کد خبر : 36683
تاریخ : 1401/2/24
گروه خبری : خبر همدان

تأکید بادامی‌نجات عضو شورای اسلامی شهر همدان:

‬نقش مؤثر طرح بهنام در تحقق شعار سالهگمتانه، گروه خبر همدان: عضو شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به نام گذاری سال 1401 با عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» توسط مقام معظم رهبری، گفت: اجرای طرح بهنام در تحقق این شعار به ویژه در حوزه دانش بنیان بسیار مؤثر است.
به گزارش هگمتانه، حمید بادامی‌نجات در جلسه صحن شورا با اشاره به تدوین طرح بهنام در دوره پنجم شورا، به تشریح اصلاحیه این طرح پرداخت و افزود: این طرح در راستای حمایت از تولیدات داخلی استان و با هدف کمک به تولیدکنندگان همدانی به منظور استفاده از زیرساخت‌های شهرداری تصویب شد.
وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان طی سال‌های اخیر در چارچوب انجام وظایف خود در قالب مسؤولیت اجتماعی، فعالیت‌های مختلفی را در زمینه بهبود محیط کسب و کار برنامه‌ریزی و اجرا کرده است، اظهار کرد: ارائه، تصویب و پیگیری طرح بهنام از جمله برنامه‌های صورت گرفته در سال 1397 بوده و با توجه به نام گذاری سال 1401 به عنوان "تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین"، شورای اسلامی شهر همدان به تهیه و تصویب اصلاحیه طرح بهنام اقدام کرده است.
بادامی‌نجات بالا بردن توان مالی شهرداری و افزایش توان مدیریت شهری در بخش‌های مختلف از جمله پروژه‌های عمرانی، خدمات شهری، فضای سبز و غیره را حائز اهمیت دانست و بیان کرد: در شرایط کنونی موضوع تولید و ایجاد اشتغال در جهت رفع مشکلات و تنگناهای اقتصادی و معیشتی مردم از مهمترین دغدغه‌های تمامی ارکان کشور به حساب می‌آید؛ البته تولید مبتنی بر دانش نوین و دارای قابلیت ایجاد اشتغال از اهمیت دوچندانی برخوردار است.
وی رونق اشتغال را بیش از هر چیز به وجود بسترهای اقتصادی مناسب برای شکل‌گیری تولید مرتبط دانست و افزود: برای تحقق تولید به فناوری، نیروی انسانی کارآمد، سرمایه، ثبات در سرمایه‌گذاری‌ها، قوانین، امنیت، ثبات داخلی و ارتباطات بین‌المللی نیاز است؛ با رفع موانع تولید، اشتغال ایجاد شده و چرخه‌های اقتصادی و تجاری کشور در صورت گره خوردن با تفکر دانش بنیان می‌تواند به جهش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند.
عضو شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه تولید دانش بنیان نه تنها به پویایی اقتصاد کمک می‌کند بلکه با بهره‌‌مندی از استعداد و ظرفیت علمی جوانان، زمینه اشتغال آفرینی و تقویت اقتصاد کشور را نیز فراهم می‌آورد، اضافه کرد: امروزه تولید و کسب و کارهای شهری به عنوان یک رویکرد اساسی برای توسعه مشارکت بخش خصوصی و تعاونی‌ها و نهادهای مردمی به ویژه سازمان‌های غیردولتی به شمار رفته و پایه‌ای برای تقویت بخش خصوصی و تأمین زیرساخت‌های مناسب این بخش است.
بادامی‌نجات درگیر شدن شهروندان با فعالیت‌های کارآفرینی را سبب ظرفیت‌سازی برای خدمت‌رسانی به شهر دانست و ادامه داد: استان و شهر همدان دارای ظرفیت بالقوه و مزیت‌های رقابتی فراوانی نسبت به سایر استان‌های کشور در حوزه ایجاد و توسعه کسب و کارهای شهری است و بر این اساس طرح بهنام توسط مدیریت شهری تهیه و تصویب شد.
وی با اشاره به ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی به عنوان ارزش ملی با بهره گیری از نظام آموزشی و تبلیغی کشور، خاطرنشان کرد: افزایش سطح کمی و کیفی محصولات تولیدی استان، افزایش اشتغال و کاهش بیکاری، بهبود محیط کسب و کار، حمایت از تولیدکننده ایرانی و رونق کسب و کارهای کوچک مقیاس شهر رونق کسب و کارهای بومی استان و... به ویژه در سطح مشاغل خانگی تولیدات مبتنی بر دانش نوین و تشکیل فعالیت در قالب تعاونی‌ها از تأکیدات اعضای شورای اسلامی شهر همدان است.
عضو شورای اسلامی شهر همدان یادآور شد: در این مصوبه بر استفاده از ظرفیت‌های موجود در دفترچه‌های سال 1401 تعرفه عوارض و تعرفه‌های خدمات سازمان‌های شهرداری به منظور حمایت از تولیدکننده داخلی و رونق کسب و کارهای ایرانی مورد تأکید قرار گرفت.
بادامی نجات اظهار کرد: در جهت حمایت از کسب و کارهای کوچک و زودبازده تا پایان سال 1401 عوارض پروانه ساختمانی برای کارگاه‌های صنعتی کوچک مقیاس با مساحت کمتر از 50 مترمربع و مشروط بر عدم فعالیت شغلی در مشاغل مزاحم با اعمال ضریب 50 درصد محاسبه و اخذ شود.
وی به الزام شهرداری همدان با محوریت سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری، جهت تهیه بسته تشویقی ارائه تخفیف در بهای خدمات استفاده تولیدکنندگان کالاها و خدمات بومی اشتغال‌زایی اشاره کرد و گفت: همچنین شهرداری همدان با محوریت سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی موظف به تهیه طرح بسته جامع و کامل حمایت از سرمایه‌گذاری با رویکرد حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و ارائه آن به شورا است.
عضو شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: خرید و مصرف هرگونه کالا و خدمت از خارج از کشور اعم از کالاهای ساخته شده، قطعات، ملزومات، تجهیزات و... دارای نمونه مشابه داخلی و با کیفیت در تمام واحدهای شهرداری همدان ممنوع است.
بادامی نجات ادامه داد: در راستای تقویت فرهنگ مشارکت عمومی شهروندان همدانی برای خرید و استفاده از کالاها و خدمات ایرانی با اولویت کالا و خدمات تولیدی استان، شهرداری همدان با محوریت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی موظف به تهیه بسته حمایتی آموزش شهروندی خود در این زمینه آن در کمیته آموزش و روند شهرداری است.
به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهرهمدان، وی با بیان اینکه شهرداری به منظور حمایت از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات عمومی استان در اجرای پروژه‌های این حوزه باید اولویت را بر انتخاب و همکاری با شرکت‌های دارای مجوز همدانی قرار دهد، خاطرنشان کرد: شهرداری همدان باید فعال سازی و تقویت فرهنگ سرای کسب و کار ولایت را در اولویت برنامه‌ها قرار داده و به منظور حمایت از کسب و کارهای خانگی و مبتنی بر تولید داخل برنامه‌ریزی کند.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/36683