کد خبر : 59164
تاریخ : 1403/1/15
گروه خبری : خبر همدان

معاون پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری همدان:

کاهش جمعیت زنان زندانی از اولویت‌هاهگمتانه، گروه خبر همدان: معاون پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری همدان با تأکید بر اینکه کاهش جمعیت زنان زندانی از اولویت‌های امسال این مجموعه است، گفت: طرح قاضی مدرسه با هدف آشنایی افراد از سنین پایه با مباحث حقوقی در مدارس این استان اجرا می‌شود.
به گزارش هگمتانه، سید هادی مصطفوی روز سه شنبه افزود: طرح قاضی مدرسه و زنگ قانون در مدارس پیش‌بینی شده است که هدف از آن آشنا کردن دانش‌آموزان با قانون است.
وی ادامه داد: برای پیشگیری از وقوع جرم، ارتباط مجموعه قضایی با آموزش و پرورش باید افزایش یابد و در راستای پیشگیری "رشد مدار" آموزش مسائل حقوقی از سنین پایه صورت گیرد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری همدان اظهار کرد: به دنبال وقوع جرم و تشکیل پرونده به طور حتم افرادی زندانی و محکوم می‌شوند که علت بروز جرم در بیشتر پرونده ها، ناآگاهی مردم از موضوعات حقوقی و جهل آنان نسبت به قانون است.
وی اضافه کرد: بیشتر محکومان، مجرمان حرفه‌ای نیستند برای نمونه بیشتر قتل‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی رخ داده است که البته در این باره باید بر روی کنترل خشم کار شود.
مصطفوی گفت: اگر می‌خواهیم افراد گرفتار زندان، دادگاه، دادسرا و صدور حکم و زندان نشوند و سپس از مراجع قانونی درخواست عفو و آزادی مشروط نکنیم بهترین کار پیشگیری است که در این رابطه می‌طلبد علاوه بر مجموعه قضایی همه ارگان‌ها برای رفع بسترهای جرم و عوامل مؤثر در بروز اختلاف بین مردم تلاش کنند.
معاون پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری همدان یادآوری کرد: به دنبال فعالیت ستاد ملی صبر در استان همدان، سال گذشته 17 فقره حکم قصاص به واسطه قتل عمد منجر به مصالحه و رهایی محکوم از طناب دار شد.
مصطفوی بیان کرد: پویش‌های مختلف برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اجرا شده است هم اینک نیز به واسطه قرار داشتن در ماه مبارک رمضان و ایام شهادت مولی الموحدین علی(ع)، پویش به عشق علی (ع) می‌بخشم راه افتاده است.
وی درباره صدور چک بلامحل نیز گفت: با قانون جدید صدور چک، آمار پرونده ناشی از صدور چک بلامحل در دادگستری همدان کاهش یافته است با این وجود زمانی «دادخواست به مطالبه برای وجه چک» و الان «اجرای چک» صادر می‌شود.
معاون پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری همدان تأکید کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که با پیشگیری از آن پرونده‌های چک به حداقل ممکن می‌رسد این است که دسته چک برای هر فردی صادر می‌شود اما باید پیش از صدور چک پشتوانه مالی فرد و میزان تراکنش و گردش مالی او مد نظر قرار گیرد تا وصول چک منتهی به دعاوی و محکومیت نشود.
مصطفوی اضافه کرد: یکی از اولویت‌های معاونت پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری همدان در سال جاری کاهش جمعیت زندانیان زن استان است که شماری از این طیف زندانیان، سرپرست خانوار نیز هستند.
مدیرعامل ستاد دیه استان همدان نیز گفت: 232 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد این استان سال 1402 با کمک خیرین و پرداخت مبالغ بدهی، آزاد و به آغوش خانواده بازگشتند.
یداله روحانی منش افزود: این افراد شامل 154 زندانی مالی، 74 زندانی مهریه و سه زندانی ناتوان در پرداخت دیه ناشی از سوانح و یک زندانی نفقه می‌شود که با پیگیری‌ها و تلاش ستاد دیه و همراهی و مشارکت افراد خیر از زندان آزاد شدند.
وی اضافه کرد: مجموع بدهی این تعداد زندانی 2 هزار و 249 میلیارد و 250 میلیون ریال بود که با اقدامات مؤثر ستاد دیه استان و همچنین مشارکت فعال افراد خیر، تأمین و برای آزادی این افراد به شاکیان آنها پرداخت شده است.
مدیرعامل ستاد دیه استان همدان تصریح کرد: البته با توجه به اقدامات انجام شده 152میلیارد و 727 میلیون ریال از این میزان بدهی توسط شاکیان بخشیده شد و حدود 62 میلیارد و 813 میلیون ریال آن نیز توسط خود افراد زندانی، تأمین و پرداخت شده است.
روحانی منش افزود: بیش از یک هزار و 851 میلیارد و 763 میلیون ریال از بدهی زندانیان آزاد شده نیز با رای قاضی، اعسار به تقسیط(قسط بندی) شده است.
وی گفت: میزان کمک پرداختی به پرونده‌های مالی و دیه 92 میلیارد و 996 میلیون ریال است ضمن اینکه 80 میلیارد و 951 میلیون ریال از بدهی زندانیان در قالب تسهیلات با مشارکت بانک ها (ملت، ملی، صادرات و تجارت) تأمین و پرداخت شده است.
مدیرعامل ستاد دیه استان همدان یادآوری کرد: ماه رمضان امسال 19 میلیارد ریال مردم این استان به ستاد دیه کمک کردند که زمینه آزادی 20 محکوم مالی مهیا شد.
روحانی منش بیان کرد: یک جوان که حدود 12 سال در زندان به سر می‌برد رمضان امسال با کمک خیران نیک اندیش آزاد شد.
به نقل از ایرنا، وی تأکید کرد: برای پیشگیری از گرفتار شدن در زندان، باید حین ضمانت و امضای چک و دیگر تعهدات دقت کرد تا به علت ناآشنایی به مباحث حقوقی و اعتماد بیجا راهی زندان نشد.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/59164