صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۶
اسفند
۱۳۹۹

شماره
۴۷۴۴

امروز: ۷ (اسفند) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Thursday 2021 (Feb) 25

عناوین صفحه

تبلیغات

هگمتانه، گروه خبر همدان: معاون خدمات شهری شهردار همدان درباره ساختمان فروریخته در قاسم آباد گفت: سهل‌انگاری‌های دوران قبل از الحاق، عامل ریزش ساختمان در قاسم‌آباد است.

به گزارش هگمتانه، صبح روز جمعه ساختمان سه طبقه‌ای در منطقه قاسم آباد شهر همدان فرو ریخت. منطقه قاسم آباد جزء مناطق الحاق به شهر است که به همین دلیل فرو ریختن این ساختمان سؤال‌هایی را برانگیخت از جمله موضوع نظارت بر ساخت و سازها در نواحی الحاقی به شهر.

در این رابطه معاون خدمات شهری شهردار همدان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، توضیحاتی را ارائه کرد.

وحید علی‌ضمیر با تأکید بر اینکه زمان احداث این ساختمان به چندی قبل از آغاز سال 98 بازمی‌گردد گفت: اسکلت این ساختمان از اوایل سال 98 برپا شده و مربوط به قبل از مطرح شدن مباحث مربوط به الحاق برخی از روستاها به شهر است.

وی با بیان اینکه عکس‌های هوایی مربوط به اسکلت این بنا موجود است که مربوط به قبل از طرح الحاق و اوایل سال 98 است، ادامه داد: از زمان مطرح شدن الحاق برخی از روستاها به شهر همدان ساخت و ساز غیرمجاز و ناایمن در نواحی الحاقی افزایش یافت و شهرداری با نهادهای دیگر در رابطه با ورود جدی به این مقوله و نظام‌مندسازی ساخت و سازها در این نواحی جلسات متعدد داشته و با توجه به وظایف قانونی خود به شکل جدی به این موارد ورود کرده است.

علی ضمیر با تأکید بر اینکه ساخت و سازهای ناایمن در این نواحی وجود داشته که با مطرح شدن الحاق به شهر این موارد بارز شده است، ادامه داد: در منطقه قاسم‌آباد ساخت و ساز غیرمجاز بدون طی مراحل قانونی انجام می‌شده و ساختمان‌ها فاقد پروانه و بدون استاندارد و تأییدیه فنی ساخته شده اند که این ساختمانی که فرو ریخته نیز از جمله ساختمان‌های ناایمن احداث شده است که مراحل قانونی آن طی نشده است.

معاون خدمات شهری شهردار همدان با بیان اینکه بعد از طرح الحاق از دستگاه‌های مربوط و راه و شهرسازی طرح هادی روستا را درخواست کردیم و خواستار شدیم که شهرداری برابر قانون ملاک کار و مرجع صدور مجوز قرار گیرد، تصریح کرد: به این ترتیب شهرداری به صورت گسترده و جدی به ساخت و سازهایی که بدون طی مراحل قانونی و بدون نظارت اصولی و فاقد پروانه انجام می‌شد ورود کرد که این ساختمان فروریخته نیز یکی از ساخت و سازهای غیرمجاز بود که طی چندین مرحله با سازنده آن برخورد صورت گرفت.

علی‌ضمیر در این باره توضیح داد: شهرداری همه وظایف قانونی محوله خود را در رابطه با این ساختمان و ساختمان‌های مشابه انجام داده است که این ساختمان دو مرتبه اخطار دریافت کرد و چون اسکلت آن پیش از طرح الحاق برپا شده بود و زمانی که وظایف به شهرداری محول شد این ساختمان در مراحل پایانی ساخت قرار داشت بعد از دو مرتبه اخطار سه مرتبه ضبط لوازم و وسایل آن انجام شد.

علی ضمیر با این توضیح که مالکان اراضی واملاک واقع در محدوده خدماتی باید قبل از ساخت وساز از شهرداری‌ها پروانه ساختمان بگیرند و شهرداری موظف است از عملیات‌های ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه به وسیله مأموران خود در زمین محصور یا غیر محصور جلوگیری کند و این ساختمان نیز شامل این قانون می‌شد افزود: این ساختمان در سه طبقه ساخته شده بود که طبقه هم کف تجاری و طبقه اول و دوم نیز مسکونی بود که هر یک از طبقات اول و دوم 70 مترمربع سطح اشغال و 20 متر کنسول داشتند.

وی ادامه داد: این ساختمان 90 مترمربع مساحت داشته که صبح جمعه تخریب شد و چون علائم تخریب از قبل آشکار شده بود خوشبختانه هیچ گونه آسیب جانی برجا نگذاشت.

معاون خدمات شهری شهردار همدان با این توضیح که با توجه به ارزش افزوده املاک مناطق الحاقی از جمله قاسم‌آباد و منافع مالی بسیاری که از ناحیه ساخت و ساز در این نواحی عاید می‌شود افراد سودجو اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز در این نواحی می‌کنند، بیان کرد: در بررسی‌هایی که توسط شهرداری انجام شده چند نفر سودجو اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز در این نواحی کرده اند که با بازرسی‌های انجام شده متأسفانه دیده شده که در مصالح ساختمانی استانداردها رعایت نشده و ظرفیت باروری نیز برای ساختمان‌ها تعریف نشده و ساختمان‌ها بدون نظارت‌های فنی و بدون بررسی‌های مهندسان ناظر ساخته شده و این ساختمان‌ها ناایمن است.

علی ضمیر درباره ساختمان فروریخته مطرح کرد: قرار بود در همین هفته ساختمان تحویل ساکنان شود که خوشبختانه قبل از تحویل حادثه تخریب پیش آمد.

وی با اشاره به جلسات شهرداری درخصوص ساخت و سازهای غیرمجاز با دیگر ارگان ها، اعلام کرد: در بررسی‌های به عمل آمده از سوی شهرداری به 12 ساخت و ساز دیگر برخوردیم که از آنجاکه این ساختمان‌ها سکنه دارند از مراجع قضایی خواستیم برای بررسی میزان استاندارد بودن و ایمنی این املاک ورود کند.

وی با بیان اینکه یکی از امتیازات الحاق این نواحی به شهر همین روند شناسایی ساخت و سازهای ناایمن و غیرمجاز است که باید زودتر از اینها صورت می‌گرفت، افزود: با نظارت شهرداری هرگونه ساخت و ساز مراحل فنی و صدور پروانه را طی می‌کند و کنترل ایمنی ساختمان به این ترتیب لحاظ می‌شود و با اعمال نظر مهندسان سازه صلاحیت دار از بروز چنین حوادثی جلوگیری می‌شود.

علی ضمیر با ابراز تأسف از اینکه در قاسم‌آباد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه بسیار اتفاق افتاده، افزود: متأسفانه در این ساخت و سازها اصول شهرسازی و حتی سازه‌ای رعایت نشده و مورد ریزش این ساختمان نشان داد که باید هرچه زودتر نظارت بر ساخت و ساز منطقه قاسم‌آباد انجام شود که شهرداری با شدت بیشتر به این امر ورود کرده و مسایل قانونی از سوی شهرداری و دیگر نهادهای مسؤول در دستور کار قرار گرفته است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: