کد خبر : 40840
تاریخ : 1401/6/17
گروه خبری : خبر همدان

لای‌روبی سد اکباتان بدون متقاضی


هگمتانه، گروه خبر همدان: رئیس گروه آب‌های سطحی شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه برای لای‌روبی سد اکباتان فراخوان داده شده است گفت: تاکنون متقاضی برای لای‌روبی نداشته‌ایم.
به گزارش هگمتانه، آرش کولیوند خاطرنشان کرد: پاک سازی 6 میلیون مترمکعب رسوب موجود در سد اکباتان نیازمند 700 هزار خودرو و هزینه بالایی است.
وی افزود: نیمی از رسوبات شن و ماسه در ابتدای مخزن قرار گرفته و قابلیت استفاده دارد بنابراین برای برداشت آن فراخوان داده شده است.
رئیس گروه آب‌های سطحی شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اظهار کرد: سالی یک درصد مخازن آب کشور از رسوب پر می‌شود که برای رفع این مشکل باید هنگام بروز سیلاب و افزایش غلظت آب دریچه‌های زیرین سد را برای خارج شدن رسوب باز گذاشت.
کولیوند ادامه داد: با توجه به کمبود منابع آبی در همدان، بازگشایی دریچه‌های سد امری معقول نیست چرا که با 6 میلیون مترمکعب آب خروجی می‌توان به مدت 2 ماه آب مصرفی همدان را تأمین کرد.
وی تأکید کرد: هدف اصلی آبخیزداری حفاظت از خاک و منابع آب با کنترل سیلاب است بنابراین می‌توان با ایجاد سازه در بالا دست سدها از ورود رسوب به داخل سد جلوگیری کرد.
به نقل از ایرنا، کولیوند افزود: به دنبال بروز سیلاب و جریان یافت آب غلیظ در سد اکباتان برای پیشگیری از رسوب باید دریچه سد باز می‌ماند اما به علت بروز مشکل آب شرب در استان و پایین آمدن سطح آب، اقدامی برای بازگشایی و تخلیه آب صورت نمی‌گیرد.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/40840