صفحه 2      شماره  4160      چهارشنبه 19 دی 1397


 پاي صحبت‌هاي دبير اتاق تعاون استان:
پيمان‌سپاري ارزي کام دلالان را شيرين کرد
ممنوعيت خروج دام زنده يکي از دلايل کاهش 8ميليون دلاري صادرات شرکت‌هاي تعاوني همدان
هگمتانه، گروه خبر همدان: چندي است بانک مرکزي به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور، صادرکنندگان را ملزم به پيمان‌سپاري ارزي در سامانه نيما کرده است اقدامي که از همان ابتدا اعتراضاتي به همراه داشت.
علي‌اصغر زبردست، رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان همدان يکي از مسؤولان استان بود که اين پيمان‌سپاري ارزي صادرکنندگان را خلاف قانون دانست و گفت: با اجراي آن در امر صادرات اخلال به وجود مي‌آيد.
حال شرکت‌هاي تعاوني همدان که امسال با کاهش 8ميليون دلاري صادرات مواجه شده‌اند يکي از دلايل اين کاهش را پيمان‌سپاري ارزي مي‌دانند که به سود دلالان تمام شده و سود سرشاري نصيب آنان مي‌کند دلالاني که معامله صادرکنندگان ايران را برپايه ريال جوش مي‌دهند.
شرکت‌هاي تعاوني استان همدان در 9 ماه امسال 22 ميليون دلار صادرات داشته‌اند که نسبت به پارسال 8 ميليون دلار کاهش يافته است.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، چند سالي است به ظرفيت‌هاي شرکت‌هاي تعاوني توجه ويژه‌اي شده است. اين شرکت‌ها با توجه به نيروي انساني ماهر و توانمند به خوبي توانستند خود را در استان به خصوص در زمينه صادرات نشان دهند. 
در سال 95 بخش تعاون 42 ميليون دلار صادرات داشت که اين رقم در سال گذشته به 37 ميليون دلار رسيد. برخي از قراردادها نتوانست به هدف برسد و بنابراين مسير صادرات شرکت‌هاي تعاوني استان به سمت کويت، عمان و ترکيه تغيير کرد. 
در9 ماه امسال شرکت‌هاي تعاوني استان توانستند 22 ميليون دلار صادرات داشته باشند و اين در حالي است که اين آمار در مدت مشابه پارسال 30 ميليون دلار بوده است.
 
*نادي: صادرات به کشورهايي چون افغانستان و پاکستان با پناه بردن به دلالان 
دبير اتاق تعاون استان همدان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با بيان اينکه در استان يک هزار و 124 شرکت تعاوني فعال داريم بيان کرد: اين شرکت‌ها در حوزه‌هاي مسکن، اعتبار، صنايع دستي، فرش، خدمات آموزشي، صيادي، شيلات، دانش بنيان، معدن، زراعت و باغباني، کشاورزي و مواد غذايي، بانوان، صنعت و تأمين نياز فعاليت دارند.
رحمان نادي تصريح کرد: اين شرکت‌ها مواد غذايي، دارو، مصالح ساختماني، ابزار و يراق، صنايع دستي و محصولات کشاورزي به کشورهاي عراق، ترکيه، کويت، عمان و ارمنستان صادرات دارند.
وي با بيان اينکه علت کاهش صادرات در 9 ماه امسال مربوط به ممنوع بودن صادرات دام زنده به کشور‌هاي خارجي است گفت: استان يک قرارداد 20 ميليون دلاري با کشور عراق داشت که به دليل ممنوع بودن صادرات دام اين قرارداد انجام نشده است.
نادي با اشاره به اينکه صادرات شرکت‌هاي تعاوني هم اکنون در حال انجام است بيان کرد: بسياري از اين شرکت‌ها همچون کارخانه يخچال سازي آروين دي که به افغانستان و پاکستان صادرات دارد از طريق واسطه اقدام به اين کار مي‌کند.
دبير اتاق تعاون استان همدان در بيان دليل انجام اينگونه صادرات گفت: بازار اين کشورها در دست دلال‌ها است.
نادي با اشاره به اينکه گمرک يک سري تعهدات براي صادرکنندگان ايجاد کرده است تصريح کرد: صادرکنندگان مي‌بايست ارز حاصل از صادرات را به سامانه نيما واريز کنند از آنجا که بسياري از شرکت‌هاي تعاوني به صورت ريالي معامله مي‌کنند و قادر نيستند ارز به سامانه واريز کنند به دلالان و واسطه گران پناه مي‌برند.
وي تصريح کرد: يکي از عوامل کم بودن صادرات شرکت‌هاي تعاوني مربوط به اين است که شرکت‌ها حاضر نيستند ارز را در سامانه نيما وارد کنند.
دبير اتاق تعاون استان همدان با بيان اينکه دولت نتوانسته اقدامي در اين زمينه انجام دهد عنوان کرد: ما در صدد هستيم با انجام برنامه‌هاي مختلف در داخل استان رونق اقتصادي ايجاد کنيم.
 
*صادرات شور و ترشيجات همدان به 24 استان 
نادي با اشاره به اينکه تاکنون همايش‌هاي مختلفي در راستاي معرفي ظرفيت‌هاي استان انجام شده است گفت: در حوزه شوري جات و ترشيجات محصولات استان به 24 استان صادر مي‌شود.
وي با بيان اينکه تاکنون 149 کارت بازرگاني براي تعاوني‌هاي استان صادر شده است بيان کرد: تعاوني حوزه مسکن استان با 109 شرکت بسيار فعال است و تاکنون در قالب 427 بلوک که در مجموع 8 هزار و 414 واحد هستند اقدام به ساختن مسکن مهر کرده است.
دبير اتاق تعاون استان همدان با تأکيد بر اينکه 98 درصد مسکن‌هاي مهر استان پيشرفت فيزيکي دارد عنوان کرد: به دليل ورود اتاق تعاون در مرکز داوري مشکلات کمي در اين حوزه نسبت به ساير استان‌ها وجود دارد.
*در پي ايجاد زمينه صادرات به لبنان هستيم 
نادي با اشاره به اينکه در سال 89 حتي يک دلار نيز شرکت‌هاي تعاوني استان صادرات نداشته اند گفت: در صدد هستيم بازار لبنان را نيز به خصوص در حوزه صنايع دستي به مقصد‌هاي صادراتي استان بيافزاييم.
وي تصريح کرد: صادرات به اين کشور داراي هزينه‌هاي زيادي است ولي با توجه به مطالعه‌اي که انجام شده است موقعيت خوبي براي استان محسوب مي‌شود.
نادي درباره سوريه نيز عنوان کرد: در سال 91 سعي کرديم به بازار اين کشور ورود داشته باشيم ولي با توجه به آشوب‌ها، جنگ داخلي و داعش ورود نکرديم ولي هم چنان حضور در بازار اين کشور از اهداف استان به شمار مي‌آيد.