بود.

وی گفت: هر چند این سازمان معتقد به سه نوبت آزمایش کووید 19 از هر نفر بود اما با در پیش گرفتن این شیوه با سه هزار کیت موجود تنها امکان پاسخ گویی به یک هزار نفر را داشتیم بنابراین با بهره گیری از دانش فنی به این نتیجه رسیدیم که به جای سه ژن یک ژن موجود در بدن مورد آزمایش قرار بگیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار کرد: هر چند اتخاذ این تصمیم در انستیتو پاستور ایران موجب ایراد گرفتن سازمان بهداشت جهانی شد اما سه هفته بعد از این موضوع نماینده سازمان بهداشت جهانی هر 2 تصمیم اتخاذ شده مبنی بر «تست محدود با اولویت بیمارستانی» و «آزمایش یک ژن به جای سه ژن» را به عنوان شیوه‌نامه جهانی انتخاب و به همه کشورها ابلاغ کرد.

بیگلری با بیان اینکه موفقیت ایران در این زمینه مرهون دانش فنی و بومی است، گفت: آنها انتظار داشتند 100 هزار نفر از مردم ایران در ماه نخست شیوع ویروس کرونا فوت کنند ولی با وجود اینکه کمکی از بیرون کشور دریافت نشد، تست‌ها در عمق شهرها و آزمایشگاه‌ها برقرار و شرکت‌هایی راه‌اندازی شد به نحوی که امروز توان بررسی و تشخیص همه جهش‌های ویروس را داریم.

وی اظهار کرد: شبکه تشخیص مولکولی بسیار قوی در کشور شکل گرفته و این بزرگ‌ترین سرمایه‌ای است که در اوج تحریم و بیماری کووید 19 در کشور راه‌اندازی شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: موضوع تأمین واکسن بعد از تشخیص در اولویت قرار گرفت که در این باره ایران سه راهبرد را اتخاذ کرد که راهبرد نخست آن خرید واکسن بود.

بیگلری افزود: در زمینه خرید واکسن با توجه به نبود عدالت در سلامت، کشورها به تعهدات خود در زمینه فروش واکسن عمل نکردند به گونه‌ای که کشورهای هند، آمریکا و انگلیس هر کدام پس از تولید ابتدا آن را برای داخل کشور خود در نظر گرفتند و 87 درصد واکسن تولیدی در 6 کشور تولید و تزریق شد به نحوی که بیش از 100 کشور حتی یک دز واکسن نیز تاکنون تزریق نکرده اند.

وی تصریح کرد: جهان برای نخستین بار نیازمند 16 میلیارد دز واکسن شده است و چنانچه همه کارخانجات تولیدی و واکسن سازی با ظرفیت کامل فعالیت کنند نمی‌توانند یک سوم این عدد را تا پایان سال 2021 تولید کنند.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه راهبرد دوم ایران تقویت تولید داخلی بود، گفت: تجربه جهانی نشان داده که مقوله «عدالت در سلامت» شعاری بیش نیست، بنابراین تولید داخلی تقویت شد و انستیتوپاستور ایران تولید واکسن را شروع کرد که در این زمینه و با توصیه وزارت بهداشت، کار مشترک با کشور کوبا را برای تولید واکسن مؤثر کرونا آغاز کردیم.

بیگلری ادامه داد: وزارت بهداشت از انستیتو پاستور ایران خواست علاوه بر واکسن داخلی، یک شریک مشترک نیز برای تولید واکسن انتخاب کند بنابراین کشور کوبا به علت سوابق درخشان در همراهی با ایران برای تولید واکسن و قرار دادن فناوری واکسن هپاتیت در اختیار ایران طی چهار دهه گذشته، انتخاب شد.

وی اضافه کرد: باید واکسن بی خطر ایمن و کارا انتخاب می‌شد چرا که نشان انستیتو پاستور ایران یک نشان بین المللی است و 100 سال قدمت دارد، بنابراین 14 واکسن مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد واکسن معرفی شده از سوی کشور کوبا، واکسنی ایمن، نوترکیب و بدون عوارض است که در 2 مرحله نخست تزریق هم عارضه خاصی نداشته است.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه پس از پایان مرحله سوم مطالعات می‌توان درباره کارایی واکسن کوبایی اظهار نظر کرد، افزود: البته با تزریق 2 دز می‌توان 80 درصد کارایی واکسن را تشخیص داد و با توجه به طراحی دز «یادآور» که حُسن این واکسن است، با تزریق آن می‌توان 100 درصد کارایی این واکسن را پیش‌بینی کرد.

وی درباره تولید دیگر واکسن ایرانی نیز اظهار کرد: واکسن بومی دیگری با بهره گیری از فن‌آوری‌های فوق پیشرفته نیز در انستیتو پاستور ایران در دست تهیه است که مطالعات مرحله حیوانی آن تمام شده و به زودی وارد مرحله انسانی می‌شود.

استاندار: همدان قطب ارائه خدمات سلامت محور کشور می‌شود

استاندار همدان نیز گفت: طرح‌های بزرگی در بخش بهداشت و درمان استان در حال اجراست که با تکمیل آنها، همدان به یک قطب قوی در ارائه خدمات سلامت محور تبدیل می‌شود.

سیدسعید شاهرخی اظهار کرد: ساخت بیمارستان یک هزار تخت‌خوابی در همدان به تازگی آغاز شده و 20 هکتار زمین نیز برای ساخت این مجموعه بزرگ بهداشتی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه فرزندان ایران در همه عرصه‌های علمی به ویژه علوم هسته‌ای و نوین جزو برترین و توانمندترین‌های دنیا هستند، افزود: در ماه‌های گذشته فرزندان ایران اسلامی تلاش زیادی برای تولید واکسن کردند تا در بین دیگر کشورهای توسعه یافته در عرصه تولید واکسن نیز همانند سایر عرصه‌ها جزو کشورهای پیشتاز و سرآمد جهان باشیم.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه نگاه ملت ایران به دانشمندان متخصص داخلی است، اظهار کرد: همدان به عنوان آزمونه مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولید مشترک انستیتوپاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا انتخاب شده و مردم استان با مشارکت فعال در این طرح، نقش خود در زمینه موفقیت دانشمندان داخلی و همچنین حفظ و تأمین بهداشت جامعه را به خوبی ایفا می‌کنند.

شاهرخی اظهار کرد: برای رویارویی با ویروس کرونا و کاهش آمار ورودی بیمارستان‌ها همه توان استان را بسیج کرده ایم، همچنین شیوه نامه‌های بهداشتی به بهترین نحو در استان اجرا می‌شود.

به نقل از ایرنا، مرحله سوم تزریق واکسن ایرانی کرونا به افراد داوطلب از شنبه 11 اردیبهشت با حضور استاندار، رئیس انستیتو پاستور ایران و جمعی از مسؤولان در مرکز بهداشت استان همدان آغاز شد.

قرار است این واکسن به صورت داوطلبانه برای سه هزار نفر بین 18 تا 80 سال در استان همدان تزریق شود که افراد با ثبت نام در سامانه مشخص برای مشارکت در این طرح متقاضی می‌شوند.

تاکنون 16 هزار دز واکسن در استان همدان تزریق شده است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: