کد خبر : 23633
تاریخ : 1400/2/13
گروه خبری : خبر همدان

آیت‌الله شعبانی:

در شب‌های قدر به دنبال شرح صدر باشیم

هگمتانه، گروه خبر همدان: نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه کسی که دارای شرح صدر است، در درون او نوری قرار می‌گیرد و احساس اتصال پیدا می‌کند، گفت: با استفاده از شب‌های قدر باید این احساس نورانی بودن را در وجود خود داشته باشیم و حس قساوت قلب را از خود دور کنیم.

به گزارش هگمتانه، آیت‌ا... حبیب الله شعبانی، در اولین شب از لیالی قدر در حسینیه حضرت امام(ره) همدان، با بیان اینکه یکی از حقایق مورد تأکید در قرآن کریم شرح صدر است، اظهار کرد: یکی از نکات اساسی و تعیین کننده در سرنوشت انسان‌ها موضوع شرح صدر است، چرا که فرد از لحاظ روحی و حقیقت انسانی، یا دارای شرح صدر است و یا قساوت قلب.

وی با اشاره به اینکه خداوند به برخی از بندگان نعمت شرح صدر را عطا کرده است، گفت: در قرآن کریم از شرح صدر به عنوان ظرفیت پذیرش حقایق الهی یاد شده، به نحوی که اگر حرف الهی و حقی مطرح می‌شود فرد در برابر پذیرش آن مقاومتی ندارند.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه اولین دعای حضرت موسی(ع) "رب اشرح لی صدری" یا همان شرح صدر است، مطرح کرد: پروردگار در عالم این نعمت را بدون دعا تنها به یک نفر عنایت کرده‌اند و آن نیز پیامبر گرامی اسلام(ص) بود، که فرمودند، أَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ.

وی با تأکید بر اینکه شرح صدر نعمت بسیار بزرگی است که در این شب‌ها باید دعا کنیم تا خداوند به ما عطا فرماید، یادآور شد: یکی از اهداف بعثت پیامبران الهی نیز حرکت دادن انسان‌ها به سمت نورانیت و رساندن بشر به این مقام است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان برگزاری مراسم‌ مذهبی را زمینه ساز ایجاد نورانیت بیشتر در وجود انسان برشمرد و عنوان کرد: با استفاده از شب‌های قدر باید این احساس نورانی بودن را در وجود خود داشته باشیم و حس قساوت قلب را از خود دور کنیم.

وی افزود: قساوت قلب دارای درجاتی است که البته گاهی از موارد برای خود فرد هم قابل فهم نیست و وضعیت روحی به نحوی است که در مقابل پذیرش حقایق الهی سخت‌تر شده و حتی به جای پذیرش حق، در جذب باطل قدرت بیشتری دارد.

آیت‌ا... شعبانی با اشاره به اینکه همه انسان‌ها در وجود خود دارای هوای نفس هستند، گفت: انسانی که در شب قدر هزار مرتبه اسم خداوند را می‌خواند و این شب‌ها و این روزها باعث نمی‌شود احساس او تغییر کند، این مشکل ناشی از قساوت قلبی است که در وجود او به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه با انجام یک عمل مکروه و یا یک داد بر سر فرزند خود قساوت قلب در فرد ایجاد می‌شود، مطرح کرد: در عالم هیچ چیز به اندازه کثرت ذنوب انسان را دچار قساوت قلب نمی‌کند، بنابراین باید سعی کنیم در این شب‌ها از گناه‌های خود استغفار و درون خود را اصلاح کنیم.

امام جمعه همدان تصریح کرد: یک بخش از گناهان، گناهان باطنی است که تنها خود انسان از آن مطلع است و لذا به همین دلیل گفته شده که در شب‌های قدر تنها به فکر گناهان ظاهری که با چشم دیده می‌شود، نباشید.

وی، عدم انجام اوامر الهی، عمل به اعمال نهی شده و عدم شکر نعمت را از دلایل اصلی ایجاد قساوت قلب برشمرد و اظهار کرد: کسی که دارای شرح صدر است، در درون او نوری قرار می‌گیرد و احساس اتصال پیدا می‌کند، اما علائم داشتن شرح صدر در وجود انسان چیست؟

نماینده ولی فقیه در استان همدان با تأکید بر اینکه تا این سفره برچیده نشده، باید از آن استفاده کرد، گفت: اولین علامت داشتن شرح صدر در وجود انسان، این است که از عالم فریب، کناره گیری کند، البته این موضوع به معنی نداشتن دنیا و ترک آن نیست، بلکه به معنای توجه به عالم ابدی است.

شب قدر شب انس گرفتن با قرآن است

وی با اشاره به اینکه امروز بشر به شدت دچار قساوت قلب شده و در برابر پذیرش حق ایستادگی می‌کند، ابراز کرد: حضرت امام(ره) در یکی از کتاب‌های خود این طور می‌فرماید که حضرت آدم برای استفاده کوچک از شجره ممنوعه از بهشت خارج شد، اما امروز من و شما به ساقه و ریشه این درخت چسبیده‌ایم.

امام جمعه همدان دومین علامت داشتن شرح صدر را آمادگی فرد برای مرگ عنوان کرد و یادآور شد: انسان در هر لحظه باید به فکر آخرت باشد و آماده برای رفتن به عالم آخرت باشد.

آیت‌ا... شعبانی در ادامه به تشریح راه‌های کسب شرح صدر پرداخت و خاطرنشان کرد: همنشینی با اهل علم، انس با قرآن، گفتن ذکر پروردگار عالم، انجام عبادات، ارتباط با اولیا خدا و پذیرش ولایت امیرالمؤمنین(ع) از مهم‌ترین راه‌های کسب شرح صدر در وجود هر انسان مؤمنی است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با گلایه از اینکه میزان توجه به جلسات قرآن گاهی از موارد کم رنگ شده است، گفت: این شب‌ها، شب انس گرفتن با قرآن است، اما باید این سوال را از خودمان بپرسیم که در این شب‌ها چند دقیقه قرآن را تلاوت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قرآن به سر گرفتن یعنی اندیشه شما باید تابع قرآن کریم باشد، عنوان کرد: شب قدر تنها برای بخشیده شدن گناهان نیست بلکه برنامه یک سال انسان در آن نوشته می‌شود که باید با استفاده از دعا و صدقه آن را به بهترین نحو ثبت کنیم.

  لینک
https://hegmataneh-news.ir/sl/23633