کد خبر : 57979
تاریخ : 1402/11/24
گروه خبری : ورزش

کراسفیت ورزش محبوب تمام سنین

لحظه شماری همدانی‌ها برای اعزام به مسابقات کشوریهگمتانه، گروه ورزش: «کراس فیت» به عنوان ترکیبی از روش‌های تمرینی این روزها از استقبال بسیار خوب بین جوانان ورزشکار همدانی برخوردار است و رویای آن‌ها رسیدن به اوج قدرت بدنی با پرداخت به این ورزش است.
ویژگی‌های منحصر به فرد این ورزش قدرتی- استقامتی سبب شده تا آن دسته از ورزشکارانی که خود را در بالاترین سطح آمادگی بدنی می‌دانند، روش‌های تمرینی کراس فیت را دنبال کنند.
این ورزش در واقع آمیخته از روش‌های تمرینی ژیمناستیک، آمادگی جسمانی، دو ومیدانی و حتی وزنه برداری است که معدود ورزشکاری می‌تواند مسیرهای تمرینی آن را با موفقیت سپری کند.
کراس فیت در سال 2000 میلادی توسط شخصی به‌نام «گریگ گلسمن» نوجوان ژیمناستیک کار اهل کالیفرنیای آمریکا ابداع شد و در این چند سال بیش از پنج هزار باشگاه در سراسر جهان این ورزش را به صورت اختصاصی تمرین می‌دهند.

 فعالیتی فراتر از یک ورزش
کراس فیت در واقع به معنای دستیابی مناسب به آمادگی جسمانی در تمامی زمینه‌ها است و تمرینات آن به صورت کلی برای ارتقای 10 ویژگی فیزیکی فرد انجام می‌شود که شامل استقامت قلبی- عروقی و تنفس، استقامت بدنی، قدرت، انعطاف پذیری، توان تعادل، سرعت، تناسب اندام، چابکی، دقت و تمرکز است.
این ورزش در حقیقت فراتر از یک ورزش و مملو از روش‌های سنگین و سبک تمرینی است، فعالان ورزش کراس فیت در قدرت، استقامت و سرعت از سایر ورزشکاران پیشی گرفته و اکنون این ورزش در کشورمان نه تنها از استقبال عمومی برخوردار است بلکه دارای مسابقات رسمی است.
در استان همدان نیز کراس فیت زیر نظر هیأت ورزش‌های همگانی استان همدان و زیر نظر مربیان متخصص و باتجربه پیگیری می‌شود.

  کراس فیت مرجع بدنسازی تمامی ورزش‌ها
کراس فیت مرجع بدنسازی تمامی رشته‌های ورزشی محسوب می‌شود و در این ورزش پرهیجان در یک زمان تمرینی، پایین و بالا تنه فرد ورزشکار درگیر فعالیت شده و در نتیجه باعث افزایش شدید سوخت و ساز بدن و چربی سوزی بالای او خواهد شد.
کراس فیت نیز همه روزه در حال تغییر است و بدن به یک نوع سیستم تمرینی عادت نمی‌کند ضمن اینکه تنوع بالای برنامه‌های کراس فیت باعث می‌شود ورزشکار هر روز با یک چالش جدید رو به رو شود.
در واقع فرد ورزشکار با کراس فیت از برنامه‌های تکراری و کسل کننده که در بدنسازی رشته‌های ورزشی است، خارج شده و هیجان و تنوع تمرینی را جایگزین فعالیت خود می‌کند.
در کراس فیت 70 درصد از تمامی بدنسازی ورزش‌ها به فرد ورزشکار آموزش داده می‌شود که در زندگی روزانه و هم در ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای رشته ورزشی را دنبال می‌کنند نقش مؤثری را ایفا می‌کند.

