کد خبر : 52880
تاریخ : 1402/6/28
گروه خبری : خبر همدان

معاون عمرانی استاندار همدان:

کنترل و نظارت حقوقی بر خانه‌مسافرها وظیفه میراث

معصوم‌علیزاده: 110 خانه مسافر مجوز گرفتند
هگمتانه، گروه خبر همدان: معاون عمرانی استاندار همدان کنترل و نظارت حقوقی بر خانه‌مسافرها را وظیفه میراث فرهنگی استان دانست و گفت: میراث فرهنگی باید همچنان مانند گذشته کنترل و نظارت حقوقی بر کار خانه‌مسافرها داشته باشد.
به گزارش هگمتانه، فرزاد تیموری اظهار کرد: صدور مجوز خانه‌مسافرها از هر درگاهی باشد، اینگونه نیست که آنها بدون هیچ حساب و کتابی مجوز دریافت کنند.
وی بیان کرد: میراث فرهنگی باید همچنان مانند گذشته کنترل و نظارت حقوقی بر کار خانه‌مسافرها داشته باشد و با آنهایی که ضوابط را رعایت نکرده‌اند، برخورد کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان نیز اظهار کرد: خانه مسافرها یک حوزه بین بخشی است و دستگاه‌های مختلفی چون نیروی انتظامی، فرمانداری و میراث فرهنگی در آن دخیل هستند.
محسن معصوم‌علیزاده بیان کرد: میراث فرهنگی در بخش اجرایی توان برخورد ندارد پس اگر برخوردی باشد باید دستگاه قضایی کمک کند بنابراین برای ساماندهی و نظارت همه باید پای کار باشند‌.
وی اضافه کرد: در حال حاضر «سامانه همدان‌سفر» با شناسایی، صدور مجوز و معرفی خانه مسافرها به مسافران گام مثبتی در این امر برداشته که بسیار مؤثر بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه تاکنون 110 خانه مسافر مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند یادآور شد: نظارت بر این 110 مورد بر عهده میراث فرهنگی است و حتی برای شناخته شدن، آنها را به مسافران معرفی هم می‌کند.
وی اضافه کرد: اگر کسی بدون مجوز اقدام به جذب مسافر کند، چون میراث فرهنگی در جریان نبوده، طبیعتا نظارتی هم نخواهد داشت و آسیب‌هایی هم اگر داشته باشد، نمی‌توان کنترل کرد.
به نقل از فارس، معصوم‌علیزاده ضمن تأکید بر اینکه میراث فرهنگی تلاش می‌کند بیشتر این خانه‌مسافرها را ساماندهی کند افزود: به گردشگران توصیه می‌کنم از سامانه‌های رسمی رزرو اقامتگاه مانند «سامانه همدان‌سفر» استفاده کنند تا هم خدمات خوبی دریافت کنند و هم اگر اتفاقی افتاد مرجعی برای پاسخ‌گویی وجود داشته باشد.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/52880