کد خبر : 43835
تاریخ : 1401/9/14
گروه خبری : خبر همدان

همدان رتبه نخست پوشش بیمه روستایی و عشایری

بیمه روستایی برای 18 تا 50 ساله‌ها

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان گفت: 18 تا 50 ساله‌ها بیمه روستایی و عشایری می‌شوند.
به گزارش هگمتانه، مهدی سماواتی روز یکشنبه بیان کرد: این استان با 30 درصد ضریب پوشش بیمه روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر در کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر جامعه مشمول در استان همدان برای عضویت در این صندوق 300 هزار نفر است که 140 هزار نفر عضو هستند اظهار کرد: امسال هشت هزار و 600 نفر زیر پوشش این صندوق قرار گرفتند که در مدت زمان مشابه سال گذشته این تعداد هفت هزار نفر بوده است.
وی با اشاره به اینکه تمامی افراد بدون بیمه 18 تا 50 سال با عضویت در این صندوق می‌توانند از یارانه دولتی که برای اعضا در نظر گرفته می‌شود، برخوردار شوند تصریح کرد: هر مبلغی که اعضای این صندوق، حق بیمه پرداخت کنند، 2 برابر این رقم به صورت یارانه از سوی دولت در اختیار صندوق قرار می‌گیرد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان افزود: حق بیمه اختیاری با پرداخت یک ساله برای استقبال بیشتر افراد در نظر گرفته شده است و در سال جاری بر مبنای درآمد خانوار روستایی ماهانه 50 هزار تومان تا 133 هزار تومان پرداخت می‌کنند.
سماواتی اظهار کرد: جامعه هدف این صندوق ساکنان روستا و مناطق عشایری، افراد ساکن در شهرهای زیر 20 هزار نفر و شاغلان فصلی، قالیبافان، زنبورداران و کشاورزان شهرهای با جمعیت بالای 20 هزار نفر هستند.
وی ادامه داد: همچنین رانندگان برون شهری در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر، زنان سرپرست خانوار بهزیستی، تمامی مشاغل وابسته به کشاورزی، کارکنان مراکز دامپزشکی، اعضا سازمان نظام مهندسی کشاورزی و شاغلان صنایع دستی در شهر و روستا و کارگران فصلی مشمول عضویت و استفاده از مزایای صندوق هستند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان گفت: بازنشستگی، ازکارافتادگی، مستمری فوت به بازماندگان از مزایای اصلی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر محسوب می‌شود.
سماواتی از فعالیت 50 کارگزاری فعال در نقاط مختلف استان همدان در راستای افزایش کیفیت خدمات و تسهیل گری خبر داد و افزود: افراد می‌توانند با مراجعه به این دفاتر، نسبت به نام نویسی برای عضویت در صندوق اقدام کنند.
وی یادآور شد: بر اساس ابلاغ سهمیه استان از سوی ستاد کشوری ثبت نام 25 هزار نفر از روستاییان و عشایر در شهرستان‌ها برای سال جاری هدف گذاری شده است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان گفت: از ابتدای سال تاکنون جذب جامعه هدف 31 درصد در نهاوند، 30 درصد در همدان، 32 درصد در رزن، 27 درصد در ملایر، 53 درصد در بهار، 38 درصد در اسدآباد، 28 درصد در کبودرآهنگ، 33 درصد در درگزین و 23 درصد در تویسرکان محقق شده است.
سماواتی اظهار کرد: نسبت منابع به مصارف در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان کشور 10 به یک و در استان همدان 14 به یک است.
وی گفت: مبلغ دارایی‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با سرمایه‌گذاری در فولاد خوزستان و بورس از 20 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال جاری به 90 هزار میلیارد تومان رسیده که افزایش چشمگیری داشته است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان با بیان اینکه استان‌های همدان، آذربایجان شرقی و اصفهان به عنوان آزمونه بیمه تکمیلی برای بازنشستگان انتخاب شده‌اند اظهار کرد: اعطای تسهیلات بدون بهره، بیمه تکمیلی، خرید خدمت سربازی و افزایش حقوق در راستای افزایش انگیزه برای عضویت در دستور کار این صندوق قرار دارد.
به نقل از ایرنا، سماواتی تصریح کرد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و رفع تبعیض بین روستاییان و عشایر و مردم شهری برای دریافت حقوق بازنشستگی در سال 1384 تاسیس شد.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/43835