کد خبر : 52436
تاریخ : 1402/6/12
گروه خبری : خبر همدان

حجت‌الاسلام فلاحی نماینده همدان در مجلس:

مثنوی هفتاد من کاغذ کنارگذر غربی

700 میلیارد تومان بودجه نیاز است تا پروژه با احتساب تقاطع کامل شود
هگمتانه، گروه خبر همدان: نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اهتمامی برای تکمیل کنارگذر غربی دیده نمی‌شود و این پروژه تبدیل به مثنوی هفتاد من کاغذ شده است، گفت: بالغ بر 700 میلیارد تومان بودجه نیاز است تا پروژه با احتساب تقاطع کامل شود.
به گزارش هگمتانه، حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی در خصوص لزوم تکمیل پروژه کنارگذر غربی اظهار کرد: متأسفانه این پروژه مثنوی هفتاد من کاغذ شده و سالیان طولانی معطل مانده بود.
وی گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های بسیار در سازمان برنامه‌ و بودجه، دو سال پیش ردیف بودجه و نیز 30 میلیارد تومان اعتبار توازن منظور شد و شروع تکمیل پروژه با 42 میلیارد تومان کلید خورد.
نماینده همدان ‌و فامنین در مجلس به چالش‌های موجود اشاره کرد و افزود: تملک زمین‌های مسیر پروژه گران شده و به خاطر افزایش هزینه‌ها نیاز به اعتبار بیشتری بود که با تلاش و پیگیری، نهایتاََ در سفر ریاست جمهوری حدود 400 میلیارد تومان مصوب شد و تخصیص یافت.
وی با اشاره به اهمیت پروژه کنارگذر غربی که چهار استان را پوشش می‌دهد، بیان کرد: این پروژه یک مسیر مواصلاتی بین‌المللی با عنوان آزادراه کربلا را در بر می‌گیرد و به‌ویژه در ایام اربعین سبب ترافیک روان در غرب کشور خواهد شد.
فلاحی نیاز مردم به این مسیر برای تردد به عتبات و استان‌های غربی را ضروری خواند و اذعان کرد: متأسفانه به دلیل عدم تکمیل پروژه مردم مجبور به عبور از داخل شهر همدان با صرف وقت بیشتر می‌شوند که علاوه بر از بین رفتن زیرساخت‌ها، تبعاتی چون ایجاد گره ترافیکی، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، هدررفت زمان و... دارد.
وی با بیان اینکه با توجه به تورم، هزینه‌کرد تکمیل این پروژه چندین برابر بودجه مصوب خواهد شد بر ضرورت تکمیل آن تأکید کرد و افزود: اولویت ما حل مشکل مردم است و به دنبال آوازه نیستیم.
نماینده همدان و فامنین در مجلس تصریح کرد: متأسفانه از سوی مسؤولان اهتمامی برای تکمیل این پروژه دیده نمی‌شود، ضمن اینکه بسیاری از طرح‌ها به دلایل سیاسی‌کاری ناقص مانده‌اند، در حالی که حل مشکلات مردم باید اولویت باشد.
وی با بیان اینکه براساس ارزیابی مهندسان 700 میلیارد تومان بودجه نیاز است تا پروژه با احتساب تقاطع کامل شود تصریح کرد: در حال حاضر کیلومتر 19 کنارگذر در حال اجراست ضمن اینکه پیمانکاران برای ادامه کار نیاز به انگیزه دارند که صرفاً با تخصیص اعتبار فراهم می‌شود.
فلاحی با بیان اینکه از 400 میلیارد تومان اعتبار مصوب سفر ریاست جمهوری فقط 36 میلیارد تومان تزریق شده در حالی که باید 130 میلیارد تومان داده می‌شد، اظهار کرد: مقرر شد این اعتبار در سه مرحله طی سه سال جذب شود و 30 میلیارد تومان نیز برای تسریع انجام کار تخصیص یابد ولی محقق نشده است.
وی طول خط پروژه را 27 کیلومتر و از پلیس‌ راه همدان تا پلیس‌ راه صالح‌آباد عنوان کرد و افزود: تاکنون 18 کیلومتر آن زیرسازی، بهسازی و آسفالت‌ریزی شده و 600 متر از ابتدای تقاطع و پروژه باقی مانده است.
نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ادامه مسیر تا سه کیلومتر زیرسازی و پل‌های آن نصب شده و پروژه آماده بهسازی و آسفالت‌ریزی است.
وی در خصوص زمین‌هایی که در ادامه مسیر واقع شده است نیز گفت: بخشی از زمین‌ها تملک شده و بخش دیگر پس از موسم کشاورزی تملیک خواهد شد.
به نقل از فارس، فلاحی در پایان سخنانش تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان ارزیاب، اگر سهم سه استان همجوار را لحاظ کنیم باید به طور جدی تأمین اعتبار صورت گیرد؛ چرا که با همین شرایط 24 ماه دیگر تا بهره‌برداری کنارگذر غربی زمان لازم است تا آزادراه همدان_ساوه به بزرگراه کرمانشاه متصل شود.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/52436