کد خبر : 29289
تاریخ : 1400/7/25
گروه خبری : خبر همدان

30 سال، 30 فروچاله

برداشت از آب‌های زیرزمینی سالی یک فروچاله برای همدان آب خورد

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: عامل اصلی ایجاد فروچاله‌ها کاهش سطح آب‌های زیرزمینی است به نحوی که طی 30 سال گذشته حدود 30 فروچاله در مناطق مختلف این استان شناسایی و ثبت شده است.

به گزارش هگمتانه، محمد ضروری روز شنبه افزود: تمامی این فروچاله‌ها در شمال و شمال غرب استان همدان هستند به طوری که 15 مورد آن در دشت کبودراهنگ و 15 مورد دیگر نیز در دشت رزن-قهاوند ایجاد و ثبت شده اند.

وی اظهار کرد: نخستین فروچاله استان همدان در سال 1371 در محدوده روستای «همه کسی» شهرستان بهار و آخرین مورد آن نیز سال 1397 در نزدیکی روستاد «کِردآباد» شهرستان کبودرآهنگ ایجاد شده است.

ضروری با اشاره به اینکه نیروگاه برق شهید مفتح در محدوده دشت کبودرآهنگ قرار دارد، تصریح کرد: سال گذشته این نیروگاه معادل سه درصد آب منطقه را مصرف کرده و 97 درصد دیگر مربوط به سایر بخش‌ها از جمله کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین عمق فروچاله‌ها در استان همدان مربوط به فروچاله روستای کردآباد با 30 متر می‌شود و در مواردی نیز فروچاله‌هایی به عمق یک متر در استان ثبت شده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان تصریح کرد: جریانات سطحی و زیرزمینی آب، از هزاران سال پیش موجب جابجایی رسوبات و تشکیل حفره‌ها و غارهای آهکی شده که با کاهش سطح آب‌های زیر زمینی، این حفره‌ها تخریب و در پی آن فروچاله‌ها ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: ایجاد فروچاله هزینه بسیار هنگفتی دارد که البته اگر در سال‌های آینده شاهد افزایش چشمگیر نزولات جوی باشیم، این حفره‌های زیرزمینی دیگر تشکیل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در کنار فروچاله، فرونشست زمین نیز یکی دیگر از معضلات مربوط به کاهش بارندگی‌ها و سطح آب منابع زیرزمینی است، اظهار کرد: پدیده لوله زایی (لوله کشی برای آبیاری اراضی) در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری یافته به نحوی که کاهش سطح خاک موجب نمایان شدن قسمت انتهایی لوله‌های آبیاری کشاورزی شده است.

ضروری افزود: سالانه بین 250 تا 300 میلیون مترمکعب برداشت مازاد آب در استان همدان داریم که این موجب افزایش شیب منفی هیدروگرافیک‌های مصرف آب به عنوان یکی از مهمترین دلایل ایجاد فروچاله‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید با برنامه‌ریزی دقیق و اصلاح الگوی کشت، آب‌های زیرزمینی مدیریت شود، افزود: در سه تا چهار سال گذشته اقدامات خوبی در راستای حفظ آب‌های زیرزمینی انجام شده و با توجه به انسداد چاه‌های غیرمجاز و افزایش میزان بارندگی، روند شیب تند افت آب‌های زیر زمینی متوقف شده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: در سال آبی گذشته میزان بارش‌ها 42 درصد نسبت به سال قبل و 22 درصد نسبت به دوره بلند مدت کاهش یافته است که این کاهش طی یک سال آینده اثرات خود را نشان می‌دهد.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/29289