  اوج آمادگی بدنی با کراس فیت
کراس فیت این امکان را به همه اقشار جامعه می‌دهد که با هر توان بدنی بتوانند آمادگی جسمانی خود را بالا ببرند.
امروزه این ورزش در سطح دنیا از استقبال بی‌نظیر برخوردار بوده و علاوه بر محبوبت و مقبولیت ایجاد شده در بین آحاد جامعه، تعریف نوینی از آمادگی جسمانی را ارایه می‌دهد.
کراس فیت با تمرین فشرده، هدف دار و محبوبیت روز افزون خود می‌تواند سال‌ها با عنوان سلطان ورزش‌های آمادگی جسمانی باقی بماند.

 از قدرت تا استقامت
کراس فیت ترکیبی از تمرین مقاومت، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک، کتل بلز، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین‌های استقامتی و اوج قدرت و استقامت است.
ورزشکار با انجام این تمرین‌ها، اجزای اصلی تناسب اندام را هدف قرار می‌دهد و تناسب ریوی و قلبی، استقامت، قدرت و استحکام عضلانی، انعطاف، نیرو، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت در شخص ورزشکار تقویت می‌شود.
آموزش کراس فیت در هفته بین سه تا پنج روز و در هر تمرین بین پنج تا 15 دقیقه انجام می‌شود و استراحت بین تمرین بسیار کوتاه است.
کراس فیت هم اکنون از استقبال خوبی نزد ورزشکاران همدانی برخوردار است و جمعیت این رشته در حال افزایش است.

 کراس فیت محبوب جوانان همدانی
دبیر هیأت وزنه برداری همدان درباره رشته کراس فیت می‌گوید: این رشته در قالب کمیته کراس فیت زیرمجموعه ما قرار دارد و اکنون از استقبال خوبی برخوردار است.
مهدی عباسی افزود: کراس فیت یکی دو سالی در بین کمیته‌های زیرمجموعه هیأت وزنه برداری استان همدان اضافه شده است و امیرحسین حسنی رئیس هیأت استان نگاه ویژه به این رشته همانند سایر رشته‌های زیرمجموعه دارد.
وی با بیان اینکه تاکنون برای آموزش علاقه مندان نسبت به برگزاری کارگاه کراس فیت که پیش نیاز مربیگری این رشته نیز هست، اقدام کرده‌ایم ادامه داد: استقبال جوانان از کراس فیت باعث شده تا نسبت به تغییر و تحول در کمیته مربوطه اقدام کنیم.
عباسی خاطرنشان کرد: برگزاری مسابقات قهرمانی استان و دوره‌های آموزشی از مهمترین برنامه‌های ما در این رشته ورزشی است که البته نسبت به برگزاری مسابقات انتخابی استان اقدام کرده ایم.
به گفته وی هم اکنون نزدیک به یک‌هزار ورزشکار در استان همدان به صورت پراکنده به ورزش کراس فیت می‌پردازند.

 معرفی 6 کراسفیت کار برتر همدان
قهرمانان همدانی اعزام به مسابقات کراسفیت کشور با برگزاری یک‌دوره رقابت انتخابی استان همدان معرفی شدند.
دبیر هیأت وزنه برداری همدان در این باره اظهار کرد: این پیکارها در 2 بخش آقایان و بانوان و با شرکت صد ورزشکار به میزبانی باشگاه ارم پلاس شهرستان همدان برگزار شد.
مهدی عباسی افزود: در این پیکارها و در بخش بانوان ثمین مولائی عنوان نخست را کسب کرد، عاطفه چشمه قصابانی بر سکوی دوم قرار گرفت و ثنا ترابی مقام سوم را به دست آورد.
وی بیان کرد: در بخش آقایان نیز علی یعقوبی دعوتی بر سکوی نخست قرار گرفت، علیرضا ثنایی دوم شد و مقام سوم به علی تولایی رسید.
عباس ادامه داد: در حاشیه برگزاری مسابقات بخش بانوان از طیبه بهارلو به عنوان مربی برتر امسال استان همدان در رشته کراسفیت تقدیر شد.
وی با اشاره به درخشش یکی از ورزشکاران کراسفیت استان همدان در مسابقات کشوری، خاطرنشان کرد: مهبد شمعخانی پسر 4ساله همدانی موفق به کسب مدال نقره کراسفیت کودکان کشور به میزبانی تهران شد.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/57979